• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Soundtrack - album

  Przeczytaj także...
  Olaf Lubaszenko, właśc. Olaf Sergiusz Linde-Lubaszenko (ur. 6 grudnia 1968 we Wrocławiu) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent, także wokalista i konferansjer. Związany z Teatrem Buffo. Dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.Lao Che – polski crossoverowy zespół muzyczny, założony przez byłych członków zespołu Koli w 1999 roku, w Płocku. Nazwa zespołu pochodzi od Lao Che ("Starego Che"), jednej z drugoplanowych postaci filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady.
  Gitarzysta – miesięcznik ogólnopolski dla gitarzystów. Wydawany przez wydawnictwo AVT-Korporacja Sp. z o.o. w nakładzie 14.700 egzemplarzy + ponad 3.000 e-wydań. Redaktorem naczelnym miesięcznika jest Krzysztof Inglik.

  Soundtrack – piąty album studyjny płockiej grupy Lao Che, którego premiera odbyła się 19 października 2012 roku. Jest to pierwsza płyta zespołu, która powstała w Rolling Tapes Studio w Srebrnej Górze. Producentem materiału został znany z elektronicznych brzmień muzyk zespołu Moloko Eddie Stevens a w nagraniach asystowali mu Mysza Dominowski i Schwartz. Album powstawal przez 5 tygodni. Promował go utwór Zombi! wydany 3 października 2012 roku. Piosenka dotarła do 1. miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.

  Trance – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej) rozwinięty w latach 90. Trance charakteryzuje tempo pomiędzy 130 a 155 BPM, bazuje na rozwiniętej, czasem podniosłej, o charakterze hymnu melodii, rytmicznej linii basowej zwykle wspieranej wyższą, rozwiniętą, dynamiczną linią pomocniczą. Większość utworów charakteryzuje także tzw. breakdown, czyli fragment w środku utworu bez beatów.Hubert Spięty Dobaczewski (ur. 1974) - polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Z wykształcenia magister ekonomii. Członek zespołu Lao Che. Prowadzi także solową działalność artystyczną.

  Nagrania dotarły do 3. miejsca zestawienia OLiS.

  Lista utworów[]

  1. District Line, Wimbledon Branch, Westbound, at Putney Bridge
  2. 4 piosenki
  3. KołysanEgo
  4. Jestem psem
  5. Na końcu języka
  6. Dym
  7. Już jutro
  8. Zombi!
  9. Govindam
  10. Idzie Wiatr

  Odbiór[]

  Recenzent Magazynu „Gitarzysta” docenił, że zespół „idzie (...) ścieżką, którą jest ciągłe poszukiwanie” i że udało mu się połączyć „oldschoolowe elektroniczne brzmienie z motywami żywych gitar i klawiszy, przy zachowaniu jednolitości materiału”.

  OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.

  Lesław Dutkowski chwali „wprawę i wyczucie” zespołu w poruszaniu się między gatunkami: „Stylistycznie jest kolorowo niczym na pawim ogonie”. Podkreśla rolę Spiętego – autora tekstów: zabawę słowami i „genialnie pokręcone historie”

  Na te same cechy zwraca uwagę Jarosław Szubrycht (serwis T-Mobile Music). Akcentuje nieprzewidywalność zespołu, opisując jego najnowsze piosenki stosowną analogią ze świata filmu: „Mniej przypominają komedie Olafa Lubaszenki, na których nie wiedzieć czemu rechotały tłumy, a bardziej skomplikowane formalnie, wydumane światy Terry'ego Gilliama, które cieszą nielicznych. I niekoniecznie kogokolwiek śmieszą. Sam nie wiem, czy to komplement”. Jednocześnie stawia tezę, że zespół „ma na Soundtracku sporo do zaoferowania. Kto wie, czy nie najwięcej w swojej dotychczasowej karierze”.

  The Roots – wielokrotnie nagradzany amerykański zespół hip-hopowy. Styl grupy, oprócz hip-hopu, silnie związany jest z muzyką jazzową i rockową.Terry Gilliam, Terence Vance Gilliam (ur. 22 listopada 1940 w Medicine Lake, Minnesota, USA) – amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, a także animator i aktor, jeden z członków grupy Monty Pythona.

