• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sosna Marta

  Przeczytaj także...
  Puszcza Białowieska – kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi, odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Tutaj mieszka największa populacja wolnego żubra na świecie.Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.
  Sosna przy Dziedzince – pomnikowa sosna zwyczajna rosnąca w Białowieskim Parku Narodowym, olbrzym sosnowy, w chwili obecnej druga pod względem rozmiarów sosna Puszczy Białowieskiej, po sośnie Marta, która rośnie w zagospodarowanej części puszczy.

  Sosna Martapomnikowa sosna zwyczajna rosnąca w Puszczy Białowieskiej, olbrzym sosnowy, w chwili obecnej najpotężniejsza sosna Puszczy Białowieskiej, drugą po niej jest sosna przy Dziedzince.

  Obecny obwód pnia na wysokości 130 cm od postawy wynosi 391 cm (według pomiarów z 2009 roku), obecna wysokość drzewa wynosi 40,4 metrów (według pomiarów Tomasza Niechody z 2009 roku).

  Pomimo, iż w tej chwili jest najpotężniejszą sosną Puszczy Białowieskiej, w przeszłości kilka sosen przewyższało ją rozmiarami. Na początku XX wieku rekordzistą była sosna z oddziału 402, której obwód pnia wynosił 410 cm, została powalona w latach 20. XX wieku. Po niej rekordzistką była sosna z oddziału 318, o obwodzie pnia ponad 390 cm, drzewo zamarło w latach 60. lub 70..

  Sosna zwyczajna, pospolita (Pinus sylvestris L.) – gatunek wiecznie zielonego drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Występuje powszechnie na terenach Europy Północnej i Środkowej (również górskich) oraz Syberii Wschodniej.

  Nazwa została nadana na część Marty Popławskiej, miłośniczki przyrody Puszczy Białowieskiej.

  Żywotność sosny jest dobra, jej wiek jest szacowany na około 250-300 lat; rośnie na żyznym siedlisku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tomasz Niechoda: Sosna Marta. W: Encyklopedia Puszczy Białowieskiej [on-line].
  2. Tomasz Niechoda, Janusz Korbel: Puszczańskie olbrzymy. Białowieża: Towarzystwo Ochrony Krajobrazu, 2011, s. 33-34. ISBN 978-83-925199-1-1.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris). W: Drzewa Białowieskiego Parku Narodowego [on-line]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.