• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Soundgarden  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.Alice in Chains – amerykańska grupa muzyczna utworzona w 1987 roku z inicjatywy wokalisty Layne’a Staleya oraz gitarzysty Jerry’ego Cantrella. Jest kolejnym zespołem wywodzącym się z Seattle, który osiągnął sukces komercyjny. Grupa bardzo często zaliczana jest do tzw. „Wielkiej Czwórki z Seattle”, wraz z takimi wykonawcami jak Pearl Jam oraz Soundgarden. Muzyka stworzona przez zespół jest mroczna i ciężka, lecz bardzo melodyjna. Odznacza się różnorodnością brzmienia, sprawiającą że zespół trudno jest przypisać do konkretnego gatunku. Grupa powszechnie identyfikowana jest z nurtem grunge, lecz czerpiąca inspirację z szeroko pojętej muzyki metalowej lat 70. Zawiera w sobie elementy ciężkich metalowych riffów spod znaku Black Sabbath oraz melodyjnego hard rocka spod znaku Led Zeppelin, przeplatanego łagodniejszymi i utrzymanymi w stylistyce muzyki akustycznej kompozycjami. Charakterystyczną cechą zespołu są rozbudowane aranżacyjnie utwory, oraz odrębny styl wokalny, który często zawiera zharmonizowane linie wokalne.

  Soundgarden – amerykańska grupa muzyczna, założona w roku 1984 w Seattle, przez wokalistę i gitarzystę Chrisa Cornella, gitarzystę prowadzącego Kima Thayila i basistę Hiro Yamamoto, należąca wraz z Nirvaną, Pearl Jam i Alice in Chains do tzw. "Wielkiej czwórki z Seattle". Zespół identyfikowany jest z nurtem grunge, czerpiący jednak inspirację z tradycji muzycznej zespołów garażowych lat sześćdziesiątych, szeroko pojętego rocka psychodelicznego a także muzyki heavy metalowej spod znaku Black Sabbath. Pierwsze cztery płyty utrzymane są w stylu heavy metalu, a na 2 ostatnich zespół pokazał łagodniejsze i melodyjniejsze oblicze, kierując się w stronę bardziej alternatywnego brzmienia. Muzyka grupy opiera się na ciężkich riffach gitarowych Kima Thayila, wysokim śpiewie Chrisa Cornella i gęstej grze sekcji rytmicznej. Grupa była jednym z kilku zespołów grunge, który podpisał kontrakt z wytwórnią Sub Pop. Soundgarden jest także pierwszym zespołem, który podpisał kontrakt z wytwórnią A&M Records w 1988 roku. Zespół był jednym z największych popularyzatorów muzyki grunge na początku lat dziewięćdziesiątych. Został sklasyfikowany na 14 miejscu, na liście 100 greatest hard rock artists. Ponadto, Soundgarden znalazł się na 2 miejscu w plebiscycie na "Najcięższy zespół w historii" magazynu "Revolver".

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

  Grupa swój największy sukces odnotowała w roku 1994, wraz z ukazaniem się czwartego studyjnego albumu, zatytułowanego "Superunknown". Zadebiutował on na pierwszej pozycji listy Billboard, oraz przyniósł grupie dwie statuetki nagrody Grammy za single "Spoonman" oraz "Black Hole Sun". W roku 1997, czyli w rok po ukazaniu się albumu "Down on the Upside" zespół rozpadł się z powodu wewnętrznych sporów dotyczących dalszego kierunku muzycznego grupy. Grupa reaktywowała się 1 stycznia 2010 roku, zaś 16 kwietnia zagrała w klubie "Showbox" w Seattle swój pierwszy koncert po reaktywacji. 29 września został wydany kompilacyjny box "Telephantasm", podsumowujący 13-letnią działalność kapeli. Zespół jak do tej pory sprzedał ponad 12 milionów płyt w Stanach Zjednoczonych, oraz ponad 20 milionów na całym świecie.

  Kerrang! – brytyjski tygodnik muzyczny (zawiera informacje dotyczące głównie rocka i metalu). Publikowany przez wydawnictwo Bauer Consumer Media. Organizuje coroczne gale rozdania nagród, przyznawanych w kilkunastu kategoriach. Jest to również nazwa kanału tv prezentującego muzykę rockową i gatunki jej pokrewne.Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.

  Spis treści

 • 1 Działalność
 • 1.1 Wczesne lata (1984-1987)
 • 1.2 Debiutancka płyta, podpisanie kontraktu z nową wytwórnią (1988-1990)
 • 1.3 Wzrost popularności (1991-1993)
 • 1.4 Przełom i sukces komercyjny (1994-1996)
 • 1.5 Ostatni album i wewnętrzne konflikty (1996-1997)
 • 2 Po rozpadzie (1998-2009)
 • 3 Reaktywacja, nowa płyta, trasa koncertowa (2010-obecnie)
 • 4 Styl muzyczny, inspiracje
 • 5 Dyskografia
 • 5.1 Albumy studyjne
 • 6 Skład zespołu
 • 6.1 Obecny skład
 • 6.2 Byli członkowie
 • 7 Przypisy
 • 8 Linki zewnętrzne
 • Blabbermouth.net – wortal internetowy poświęcony muzyce rockowej i metalowej. Serwis został utworzony 3 marca 2001 roku przez Borivoja Krgina. Na stronie, oprócz wiadomości muzycznych znajdują się recenzje płyt CD i DVD oraz forum dyskusyjne.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Trapt – amerykańska grupa muzyczna pochodząca z Los Gatos w Kalifornii. Ich muzyka to połączenie wielu stylów, m.in. post grunge, nu metalu i hardcore.
  Out of Exile – druga płyta zespołu Audioslave wydana w 2005 roku (zob. 2005 w muzyce). Kontynuuje ona styl muzyczny zespołu.
  Joshua Homme (ur. 17 maja 1973 w Palm Springs, Kalifornia) – amerykański gitarzysta i producent muzyczny, członek stoner metalowej grupy Kyuss. Po rozpadzie zespołu w 1997 razem z Alfredo Hernandezem oraz Nickiem Olivierim założył zespół Queens of the Stone Age (QOTSA), w którym jest gitarzystą i wokalistą. Jest również założycielem i perkusistą zespołu Eagles of Death Metal oraz członkiem supergrupy Them Crooked Vultures.
  Wellwater Conspiracy – zespół rockowy utworzony przez Matta Camerona (Soundgarden, Pearl Jam) oraz Johna McBaina (Monster Magnet) w Seattle w 1993. Grupa współpracowała z wieloma muzykami rockowymi; należy choćby wspomnieć współpracę zespołu z Kimem Thayilem i Benem Shepherdem z Soundgarden, Joshem Hommem z Queens Of The Stone Age/Kyuss czy Eddiem Vedderem z Pearl Jam.
  Hit Parader (w początkach istnienia Hit Parade) - amerykańskie czasopismo muzyczne wydawane przez spółkę Magna Publishing Group; obszary, na których szczególnie skupia się miesięcznik oscylują wokół hard rocka i heavy metalu.
  Pianino – strunowy młoteczkowy (klawiszowy) instrument muzyczny ze strunami ustawionymi pionowo. Ma wiele cech wspólnych z fortepianem.
  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.129 sek.