  Jacek Świąder za pozytywy płyty uznaje piosenki ustawione na „transowych, niemal hiphopowych rytmach”: Jestem psem, Już jutro czy 4 piosenki, które pozwalają wyobrazić sobie Lao Che jako „polskie The Roots”. Natomiast „próby gitarowe” recenzent uznaje za „dość męczące”. Docenia świeżość albumu i „kopnięte” teksty Spiętego, który „zderza słowa, zdania i buduje z nich niepokojące, pulsujące gorączką światy”. Podsumowując, zestawia Soundtrack z poprzednimi albumami: „To płyta lepsza od poprzedniej, ale kolejna w cyklu «jesteśmy na rozdrożu». Na prawdziwe «łał» muszę jeszcze poczekać. Na skreślenie Lao Che też jeszcze za wcześnie”.

  Lista przebojów Programu Trzeciego (Lista przebojów Trójki) – polska radiowa lista przebojów nadawana na antenie Programu III Polskiego Radia. Od 24 kwietnia 1982 do 27 lipca 2007 prowadzona przez Marka Niedźwieckiego, a od 3 sierpnia 2007 do 27 marca 2010 przez Piotra Barona. Od 5 kwietnia 2010 prowadzona jest na zmianę przez obu dziennikarzy. Audycja nadawana jest w piątki w godz. 19.10-22.00.Jarosław Szubrycht (Jarek Szubrycht, Jaro.Slav), (ur. listopad 1974) - polski dziennikarz muzyczny, a także wokalista i autor tekstów, znany głównie z twórczości w metalowej grupie muzycznej Lux Occulta.

  Przypisy

  1. Witold Żogała: Recenzja Lao Che - "Soundtrack" (pol.). Rock Area, 2012-11-13. [dostęp 2012-11-13].
  2. http://muzyka.onet.pl/recenzje/rock/lao-che-soundtrack,1,5278589,recenzja.html
  3. Lao Che - ZOMBI! - Lista Przebojów Trójki - Polskie Radio Online
  4. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS - Official Retail Sales Chart
  5. Łukasz Haciuk: Lao Che: Soundtrack. W: Recenzje [on-line]. Magazyn Gitarzysta. [dostęp 2013-11-27].
  6. Lesław Dutkowski: Lao Che „Soundtrack” – recenzja muzyczna. kulisykultury.pl, 12 października 2012. [dostęp 2013-11-27].
  7. Jarosław Szubrycht: Niekonwencjonalni i niekonsekwentni. T-Mobile Music, 25 października 2012. [dostęp 2013-11-27].
  8. Jacek Świąder: Lao Che - Soundtrack. www.ktosruszalmojeplyty.com (blog autora), 18 stycznia 2013. [dostęp 2013-12-04].
  Zombi! – pierwszy singel Lao Che z albumu Soundtrack. Wydany 3 października 2012 roku za pośrednictwem Trzeciego Programu Polskiego Radia, później również na oficjalnej stronie zespołu.Analogia (gr. αναλογια – odpowiedniość, podobieństwo) – orzekanie o pewnych cechach omawianego przedmiotu (rzeczy, osoby, pojęcia itp.) na zasadzie jego podobieństwa do innego przedmiotu (dla którego odpowiednie cechy są określone i znane) lub równoległości występujących pomiędzy nimi innych cech. Pojęcie analogii jest szeroko stosowane w filozofii, prawie, matematyce, statystyce itd.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Moloko – brytyjska grupa muzyczna wykonująca muzykę elektroniczną z pogranicza takich gatunków jak house, dance, acid-jazz, downtempo. Zespół powstał 1994 roku, występuje z przerwami do dziś.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Marek Szwarc pseud. "Schwartz" (ur. 1973 w Warszawie) – projektant, fotograf, kompozytor, producent telewizyjny, autor scenariuszy i muzyki do około 200 produkcji oraz programów TV.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.