• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • South Lanarkshire

  Przeczytaj także...
  Clyde (gal. Cluaidh) – trzecia co do długości (170 km) rzeka w Szkocji.Obszar źródłowy na Wyżynie Południowoszkockiej. Przepływa przez zagłębie węglowe, gdzie skupiła się większość przemysłu i ludności szkockiej. Uchodzi tworząc estuarium do zatoki Firth of Clyde. Liczne porty rzeczne oraz dobrze rozwinięty przemysł stoczniowy sprawiają że Clyde jest najważniejszą drogą wodną w Szkocji.Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).
  Lanarkshire (gael. Siorrachd Lannraig, scots Lanrikshire) – hrabstwo historyczne w południowo-środkowej Szkocji, położone w dorzeczu rzeki Clyde. Nazwa hrabstwa pochodzi od miasta Lanark, dawnej stolicy.

  South Lanarkshire (gael. Siorrachd Lannraig a Deas) – jednostka administracyjna w południowej Szkocji, w granicach historycznego hrabstwa Lanarkshire. Obejmuje dolinę rzeki Clyde wraz z okolicami, zajmując obszar 1772 km². Liczy 313 830 mieszkańców (2011). Ludność skoncentrowana jest w północnej części hrabstwa, obejmującej południowe obrzeża aglomeracji Glasgow, na południu przeważają obszary wiejskie.

  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. South Lanarkshire (ang.). Britannica.com. [dostęp 2019-02-17].
  2. Area Profiles: South Lanarkshire (ang.). W: Census Data Explorer [on-line]. Scotland's Census. [dostęp 2019-02-17].
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.563 sek.