• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sound system

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.
  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.
  Sound System podczas przygotowań

  Sound system (soundsystem) – grupa DJ-ów i techników współpracujących razem w celu tworzenia muzyki, zwykle jednego gatunku.

  Soundsystemy spopularyzowane zostały najpierw na Jamajce w środowisku reggae, a następnie wraz z emigrującymi Jamajczykami stały się od lat 70. znane w Wielkiej Brytanii.

  Popularne dziś znaczenie tego terminu jest wynikiem wpływów jamajskiej kultury soundsystemowej, która z kolei wzięła swoją nazwę od przenośnych systemów nagłaśniających.

  Reggae – styl we współczesnej muzyce rozrywkowej, powstały pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w Kingston na Jamajce.

  Soundsystemy wciąż często wiążą się z gatunkami muzycznymi wywodzącymi się z Jamajki, a niektóre zespoły i producenci muzyczni określają siebie właśnie tym słowem, jak na przykład Dub Narcotic Sound System i On-U Sound System. Kiedy grupa Asian Dub Foundation występuje w pełnym składzie ogłasza się właśnie pod tą nazwą, ale kiedy jej członkowie, wspierani przez MC, miksują i grają muzykę innych artystów oraz swoją, określają się jako Asian Dub Foundation Sound System.

  Pojęcie soundsystem często odnosi się do tak zwanych free parties. W zależności od kontekstu może ono oznaczać grupę ludzi lub nagłośnienie. Potoczne określenie „ścianka” dotyczy przede wszystkim sprzętu grającego. Soundsystem natomiast obejmuje także ciężarówkę, głośniki, wzmacniacze, gramofony oraz osprzęt kablowy. Większe soundsystemy mają także swoje dymiarki, oświetlenie, projektory i agregat prądotwórczy. Kolektyw soundsystemowy składa się zwykle z kilku, a większy nawet z kilkudziesięciu osób, do których należą między innymi DJ-e, producenci muzyczni, czy zwolennicy tego typu imprez. Organizują oni tak zwane free parties oraz teknivale.

  Czasami soundsystem wiąże się z częstym podróżowaniem.

  Wędrowna scena techno ma swój początek w latach 90., a jej pionierami byli np. Bedlam Sound System oraz kolektyw Spiral Tribe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.