• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sophia Loren  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Edoardo Ponti (ur. 6 stycznia 1973 roku w Genewie) - włoski reżyser i scenarzysta filmowy, okazjonalnie także aktor i producent filmowy.
  Sophia Loren w 1953

  Sophia Loren, właśc. Sofia Villani Scicolone [soˈfiːa vilˈlaːni ʃikoˈloːne] (ur. 20 września 1934 w Rzymie) – włoska aktorka filmowa. Jedna z największych gwiazd włoskiego i światowego kina, występująca z powodzeniem zarówno w filmach europejskich, jak i amerykańskich. American Film Institute umieścił ją na 21. miejscu na liście największych aktorek wszech czasów (The 50 Greatest American Screen Legends).

  Michael Curtiz, także Mihály Kertész, właśc. Manó Kertész Kaminer (ur. 24 grudnia 1886 w Budapeszcie, zm. 10 kwietnia 1962 w Hollywood, Kalifornia) – reżyser amerykański pochodzenia węgierskiego.Krwawe zajście pomiędzy dwoma mężczyznami z powodu pewnej wdowy. Podejrzewa się przyczyny polityczne lub Krwawa zemsta (wł. Fatto di sangue fra due uomini per causa di una vedova, si sospettano moventi politici) – włoski thriller z 1978 roku oparty na scenariuszu i reżyserii Liny Wertmüller.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Początki[ | edytuj kod]

  Urodziła się w rzymskiej Klinice Królowej Margherity jako nieślubna córka Riccarda Scicolonego i Romildy Villani (1910-1991). Ma siostrę Annę Marię.

  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Dwie noce z Kleopatrą (wł. Due notti con Cleopatra) - włoski film komediowy z 1953 roku. Film swobodnie nawiązuje do postaci Kleopatry, królowej Egiptu.

  Dzieciństwo spędziła w nędzy w miasteczku Pozzuoli, w slamsach niedaleko Neapolu, gdzie jej matka uciekła przed ostracyzmem konserwatywnego społeczeństwa włoskiego. W wieku piętnastu lat zwyciężyła w konkursie piękności „Królowa Morza”, a za pieniądze z wygranej wyjechała do Rzymu. Debiutowała w 1949 roku. Po zagraniu epizodu w amerykańskim filmie Quo vadis (1951) związała się z o 22 lata starszym włoskim producentem Carlo Pontim, który pokierował jej dalszą karierą filmową. Poślubiła go dwukrotnie – w 1957 (nielegalnie, ponieważ Ponti był już wtedy żonaty) i w 1966 roku (legalnie, po zrzeczeniu się przez obydwoje obywatelstwa włoskiego).

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Zasłynęła z ról krzykliwych, nieco wulgarnych bohaterek z włoskich przedmieść, biednych dziewczyn z ludu. Pierwszy wielki sukces odniosła rolą w filmie Złoto Neapolu (1954). Choć w 1958 przyjechała do Hollywood i występowała w wielu amerykańskich produkcjach, kluczową rolę w jej karierze odegrała współpraca z włoskim reżyserem Vittorio De Siką. Za rolę w jego Matce i córce (1960) otrzymała Oscara (jako druga Włoszka i pierwsza w historii aktorka za rolę w filmie nieanglojęzycznym) oraz nagrodę aktorską na 14. MFF w Cannes.

  Quo Vadis – film historyczny produkcji amerykańskiej z 1951 roku w reżyserii Mervyna LeRoya. Film powstał na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza Quo vadis.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Następnie wystąpiła w wielokrotnie nagradzanych komediach De Siki: Wczoraj, dziś, jutro (1963) i Małżeństwo po włosku (1964, nominacja do Oscara). W obydwu filmach partnerował jej Marcello Mastroianni, z którym Loren stworzyła stały ekranowy duet. Zagrali razem w 13 filmach na przestrzeni 40 lat.

