• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Southeastern

  Przeczytaj także...
  Southern – brytyjski przewoźnik kolejowy, posiadający koncesję na obsługę tras podmiejskich i regionalnych w południowej Anglii. Pierwszy okres koncesyjny rozpoczął się w październiku 2000 i trwał do roku 2009, po czym firma uzyskała jego przedłużenie do lipca 2015. Firma zarejestrowana jest pod nazwą New Southern Railway Ltd. W latach 2000-2004 działała pod marką South Central, a od 2004 jako Southern. Jej udziałowcami, za pośrednictwem swojej spółki Govia, są brytyjska Go-Ahead Group i francuski Keolis. 22 czerwca 2008 firma przejęła obsługę linii łączącej lotnisko Gatwick z centrum Londynu. Trasa ta jest sygnowana marką Gatwick Express.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  British Rail Class 376 "Electrostar" - typ elektrycznych zespołów trakcyjnych, produkowanych przez zakłady w Derby, należące do firmy Bombardier Transportation. Klasa ta wchodzi w skład rodziny pociągów Electrostar (inne jednostki z tej rodziny to British Rail Class 357, British Rail Class 375 i British Rail Class 377). Obecnie jedynym przewoźnikiem eksploatującym tego typu pociągi jest firma Southeastern, posiadająca 36 zestawów.
  Jeden z eksploatowanych przez firmę pociągów British Rail Class 375

  Southeasternbrytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę połączeń pasażerskich w południowo-wschodniej Anglii. Okres koncesyjny rozpoczął się 1 kwietnia 2006 i potrwa do 31 marca 2014. Podobnie jak korzystająca z sąsiedniego obszaru koncesyjnego firma Southern, Southeastern jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch grup transportowych: brytyjskiej Go-Ahead Group i francuskiej Keolis (za pośrednictwem ich spółki Govia). Pociągi przewoźnika zatrzymują się na 203 stacjach, z czego na 182 pełni on rolę administratora.

  Przewoźnik kolejowy – przedsiębiorca, który na podstawie licencji wykonuje przewozy kolejowe lub zapewnia pojazdy trakcyjne.Keolis – francuska firma transportowa, obecna również na kilkunastu innych rynkach. Według jej własnych danych, jest największym operatorem zbiorowego transportu publicznego we Francji.

  Tabor[ | edytuj kod]

  Southeastern eksploatuje wyłącznie elektryczne zespoły trakcyjne. Flota firmy składa się obecnie z następujących jednostek:

  British Rail Class 465 "Networker" - typ elektrycznych zespołów trakcyjnych produkowanych w latach 1991-1993 przez BREL we współpracy z firmą Metro Cammel, od 1993 do 1994 przez ABB Rail. Łącznie zbudowano 147 składów. Obecnie jedynym eksploatującym je przewoźnikiem jest firma Southeastern.British Rail Class 466 "Networker" - typ elektrycznych zespołów trakcyjnych produkowanych w latach 1993-1994 przez firmę BREL. Łącznie zbudowano 43 składy. Obecnie jedynym eksploatującym je przewoźnikiem jest firma Southeastern, która korzysta z nich na zasadzie leasingu, zaś ich właścicielem jest wyspecjalizowana w usługach finansowych dla sektora kolejowego firma Angel Trains.
 • British Rail Class 375 (147 zestawów)
 • British Rail Class 376 (36 zestawów)
 • British Rail Class 465 (147 zestawów)
 • British Rail Class 466 (43 zestawy)
 • British Rail Class 395 (29 zestawów)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • British Rail Class 375 "Electrostar" - typ elektrycznych zespołów trakcyjnych, produkowanych przez zakłady w Derby, należące początkowo do firmy Adtranz, przejętej w 2001 przez Bombardier Transportation. Klasa ta wchodzi w skład rodziny pociągów Electrostar (inne jednostki z tej rodziny to British Rail Class 357, British Rail Class 376 i British Rail Class 377). Obecnie jedynym przewoźnikiem eksploatującym tego typu pociągi jest firma Southeastern, posiadająca 97 zestawów.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Warto wiedzieć że... beta

  Elektryczny zespół trakcyjny (EZT) – zespół trakcyjny o własnym napędzie elektrycznym, składający się z dwóch członów sterowniczych na obu końcach oraz ewentualnych członów pośrednich. Poszczególne człony nie mogą być rozłączane w warunkach eksploatacyjnych. Zwykle możliwe jest łączenie całych pojazdów tego samego typu w trakcję ukrotnioną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.748 sek.