Sony Mobile Communications

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Sony Ericsson)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sony Mobile Communications (do 2011 jako Sony Ericsson lub Sony Ericsson Mobile Communications) – producent urządzeń telekomunikacyjnych, głównie telefonów komórkowych i akcesoriów. Przedsiębiorstwo oficjalnie rozpoczęło swoją działalność 1 października 2001 przez połączenie Sony Corporation i Telefonaktiebolaget LM Ericsson na zasadach joint venture przy równych udziałach obu przedsiębiorstw. Pierwszym prezesem nowego podmiotu został Katsumi Ihara.

Joint venture (ang. [ˌdʒɔɪnt ˈvɛntʃə], dosł. wspólne przedsięwzięcie) – podmiot utworzony wspólnie przez dwa lub więcej niezależne przedsiębiorstwa w celu realizacji określonego projektu lub wspólnego celu. Symbian - nazwa systemu operacyjnego open source, dołączonych do niego bibliotek, rozwiązań interfejsu użytkownika oraz specyfikacji dla programów narzędziowych wyprodukowanych przez konsorcjum Symbian, w skład którego wchodzą najwięksi producenci telefonów komórkowych (Nokia, Motorola, Siemens, Sony Ericsson). Symbian został stworzony w oparciu o system EPOC, wykorzystywany w PDA firmy Psion PLC.

W październiku 2011 Sony wykupiło za kwotę ponad 1 mld euro wszystkie udziały Ericssona w firmie Sony Ericsson (50%). Od 2012 roku wszystkie modele przedsiębiorstwa są zatem sygnowane tradycyjnym logo Sony.

Historia Sony Ericsson[ | edytuj kod]

Początki[ | edytuj kod]

Sony Ericsson rozpoczął działalność po otrzymaniu zgody Komisji Europejskiej na połączenie działów telefonii mobilnej obu udziałowców. Pierwsze produkty spółki pojawiły się w marcu 2002. Nowy gracz postawił sobie za cel zepchnięcie fińskiej Nokii z pozycji lidera w produkcji telefonów komórkowych w ciągu następnych pięciu lat. Zaprezentowano wtedy telefon oznaczony jako T68i, będący unowocześnioną wersją stworzonego jeszcze przed powstaniem spółki urządzenia Ericsson T68m. Telefon cieszył się dużym zainteresowaniem nabywców. Wkrótce potem Sony Ericsson wszedł na rynek telefonów z wyższej półki, prezentując model P800 pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian z nakładką UIQ.

Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.

2003: Trudności[ | edytuj kod]

Od powstania spółka przeżywała problemy finansowe. Przedsięwzięcie, które miało stać się rentowne już po roku, po przeminięciu sukcesu modelu T68i zaczęło przynosić obu założycielom spółki straty. Jego udział w rynku zmniejszył się w ciągu pierwszych kilkunastu miesięcy z dziesięciu do pięciu procent (w porównaniu do zsumowanych udziałów Ericssona i Sony przed połączeniem), a firma straciła w tym czasie 448 mln dolarów. W lutym 2003 spółka zaprezentowała swój pierwszy telefon 3G: Sony Ericsson Z1010. Urządzenie oferowało jako jedno z pierwszych w Europie możliwość wykonywania rozmów wideo, jednak jego wprowadzenie do sprzedaży było odkładane przez testy operatorskie (do kwietnia 2004). W dalszym ciągu spółka przynosiła straty: w pierwszym kwartale 2003 strata netto producenta wyniosła 104 mln euro przy 24-procentowym spadku sprzedaży. Pojawiły się nawet pogłoski, jakoby prezes Ericssona Kurt Hellstrom zapowiedział, że jeśli firma nie przyniesie szybko zysków, Szwedzi wycofają się z przedsięwzięcia. Jednak wyniki po III kwartale 2003 pokazały 50-procentowy wzrost przychodów i 42-procentowy wzrost sprzedaży telefonów, głównie dzięki popularności modeli wyposażonych w aparat fotograficzny. W październiku 2003 producent zaprezentował kolejne telefony: T310 oraz T610. Ten ostatni, będący następcą popularnego T68i, osiągnął na tyle duży rozgłos, że już na przełomie 2003 i 2004 wyniki finansowe firmy poprawiły się.

Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.UIQ (skrót od ang. User Interface Quartz) – otwarty interfejs oparty na systemie operacyjnym Symbian wykorzystywany w telefonach komórkowych oraz platforma rozwojowa dla oprogramowania rozszerzającego ich funkcjonalność. Każdy programista może tworzyć aplikacje przeznaczone do wykorzystywania w UIQ w języku C++ przy użyciu opublikowanego na stronie projektu (już niedostępnego do pobrania stamtąd) zestawu narzędzi programistycznych (SDK) lub wykorzystując narzędzia do pisania apletów w języku Java, który jest obsługiwany przez UIQ.

2004: Wzrost sprzedaży[ | edytuj kod]

Wysoka sprzedaż kolejnych urządzeń producenta, modeli T610, T630 i T230, sprawiła, że spółka w pierwszym kwartale 2004 uzyskała 82 mln euro zysku. W tym czasie producent zaprezentował następne urządzenia. Były to m.in. pierwsze modele z serii S i K: S700i i K700i. W lipcu 2004 zaprezentowany został kolejny smartphone z interfejsem UIQP910i. Sony Ericsson utrzymał tempo wzrostu, czego dowodem były poprawa wyników finansowych i wzrost sprzedaży o 29% w III kwartale 2004.

Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.Global Positioning System (GPS) - właściwie GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.

2005: Walkman W800i i aparat K750i[ | edytuj kod]

Na początku 2005 Sony Ericsson uzyskał od Sony licencję na markę Walkman. W marcu tego roku spółka zaprezentowała nowe telefony: należący do serii Walkman W800i, J300i, K300i oraz model K750i. Pojawił się także drugi telefon 3G: V600i, stworzony specjalnie dla sieci Vodafone, będący nową wersją modelu K600i. Sony Ericsson zwiększył w III kwartale 2005 swój zysk o 16% (do 104 mln euro) – stało się to za przyczyną dużego popytu na modele K750i (nagrodzonego w lipcu 2005 w Kolonii European Photo & Imaging Award w nowej kategorii: Mobilne urządzenia fotograficzne), D750i (będącego zmienioną tylko pod względem zewnętrznym dla potrzeb niemieckiego operatora sieci T-Mobile wersją modelu K750i) oraz W800i. Zapotrzebowanie na ten ostatni był na tyle duże, że producent nie nadążał z realizacją zamówień. W październiku tego roku zaprezentowany został smartphone oznaczony jako P990i.

Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Nokia – fińskie przedsiębiorstwo elektroniczne zajmujące się obecnie produkcją urządzeń dla telekomunikacji, powszechnie znane z produkcji telefonów komórkowych.

2006-2007: Powiększanie | edytuj kod]

Luty 2006 przyniósł prezentację kolejnych modeli, m.in.: K510i, K790i oraz K800i (który jako pierwszy wśród telefonów tego producenta posiadał aparat Cyber-Shot i ksenonową lampę błyskową). W II kwartale tego roku producent był na czwartym miejscu pod względem liczby sprzedanych telefonów, odnotowawszy ponad 33-procentowy wzrost sprzedaży, znajdując się za Samsung Electronics, a przed LG Electronics. We wrześniu Sony Ericsson uruchomił własny serwis muzyczny pozwalający na pobieranie i odtwarzanie muzyki, M-Buzz. Kolejny kwartał był znów pomyślny dla producenta, który dzięki znacznej sprzedaży telefonów z aparatem Cyber-Shot utrzymał czwartą pozycję na świecie pod względem ilości sprzedanych telefonów. W listopadzie Sony Ericsson stał się wyłącznym właścicielem UIQ Technology, spółki zależnej od Symbian Ltd., z zamiarem spopularyzowania tego interfejsu.

