• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”

  Przeczytaj także...
  Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa” (RSW „Prasa”) - przedsiębiorstwo utworzone uchwałą Sekretariatu KC PPR 25 kwietnia 1947 roku działało na rynku wydawniczym do roku 1973. Wydawnictwo działało jako spółdzielnia z członkostwem osób prawnych i z udziałem większościowym PZPR. RSW "Prasa" w czasie swej działalności wydawała przeszło 50% wszystkich periodyków wychodzących w Polsce, w tym przeszło 90% wszystkich dzienników.Ryszard Kapuściński (ur. 4 marca 1932 w Pińsku, zm. 23 stycznia 2007 w Warszawie) – polski reportażysta, publicysta, poeta i fotograf, zwany "cesarzem reportażu".
  Aleksander Wat, właściwie Aleksander Chwat (ur. 1 maja 1900 w Warszawie, zm. 29 lipca 1967 w Antony) – polski pisarz i poeta z kręgu futurystów, pochodzenia żydowskiego. Był również tłumaczem literatury anglosaskiej, francuskiej, niemieckiej, rosyjskiej i radzieckiej. Współtworzył polski futuryzm - w 1919 współaranżował „pierwszy polski występ futurystyczny”.

  Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik” (SW „Czytelnik”, „Czytelnik”) – polskie wydawnictwo literackie założone w 1944 w Lublinie z inicjatywy Jerzego Borejszy, w 1945 przeniesione do Warszawy.

  Wydawnictwo organizowało biblioteki i księgarnie, wydawało nowe tytuły prasowe - "Czytelnik" wydawał takie dzienniki jak: "Życie Warszawy", "Dziennik Polski", "Rzeczpospolita". Wydawał również periodyki takie jak: "Przekrój", "Przyjaciółka", "Odrodzenie", "Kuźnica", "Twórczość", "Problemy", jak również tanie książki. W okresie 1945-1948 było centrum polskiej kultury, pod kontrolą Borejszy, nazywane "imperium" lub "państwem w państwie". Straciło na znaczeniu po usunięciu Borejszy z kierownictwa wydawnictwa w 1948.

  Gustaw Herling-Grudziński (ur. 20 maja 1919 w Kielcach, zm. 4 lipca 2000 w Neapolu) – polski pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz, więzień łagrów i obozów NKWD. Aresztowany w 1940 przez sowietów po wkroczeniu wojsk radzieckich do Polski. Jako zwolennik przedwojennej Polskiej Partii Socjalistycznej po wojnie dał się poznać jako krytyk dyktatury komunistycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-wschodniej. Przez cały okres komunizmu w Polsce pozostał na wygnaniu jako polski emigrant polityczny. Kawaler Orderu Orła Białego.Sándor Márai właściwie Sándor Károly Henrik Grosschmid de Mára (ur. 11 kwietnia 1900 w Kassa, Austro-Węgry (obecnie Koszyce na Słowacji); zm. 22 lutego 1989 w San Diego) – węgierski prozaik i poeta. Autor licznych powieści oraz pisanego przez wiele lat Dziennika.

  Od 1951 wydawanie dzienników i pozostałych czasopism przejęła Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa” (RSW).

  "Czytelnik" nadal jest obecny na rynku, wydaje literaturę piękną, publicystykę, pamiętniki, reportaże. Do autorów przezeń publikowanych należą m.in. Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska, Gustaw Herling-Grudziński, Ryszard Kapuściński, Tadeusz Konwicki, Julian Tuwim, Aleksander Wat oraz Alessandro Baricco, Jacques Le Goff, Wiktor Jerofiejew, Ernst Jünger, Sándor Márai, Philip Roth.

  Problemy - miesięcznik wydawany w latach 1945-1993 przez RSW Prasa-Książka-Ruch w Warszawie, poświęcony popularyzacji różnych dziedzin wiedzy. Organ Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Jedno z głównych czasopism popularnonaukowych w PRL, skupiające wśród pracowników etatowych i współpracowników oraz w zespole autorskim wybitnych dziennikarzy, popularyzatorów nauki oraz literatów (m. in. Julian Tuwim, Hugo Steinhaus). W czasopiśmie zamieszczano również utwory literackie z gatunku science fiction.Twórczość – miesięcznik od 1994 do końca marca 2010 wydawany przez Bibliotekę Narodową, a od 1 kwietnia 2010 przez Instytut Książki.. Najstarsze polskie pismo literackie, ukazuje się od sierpnia 1945, początkowo w Krakowie, a od 1950 w Warszawie.

  Do najbardziej znanych serii wydawniczych prowadzonych przez SW "Czytelnik" należą: Nike, Nowy Sympozjon, Archiwum "Kultury", Wspomnienia i relacje, Pejzaże Kultury.

  Od 2006 do 2012 redaktorem naczelnym wydawnictwa był Janusz Drzewucki.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wiktor Władimirowicz Jerofiejew (ros. Виктор Владимирович Ерофеев, ur. 19 września 1947 w Moskwie), rosyjski pisarz i publicysta.
  Philip Milton Roth (ur. 19 marca 1933 w Newark) – pisarz amerykański pochodzenia żydowskiego. Od wielu lat jest wymieniany wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.
  Przekrój – tygodnik społeczno-kulturalny, wydawany w latach 1945-2002 w Krakowie, następnie w Warszawie (2002-2009). Po kolejnej sprzedaży ponownie wydawany był w Krakowie, a jego ostatni numer ukazał się 30 września 2013. Obecnym właścicielem pisma jest Tomasz Niewiadomski.
  Jerzy Borejsza, właściwie Beniamin Goldberg (ur. 14 lipca 1905 w Warszawie, zm. 19 stycznia 1952 w Warszawie) – publicysta, propagandysta, działacz komunistyczny, polityczny i kulturalny, wydawca, narodowości żydowskiej; brat Józefa Różańskiego i ojciec Jerzego Wojciecha Borejszy.
  Przyjaciółka – polski dwutygodnik (w latach 1948-2009 wydawany jako tygodnik), którego odbiorcami są głównie kobiety.
  Maria Dąbrowska z domu Szumska (ur. 6 października 1889 w Russowie, zm. 19 maja 1965 w Warszawie) – powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka, tłumaczka literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej. Jedna z ważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku, autorka tetralogii powieściowej Noce i dnie.
  Tadeusz Konwicki (ur. 22 czerwca 1926 w Nowej Wilejce, zm. 7 stycznia 2015 w Warszawie) – polski prozaik, scenarzysta i reżyser. Wielokrotnie wyróżniany najwyższymi nagrodami branżowymi i państwowymi. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką (m.in.: Mała Apokalipsa, Sennik współczesny) i filmową - był reżyserem (m.in.: Dolina Issy, Lawa) i scenarzystą (m.in.: Matka Joanna od Aniołów, Faraon) wielu nagradzanych filmów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.