  W czasie swojej kariery, trwającej już 70 lat, współpracowała z wieloma znanymi reżyserami zarówno z Włoch, jak i z Hollywood. Byli wśród nich m.in. Mario Monicelli, Ettore Scola, Dino Risi, Mario Camerini, Charlie Chaplin, Sidney Lumet, George Cukor, Michael Curtiz, Anthony Mann i André Cayatte.

  Duce (z wł. "wódz", wym. ducze) - tytuł, jaki przyjął w 1926 r. Benito Mussolini i który podkreślał jego całkowitą (totalitarną) władzę w państwie. Symbolika tytułu nawiązuje do starożytnych wodzów rzymskich legionów.Mario Monicelli (ur. 15 maja 1915 w Rzymie, zm. 29 listopada 2010 w Rzymie) – włoski reżyser i scenarzysta, mistrz komedii włoskiej.

  Przewodniczyła jury konkursu głównego na 19. MFF w Cannes (1966). W 1991 otrzymała Oscara honorowego za całokształt twórczości.

  Mało znanym faktem jest jej udział w filmie reklamowym Malma zrealizowanym w Polsce, na zamku w Malborku. Jest także jedyny film aktorki reżyserowany i realizowany przez Polaka Grzegorza Labisia.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Była dwukrotnie żoną reżysera Carla Pontiego 17.09.1957 - 1962, (małżeństwo anulowano) i od 09.04.1966 do jego śmierci.

  Vittorio De Sica (ur. 7 lipca 1901 w Sore we Włoszech; zm. 13 listopada 1974 w Paryżu) – włoski reżyser i aktor, przedstawiciel włoskiego neorealizmu.Dino Risi (ur. 23 grudnia 1916 w Mediolanie, zm. 7 czerwca 2008 w Rzymie) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy. Uważany za jednego z mistrzów tzw. commedia all’italiana.

  Jest matką dyrygenta i pianisty Carla Pontiego Jr. (ur. 29 grudnia 1968) oraz Edoarda Pontiego (ur. 6 stycznia 1973), który jest z zawodu scenarzystą, reżyserem i producentem.

  12 maja 2006 na świat przyszła jej pierwsza wnuczka Lucia Sofia Ponti, której rodzicami są Edoardo i aktorka Sasha Alexander. 20 grudnia 2010 parze urodził się syn Leonardo Fortunato.

  Drugi z synów - Carlo Ponti ożenił się ze skrzypaczką Andreą Meszaros. Para ma dwójkę dzieci: syna Vittorio Leona urodzonego 2 kwietnia 2007 oraz córkę Beatrice Larę urodzoną 15 marca 2012.

  Upadek Cesarstwa Rzymskiego (tytuł oryginalny The Fall of the Roman Empire) – amerykański film fabularny z roku 1964 w reżyserii Anthony’ego Manna. Przedstawia burzliwy okres panowania rzymskiego cesarza Kommodusa pod koniec II wieku naszej ery (choć tytuł mógłby sugerować, iż akcja miałaby się rozgrywać później).George Cukor (ur. 7 lipca 1899 w Nowym Jorku, zm. 24 stycznia 1983 w Los Angeles) – amerykański reżyser, mistrz komedii.

  Jej siostra Anna Maria poślubiła Romano Mussoliniego (syna duce Benito Mussoliniego i jego żony Rachele Mussolini) i para ta ma córkę – Alessandrę Mussolini, znaną ze swej działalności politycznej.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sasha Alexander (urodzona jako Suzana S. Drobnjaković 17 maja 1973 w Los Angeles w Kalifornii) − amerykańska aktorka.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Matka i córka (oryg. La Ciociara) - włoski dramat filmowy z 1960 r. w reżyserii Vittoria De Siki, w ujęciu scenarzysty Cesare Zavattiniego. Dzieło to jest ekranizacją powieści Alberto Moravii pt. Matka i córka.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.074 sek.