Samsung Electronics – jedno z największych na świecie przedsiębiorstw branży elektronicznej. Centrala znajduje się w Seulu w Korei Południowej, jest częścią grupy Samsung.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

W maju 2007 zaprezentowano następny telefon z interfejsem UIQ: Sony Ericsson P1i, który został wprowadzony na rynek w sierpniu. Z kolei czerwiec przyniósł prezentację kolejnych modeli, m.in. smartfona W960i, muzycznego W910i oraz należącego do wyższej półki K850i, które weszły na rynek pod koniec roku. W sierpniu producent zaprezentował telefon K770i. W III kwartale 2007 Sony Ericsson odnotował kolejny wzrost sprzedaży, która zwiększyła się o 31% względem analogicznego okresu poprzedniego roku. 1 listopada 2007 prezesem spółki został Hideki Komiyama, który przeszedł do spółki z Sony Electronics USA, zastępując Milesa Flinta, piastującego to stanowisko od połowy 2004.

Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.Lista telefonów marki Sony – lista wyprodukowany telefonów komórkowych przez firmę Sony Mobile Communications, wydawane pod szyldami Sony (do 2001 i od 2011) oraz Sony Ericsson (w latach 2001-2011).

2008: Spadek sprzedaży[ | edytuj kod]

Na początku 2008 Sony Ericsson ustalił nowe oznaczenia własnych urządzeń. Pojawiły się wtedy cztery nowe modele – T270i i T280i, nawiązujące stylistycznie do pierwszych telefonów spółki, oraz R300i i R306i, rozpoczynające nową serię R. W lutym model W910i otrzymał Global Mobile Award 2008 w kategorii Najlepszy Telefon. W lutym pojawiła się także nowa seria – G, reprezentowana przez modele G700 oraz G900. Zapowiedziano wtedy także model Xperia X1, pierwszy telefon tego producenta pracujący pod kontrolą Windows Mobile. Jednak I kwartał tego roku firma zakończyła ze spadkiem sprzedaży o 8,5 mln sztuk i zmniejszeniem zysków o 66% względem wcześniejszego trymestru. W kwietniu 2008 do Internetu przeciekły pierwsze zdjęcia i część specyfikacji dwóch kolejnych smartphone’ów spółki mających pracować pod kontrolą systemu Symbian z nakładką UIQ, określanych jako Beibei (który miał być oznaczony później jako G702) oraz Paris (który miał przyjąć nazwę P5i). Oba modele, zostały jednak wkrótce anulowane w zaawansowanej już fazie przygotowań do premiery, a w oddziale firmy zajmującym się UIQ rozpoczęły się masowe zwolnienia. Przyczyniło się do tego przejęcie przez Nokię udziałów w Symbian Ltd., co oznaczało koniec licencjonowania Symbiana dla interfejsu Sony Ericssona.

Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.

W czerwcu 2008 Sony Ericsson zaprezentował nowy model z wyższej półki: C905. Był to drugi po C702 telefon tego producenta z modułem GPS, a także pierwszy model z aparatem o rozdzielczości 8.1 megapikseli. Producent postanowił też wydać nową wersję popularnego kiedyś modelu T610. Jednak po II kwartale tego roku spółka wykazała spadek zysku o 97% przy 9-procentowym spadku ilości sprzedanych aparatów. Niskie wyniki sprzedaży spowodowały wydanie decyzji o redukcji zatrudnienia o 2 tysiące pracowników w ciągu kolejnych lat, zmniejszeniu kosztów operacyjnych, ograniczeniu portfolio telefonów oraz zbudowaniu oferty dla rynków rozwijających się. Tymczasem na przełomie września i października miał mieć premierę model Xperia X1, jednak została ona opóźniona i ostatecznie ten wyprodukowany wspólnie z HTC telefon trafił do sprzedaży pod koniec listopada. Producent zapowiedział też na I kwartał 2009 telefon o kodowej nazwie Hikaru. Sony Ericsson po IV kwartale 2008 odnotował 187 mln euro straty netto, natomiast w całym roku: 73 mln euro.

