• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • South African Airways Museum Society

  Przeczytaj także...
  Boeing 747 – samolot pasażerski szerokokadłubowy dalekiego zasięgu, produkowany przez Boeing Company, potocznie nazywany Jumbo Jet – ustępując Airbusowi A380 i An-225 jest jednym z największych samolotów odrzutowych na świecie, mogącym zabrać na pokład, w zależności od wersji i konfiguracji, od 366 do 568 pasażerów. Istnieją także wersje towarowe (ang.: cargo), nie zabierające pasażerów, oraz wersje pół-pasażerskie zabierające duży ładunek i 220 pasażerów. Jest to samolot czterosilnikowy (certyfikowany do lotu - w razie awarii - na tylko trzech silnikach), a jego cechą charakterystyczną jest "garb", w którym mieści się górny pokład samolotu.Międzynarodowy kod samolotowy – alfanumeryczne oznaczenie przynależności państwowej statków powietrznych. Kod ten często potocznie nazywany jest "rejestracją" lub "numerami rejestracyjnymi" samolotów (statków powietrznych).
  South African Airways – południowo-afrykańskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Johannesburgu znane również jako Suid-Afrikaanse Lugdiens (SAL), jednak nazwa ta już się nie pojawia w logo linii lotniczej. Należą do największych linii lotniczych w Afryce. Posiadają 37 połączeń z całym światem.

  South African Airways Museum Societymuzeum zlokalizowane na lotnisku Rand w Germiston, Gauteng, Południowa Afryka.

  Historia[ | edytuj kod]

  Muzeum zostało założone w 1986 roku przez linie lotnicze South African Airways w celu zachowania historii linii lotniczych oraz lotnictwa cywilnego w Południowej Afryce. Utworzenie muzeum zainicjowane zostało zakupem samolotu Junkers Ju 52/3m dla South African Airways. Ten typ samolotu był użytkowany w pierwszych latach działalności przewoźnika. W muzeum eksponowane są: dokumenty, zdjęcia, książki związane z historią z afrykańskimi liniami lotniczymi South African Airways, modele samolotów oraz samoloty w formie statycznej w hangarach i na wolnym powietrzu. Większość samolotów jest zdatnych do lotów a trzy wykonują komercyjne loty z pasażerami, są to: DC3 (kod rejestracyjny ZS-BXF) oraz dwa egzemplarze DC-4 Skymaster (ZS-AUB, ZS-BMH). Samoloty te uczestniczyły w wielu międzynarodowych pokazach lotniczych w USA i Europie: DC4 odbył lot na pokazy lotnicze Oshkosh w 1994, Douglas DC-4 Skymaster lot do Norwegii w dniu 30 maja 1996 roku na najbardziej na północ wysunięty punkt kontynentu europejskiego do Nord Kap (ZS-BMH), samolot Douglas DC-4 Skymaster w 1997 wykonał cztery atlantyckie przeloty w malowaniu linii lotniczych Swissair. Obecnie te samoloty są wynajmowane i wykonują loty turystyczne w Republice Południowej Afryki oraz międzynarodowe loty czarterowe.

  Germiston - miasto w Republice Południowej Afryki; w prowincji Gauteng; w granicach Wielkiego Johannesburga; 176 tys. mieszkańców (2006); ważny osrodek wydobycia i rafinacji złota (jedna z największych rafinerii na świecie); przemysł maszynowy, metalowy, chemiczny i in.; główny węzeł kolejowy regionu Witwatersrand.Boeing 707 – samolot pasażerski, wąskokadłubowy, dalekiego zasięgu, produkowany przez firmę Boeing, w służbie od 1958 roku. Dzięki dużej prędkości, zasięgowi i liczbie miejsc odznaczał się dużą ekonomicznością w eksploatacji. Był pierwszym pasażerskim odrzutowcem, który odniósł sukces komercyjny. Ponadto, rodzina samolotów typu 707 położyła solidne podstawy pod długoletnią dominację firmy Boeing na rynku producentów samolotów pasażerskich. Został wyparty przez model 747.

  Boeing 747[ | edytuj kod]

  Wyjątkowo niebezpieczną operację lądowania samolotu Boeinga 747 "Multi" (ZS-SPC) przeprowadzono po przekazaniu samolotu do muzeum. 30 września 2006 samolot wykonał ostatni lot bez pasażerów do lotniska Rand. Pilot wykonał lądowanie na pasie startowym nr 11 o długości 1463 m przy bocznym wietrze 15 km/h, szerokość pasa wynosiła 15 m, a standardowa szerokość drogi startowej dla tego typu samolotu wynosi 45-60 m, rozstaw kół nieznacznie przekraczał rozstaw kół podwozia głównego samolotu, wynosił 9,3 m. Taką sama operacja lądowania Boeinga 747-244B "Lebombo" (ZS-SAN) miała miejsce wcześniej w 2004 roku.

