Sosna przy Dziedzince

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sosna przy Dziedzincepomnikowa sosna zwyczajna rosnąca w Białowieskim Parku Narodowym, olbrzym sosnowy, w chwili obecnej druga pod względem rozmiarów sosna Puszczy Białowieskiej, po sośnie Marta, która rośnie w zagospodarowanej części puszczy.

Białowieski Park Narodowy – polski park narodowy położony w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, utworzony z Nadleśnictwa Rezerwat jako Park Narodowy w Białowieży obowiązującym od 4 sierpnia 1932 roku Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, restytuowany w obecnej formie z mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 1947 roku. Drugi po Pienińskim Parku Narodowym park narodowy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. Znany z ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej, ostatniego w Europie fragmentu lasu pierwotnego oraz liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra.Sosna zwyczajna, pospolita (Pinus sylvestris L.) – gatunek wiecznie zielonego drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Występuje powszechnie na terenach Europy Północnej i Środkowej (również górskich) oraz Syberii Wschodniej.

Obecny obwód pnia na wysokości 130 cm od postawy wynosi 360 cm (według pomiarów z 2009 roku), obecna wysokość drzewa wynosi 39,8 metrów (według pomiarów Tomasza Niechody z 2009 roku).

Pomimo iż w tej chwili jest drugą potężną sosną Puszczy Białowieskiej, a pierwszą w PBN, w przeszłości kilka sosen przewyższało ją rozmiarami. Na początku XX wieku rekordzistką była sosna z oddziału 402, której obwód pnia wynosił 410 cm, została powalona w latach 20. XX wieku. Po niej rekordzistką była sosna z oddziału 318, o obwodzie pnia ponad 390 cm, drzewo zamarło w latach 60. lub 70..

Żywotność sosny jest dobra, jej wiek jest szacowany na około 300 lat.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tomasz Niechoda, Janusz Korbel: Puszczańskie olbrzymy. Białowieża: Towarzystwo Ochrony Krajobrazu, 2011, s. 33-34. ISBN 978-83-925199-1-1.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Janusz Korbel i Tomasz Niechoda: Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris). W: Drzewa Białowieskiego Parku Narodowego [on-line].
  • Reklama