Walkman – przenośny, zminiaturyzowany magnetofon kasetowy, odporny na wstrząsy i nieposiadający głośników lecz wyłącznie słuchawki, niektóre trochę większe modele posiadały też wbudowany mały głośnik umożliwiający słuchanie bez użycia słuchawek.Vodafone (skrótowiec od ang. voice, data, fone) – międzynarodowy operator telefonii komórkowej, którego zarząd znajduje się w Newbury w Wielkiej Brytanii oraz w Düsseldorfie w Niemczech. Vodafone jest drugą po China Mobile, największą na świecie firmą zajmującą się usługami telekomunikacyjnymi. Posiada oddziały w 27 krajach świata, w kolejnych 33 – umowy partnerskie z lokalnymi sieciami. Od roku 2007 sponsoruje zespół Formuły 1 McLaren.

2009: Światowy kryzys[ | edytuj kod]

Rok 2009 rozpoczął się dla producenta pod znakiem reorganizacji i konsolidacji oddziałów. W lutym pojawiły się zapowiedzi trzech nowych modeli: W395, C901 i C903. Na targach Mobile World Congress producent zaprezentował telefon z 12-megapikselowym aparatem fotograficznym roboczo określony jako Idou. Pojawiła się również zapowiedź pierwszego telefonu spółki z Androidem.

Sony Ericsson K750i – model telefonu komórkowego wyprodukowany przez firmę Sony Ericsson. Zapowiedź jego specyfikacji miała miejsce 1 marca 2005, natomiast po raz pierwszy został zaprezentowany w dniach 10 - 16 marca 2005 na targach CeBIT w Hanowerze. Na rynku zastępował on model K700i, natomiast jego następcą został Sony Ericsson K800i, wprowadzony w drugim kwartale 2006. Wraz z premierą modelu K750i przedstawiono bliźniacze wobec niego pod względem sprzętowym urządzenia oznaczone jako D750i oraz W800i.Wideorozmowa – usługa telekomunikacyjna, dzięki której przynajmniej jeden z rozmówców może słyszeć i widzieć drugiego.

Wyniki finansowe spółki po I kwartale 2009 były niskie: według informacji producenta strata brutto wyniosła 340 – 390 mln euro. W związku z tym Ericsson wyszedł ze spółki, Sony zakupił pozostałe 50% udziałów w firmie.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Megapiksel (skrót: Mpx, Mpix) to wielkość opisująca liczbę elementarnych punktów matrycy CCD. Przedrostek mega oznacza milion, a zatem jeden megapiksel to jeden milion pikseli odwzorowanych przez matrycę. Jednostka ta jest używana najczęściej w cyfrowych aparatach fotograficznych i kamerach wideo oraz telefonach komórkowych jako jednostki obrazującej możliwą wielkość tworzonego obrazu.
LG Group (kor: LG 법인) – południowokoreańskie przedsiębiorstwo działające w branży elektronicznej, chemicznej i telekomunikacyjnej; jeden z największych koreańskich czeboli.
Telefonia komórkowa trzeciej generacji (3G) – telefoniczna sieć cyfrowa telefonii komórkowej bazująca na rozwiniętych w stosunku do 2.5G standardach i trzeciej generacji rodziny standardów IMT-2000. Dzięki poszerzonej pojemności sieci umożliwia ona wprowadzenie dodatkowych usług wykorzystujących transmisję wideo oraz transmisję pakietową (komutacje pakietów).
Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
Portfolio – to teczka (także w sensie dosłownym lub np. segregator) z przykładowymi pracami artysty, a w szerszym znaczeniu prezentacja dokonań danej osoby lub firmy, np. plik zawierający próbki, przykłady i wizerunki wykonanych, kompletnych prac, mogących być podstawą do oceny jej umiejętności, zdolności do pracy na danym stanowisku lub wykonania danego zadania.
Windows Mobile – system operacyjny przeznaczony dla palmtopów PocketPC, palmofonów oraz smartfonów. Microsoft powrócił do nazwy Windows mobile wraz z zaprezentowaniem systemu Windows 10.
T-Mobile – międzynarodowy operator telefonii komórkowej, właścicielem T-Mobile jest Telekom Deutschland. Grupa działa w ramach wielu sieci GSM w Europie, a także Stanach Zjednoczonych, gdzie planowana jest sprzedaż spółki firmie AT&T. Przejęcie T-Mobile USA przez AT&T nie zostało zatwierdzone przez amerykański departament sprawiedliwości .

Reklama