• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • South East Queensland

  Przeczytaj także...
  Gold Coast (ang."Złote Wybrzeże") – szóste co do wielkości miasto Australii, położone w południowo-wschodniej części stanu Queensland, około 78 km na południe od Brisbane. Znane jest przede wszystkim ze słonecznego, subtropikalnego klimatu, złocistych plaż, kwitnącego życia nocnego oraz wielu atrakcji turystycznych. Licznie odwiedzane przez miłośników surfingu oraz wszelkiego rodzaju sportów wodnych.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Aglomeracja miejska (z łac. agglomeratio – nagromadzenie) – jednostka morfologiczna tworząca spójny zespół wzajemnie powiązanych jednostek osadniczych, powstały w wyniku koncentracji zabudowy i zagospodarowania.

  South East Queensland - region w stanie Queensland w Australii. Jest także de facto aglomeracją South East Queensland agglomeration. Zamieszkuje ją ok. 3,5 mln osób. Obejmuje 12 sąsiadujących ze sobą powiatów (tzw. local government areas, LGA). Generalnie, aglomeracja składa się z metropolii Brisbane (2,5 mln mieszkańców) oraz Gold Coast (0,6 mln mieszkańców), Sunshine Coast (0,33 mln mieszkańców), Toowoomba (0,13 mln mieszkańców) i Shire of Noosa (0,06 mln mieszkańców).

  Brisbane (wym. [ˈbrɪzbən]) – miasto w Australii, stolica stanu Queensland, położone nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Brisbane. Jest trzecim co do wielkości miastem Australii z liczbą ludności wynoszącą 2,5 mln mieszkańców, mieszka w nim ok. 10% populacji państwa. Wraz z miastami satelickimi Gold Coast, Sunshine Coast i kilkoma sąsiadującymi powiatami tworzy region i aglomerację South East Queensland zamieszkiwaną przez 3,5 mln osób. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami, temperatury w dzień wahają się od 21 °C w lipcu do około 30 °C w styczniu. Sunshine Coast (Słoneczne Wybrzeże) – przybrzeżny obszar miejski w Australii, w południowo-wschodniej części stanu Queensland. Położony w regionie i aglomeracji South East Queensland, jest miejscowością satelicką dla Brisbane, głównego ośrodka stanowego, oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów na południe. Mimo że nie ma centralnej dzielnicy biznesowej, plasuje się na dziewiątym miejscu wśród miast Australii i trzecim w Queenslandzie.

  Jedna osoba na siedem, czyli ok. 14% populacji państwa mieszka w South East Queensland. South East Queensland jest szybko rozwijającą się aglomeracją, w ciągu najbliższych 3 dekad, populacja ma zwiększyć się z 3,5 mln do 5,5 mln mieszkańców dzięki osiedlaniu się ludności na rozległym płaskim obszarze na zachód od Brisbane.

  Toowoomba – miasto w Australii, w stanie Queensland, 100 km na zachód od centrum Brisbane, na wysokości 691 metrów. Queensland (QLD) – jeden z sześciu stanów Związku Australijskiego, położony w północno-wschodniej części kraju.

  Podział terytorialny[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Annual report 2014/2015 - Council of Mayors (SEQ)
  2. Australian Bureau of Statistics: 3218.0 - Regional Population Growth, Australia, 2013-14.
  3. Department of Infrastructure, Local Government and Planning: South East Queensland Regional Plan.
  4. Contact Us - seqmayors.qld.gov.au
  5. World Today, Concepts and Regions in Geography (Brisbane topic) - CTI Reviews
  6. World Regional Geography (10th Edition, Study Guide) - CTI Reviews
  7. Local government areas of Queensland - revolvy.com
  8. Future of South East Queensland housing - Urbane Homes, 2016
  9. Springfield Style Satellite Cities the Answer to SEQ Population Problem - australianpropertyresearch.com.au, 2019
  10. Australian Bureau of Statistics, 3218.0 – Regional Population Growth, Australia, 2017-18: Population Estimates by Local Government Area (ASGS 2018), 2017 to 2018.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.