  Boeing 737 – najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu, produkowany w wielu wersjach od 1967 roku (obecna generacja od 1996) przez firmę Boeing w Stanach Zjednoczonych.Oshkosh – miasto w USA, w stanie Wisconsin, w hrabstwie Winnebago, położone nad ujściem rzeki Fox do jeziora Winnebago.

  Kolekcja[ | edytuj kod]

  Samolot ZS-SAN "Lebombo" w muzeum
  DC4, ZS-BMH latający eksponat

  Na terenie muzeum znajdują się następujące samoloty:

 • CASA 352L (Junkers Ju 52/3m)
 • Lockheed L18 Lodestar
 • De Havilland DH 104 Dove
 • Lockheed L1649A Starliner
 • Vickers VC1A Viking
 • Boeing 747-244B
 • Douglas C-54D-15-DC
 • Boeing 747SP-44 "Multi" (2006)
 • Douglas DC-3 Dakota
 • Douglas DC-4 Skymaster (ZS-BMH, ZS-AUB)
 • Boeing 707-344C
 • Boeing 737-219
 • Pietenpol Air Camper
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Video: Final South African Airways Boeing 747SP captured landing at Rand airport on 15m wide runway. www.flightglobal.com, 01 grudnia 2018.
  2. Rozstaw kół B747 wynosi 9,3 m, wymagania do operacji startów i lądowania dla tego typu samolotu, bez ładunku: długość drogi startowej minimum - 1800 m, szerokość drogi startowej 45-60 m wg ICAO
  3. Operating of The 747-8 at Existing Airports. www.boeing.com, 01 grudnia 2018.
  4. YouTube, film “Lądowanie 747SP Maluti w Rand Airport”]
  5. Our Aircraft. www.saamuseum.co.z, 23 sierpnia 2017.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona muzeum
 • YouTube Lądowanie 747SP Maluti w Rand Airport
 • Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.Lockheed Constellation – śmigłowy samolot pasażerski wytwórni Lockheed Corporation produkowany w latach 1943-1958. Podczas okresu produkcji zbudowano 856 egzemplarzy, użytkowanych zarówno jako samoloty cywilne, jak i wojskowe samoloty transportowe. Samolot zwany był Connie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Czarter – umowa, na podstawie której odbywa się przewóz ładunków bądź osób w żegludze, transporcie kolejowym lub lotnictwie, cechująca się nieregularnością lub wręcz jednorazowością. Także wynajęcie statku, jachtu, samolotu z załogą lub bez na określony czas w celu samodzielnej organizacji transportu, podróży.
  SWISS (oficjalna nazwa: Swiss International Air Lines, kod linii IATA: LX) – szwajcarskie linie lotnicze. Powstały w 2002 roku w wyniku przejęcia części majątku upadłego Swissair przez dokapitalizowaną regionalną linię Crossair. Obsługują 74 połączenia do 38 krajów świata. Flota składa się z 85 samolotów, z tego 24 stanowią samoloty dalekiego zasięgu (A330 oraz A340). Zatrudnienie – 1131 pilotów, 3276 stewardesy,2935 personelu naziemnego (łącznie 7342 osoby - stan na maj 2010).
  Modelarstwo redukcyjne – sposób spędzania wolnego czasu, polegający na wiernym odtwarzaniu rzeczywistości na podstawie obserwacji otoczenia, obiektów i sytuacji, ale także wewnętrznych emocji autora dzieła modelarskiego. To budowa możliwie wiernych kopii obiektów, które istniały, lub istnieją w rzeczywistości - wykonanych w określonej skali pomniejszenia. I tak np. modele redukcyjne są wykonane najczęściej z plastiku (najbardziej popularne są zestawy fabryczne w skalach 1:72, 1:48 i 1:35 w częściach do samodzielnego sklejania i malowania). Bardziej doświadczeni modelarze niejednokrotnie budują modele od podstaw, bez użycia gotowych zestawów, na podstawie planów i zdjęć obiektów rzeczywistych.
  Douglas C-54 Skymaster – czterosilnikowy samolot transportowy używany przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i innych krajów od 1942 do 1974. Oprócz transportu ładunków, był on także używany do przewożenia członków rządu Wielkiej Brytanii i personelu wojskowego. Był jednym z pierwszych samolotów, który otrzymał nazwę Air Force One i służył do przewozu Prezydentów Stanów Zjednoczonych. Liczne wersje C-54 były wykorzystywane do różnorodnych ról, takich jak np. ratownictwa morskiego, badań naukowych i wojskowych, śledzenia rakiet i innych. Podczas blokady Berlina (1948-1949) samoloty C-54 przewoziły węgiel i zapasy żywności do Berlina Zachodniego.
  Gauteng (sotho: złoże złota) – prowincja w Republice Południowej Afryki, utworzona w 1994 roku z prowincji Pretoria-Witwatersrand-Vereeniging.
  Port lotniczy Rand (IATA: QRA, ICAO: FAGM) – port lotniczy położony w Germiston, w Gautengu, w Republice Południowej Afryki.
  Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.607 sek.