• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spalinowy zespół trakcyjny

  Przeczytaj także...
  Autobus szynowy (potocznie szynobus) – lekki wagon silnikowy lub zespół trakcyjny o napędzie spalinowym, służący do obsługi ruchu pasażerskiego na liniach o niewielkich potokach podróżnych. W porównaniu z tradycyjnym pociągiem (lokomotywa + 1-2 wagony) o podobnej pojemności charakteryzuje się większymi przyspieszeniami, mniejszym zużyciem paliwa i większymi prędkościami osiąganymi na tych samych – zwykle drugorzędnych – szlakach. Szynobus jest zwykle pojazdem dwuosiowym o masie ok. 20 ton, z ok. 40-50 miejscami siedzącymi. Dla zwiększenia pojemności pociągu szynobusy można łączyć ze sobą. W przypadku wyposażenia w odpowiednio mocny zespół napędowy i odpowiednie sprzęgi (mechaniczny, hamulcowy, elektryczny), szynobus może ciągnąć zwykłe lub odpowiednio dostosowane do niego konstrukcyjnie (np. wyposażone w kabinę maszynisty) wagony doczepne. Sporadycznie budowane są także zespoły trakcyjne o konstrukcji typowej dla szynobusu, złożone z dwóch lub trzech wagonów (zwykle 1-2 wagony napędzane i 1 doczepny, w kabiny maszynisty wyposażone są wówczas tylko końcowe wagony).Arriva RP Sp. z o.o. – polski prywatny przewoźnik kolejowy świadczący usługi na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, i warmińsko-mazurskiego. Spółka należy do koncernu Deutsche Bahn.
  Siemens Desiro – rodzina elektrycznych i spalinowych zestawów trakcyjnych, produkowanych od 1999 roku przez spółkę Siemens Mobility.

  Spalinowy zespół trakcyjny (szt) – pociąg złożony z dwu lub więcej wagonów (członów), z których przynajmniej jeden wyposażony jest we własny napęd spalinowy i które nie są rozłączane podczas eksploatacji. Przystosowany jest do przewozu pasażerów. Zespół trakcyjny zazwyczaj zdolny jest do zmiany kierunku jazdy bez zmiany czoła dzięki wyposażeniu w kabiny sterownicze na obu końcach. Nie należy ich mylić autobusami szynowymi, które są po prostu jednym samodzielnym wagonem.

  Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz – polska firma z siedzibą w Bydgoszczy produkująca oraz remontująca pojazdy szynowe dla transportu kolejowego (m.in. lokomotywy, zespoły trakcyjne, wagony) jak i miejskiego (tramwaje).Lokomotywa spalinowa (również spalinowóz) – lokomotywa napędzana silnikiem spalinowym, zazwyczaj czterosuwowym (czasem dwusuwowym np. ST44) silnikiem Diesla.

  Spalinowe zespoły trakcyjne w większości są wykorzystywane na liniach niezelektryfikowanych do obsługi lokalnej komunikacji pasażerskiej. Jeżeli liczba pasażerów jest względnie nieduża i nie jadą względnie daleko, są szybsze i bardziej ekonomiczne niż składy ciągnięte przez lokomotywy.

  Baureihe 628, w Polsce oznaczone jako VT628 – dwuczłonowa seria szt, napędzanych silnikami Diesla. Była produkowana w latach 1974-1995 przez niemieckie zakłady MAN AG, Waggon-Union i DUEWAG w kilku wersjach, przeznaczona zarówno ruchu lokalnego, regionalnego jak i międzyregionalnego.Pesa Link (SA139, 844) – rodzina normalnotorowych spalinowych pojazdów pasażerskich oferowana przez Pesa Bydgoszcz. W 2012 powstał pierwszy pojazd na zamówienie Českich dráh. Dotychczas wyprodukowano tylko dwuczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne, ale producent przewiduje budowę wersji jedno-, trój- i czteroczłonowych.

  Eksploatacja[]

  W Polsce[]

 • SA131 - pierwszy polski SZT (typ 214M), wyprodukowany przez PESĘ w 2005 roku

 • SA132 - modyfikacja SA131

  Koleje Mazowieckie, KM (identyfikator literowy – KMKOL) – spółka pasażerskich przewozów kolejowych utworzona wspólnie przez samorząd województwa mazowieckiego oraz Przewozy Regionalne Sp. z o.o. (obecnie bez udziałów), na bazie dotychczasowego Mazowieckiego Zakładu Przewozów Regionalnych tejże spółki. Jest to jedna z niewielu spółek kolejowych przynoszących zysk w Polsce - np. 10,28 mln PLN zysku w I półroczu 2013 roku. Pociąg – w transporcie kolejowym skład sprzęgniętych ze sobą wagonów lub innych pojazdów kolejowych (w odpowiedniej konfiguracji mogą to być wagon, człony zestawu trakcyjnego, zespół trakcyjny, wagon silnikowy albo sama lokomotywa) połączonych z co najmniej jedną czynną lokomotywą albo mających samodzielny napęd, osygnalizowany zgodnie z przepisami, odpowiednio wyposażony (obsługa, materiały eksploatacyjne), przygotowany do drogi albo będący w drodze. Podstawowym przeznaczeniem pociągu jest zaspokajanie potrzeb przewozowych polegających na przemieszczaniu osób i towarów.
 • SA133 - modyfikacja SA131

 • SA134 - modyfikacja SA131

 • SA137 - pierwszy SZT wyprodukowany przez Newag w 2010 roku

 • SA138 - trójczłonowa wersja SA137

 • SN83 - SZT produkowany w Holandii, sprowadzony do Polski przez Sigmę Tabor

 • VT628 - SZT produkowany w Niemczech, sprowadzony do Polski przez Koleje Mazowieckie

  Wagon spalinowy (określany także jako wagon motorowy) – wagon silnikowy z własnym źródłem napędu w postaci silnika spalinowego.Wagon – pojazd szynowy służący do przewozu osób, ładunków lub urządzeń w kolejowym transporcie lądowym. Wagon porusza się po torze lub linie (kolej linowa).
 • Y - SZT produkowany w Niemczech, sprowadzony do Polski przez Arrivę RP

 • MR/MRD - SZT produkowany w Niemczech, sprowadzony do Polski przez Arrivę RP

 • BR 642 - SZT produkowany w Niemczech, wykonujący m.in. transgraniczne kursy dla DB Regio

 • Na świecie[]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Spalinowe zespoły trakcyjne.

  Zobacz też[]

 • Elektryczny zespół trakcyjny
 • Wagon spalinowy
 • Wadloper (typ DH1 i DH2) – rodzina holenderskich wagonów spalinowych zakupionych m.in. przez ZNTK Poznań i Sigma Tabor. W latach 2009-2012 pociągi tej serii jeździły na trasie Chojnice–Szczecinek, Chojnice-Piła-Wałcz oraz Słupsk-Szczecinek. Były eksploatowane przez spółkę Przewozy Regionalne i testowane przez Koleje Mazowieckie na trasie Siedlce-Czeremcha, a od 9 grudnia 2012 r są eksploatowane przez Koleje Śląskie.Pesa Atribo (typ 219M) – normalnotorowe, niskopodłogowe, trójczłonowe, bezprzedziałowe spalinowe zespoły trakcyjne, produkowane w latach 2007-2011 przez zakłady Pesa Bydgoszcz. Są one wersją rozwojową zespołu trakcyjnego Pesa 218Mc (SA133). Wyprodukowano łącznie 53 egzemplarze, które są eksploatowane w Polsce i we Włoszech.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pesa 218M – rodzina dwuczłonowych normalnotorowych spalinowych zespołów trakcyjnych produkowanych przez zakłady Pesa od 2005 roku. Powstał tylko jeden, jednosilnikowy egzemplarz właściwego 218M, a pozostałe, dwusilnikowe, zostały oznaczone jako podtypy 218Ma-218Md. Wyprodukowano w sumie 68 sztuk.
  Newag – przedsiębiorstwo z Nowego Sącza specjalizujące się w modernizacji oraz produkcji taboru szynowego, zarówno spalinowego, jak i elektrycznego oraz wagonów pasażerskich. W skład grupy Newag wchodzi również spółka Newag Gliwice.
  Deutsche Bahn AG (DB) – grupa niemieckich przedsiębiorstw kolejowych i logistycznych, nazywana też koncernem Deutsche Bahn AG.
  Lista spalinowych zespołów trakcyjnych i wagonów eksploatowanych w Polsce w ruchu planowym przez polskich przewoźników.
  Düwag Y – spalinowe zespoły trakcyjne produkowane w latach 1965–1988 dla duńskich przewoźników przez niemieckie zakłady Waggonfabrik Uerdingen. Łącznie wybudowano 160 wagonów tego typu – 76 silnikowych, 23 doczepne i 61 sterowniczych.
  Zespół trakcyjny - pociąg złożony z dwu lub więcej członów, które mogą być wagonami, gdzie część osi jest napędzana. Człony są połączone za pomocą sprzęgów stałych, rozłączalnych w czasie obsługiwania technicznego (człon jest wtedy samodzielnym wagonem zespołowym) lub wózków wspólnych. Przystosowany jest do przewozu pasażerów (teoretycznie też do towarów). Zespół trakcyjny zazwyczaj zdolny jest do zmiany kierunku jazdy bez zmiany czoła dzięki wyposażeniu w kabiny sterownicze na obu końcach.
  Elektryczny zespół trakcyjny (EZT) – zespół trakcyjny o własnym napędzie elektrycznym, składający się z dwóch członów sterowniczych na obu końcach oraz ewentualnych członów pośrednich. Poszczególne człony nie mogą być rozłączane w warunkach eksploatacyjnych. Zwykle możliwe jest łączenie całych pojazdów tego samego typu w trakcję ukrotnioną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.