• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sony Alfa  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).Bezlusterkowiec – potoczna nazwa typu cyfrowego aparatu fotograficznego zaliczanego do EVIL (ang. Electronic Viewfinder Interchangeable Lens) lub ILC (ang. Interchangeable Lens Camera ) – rodzaju aparatów fotograficznych umiejscowionych pomiędzy kompaktem cyfrowym oraz lustrzanka cyfrową. Charakterystyczną cechą tych aparatów jest brak optycznego układu wizjera z lustrem, matówką i pryzmatem występujący równocześnie z odróżniającą je od wszystkich innych cyfrowych aparatów fotograficznych niebędących lustrzankami możliwością wymiany obiektywów.

  Sony α (Sony Alfa, Sony Alpha) – system cyfrowych lustrzanek fotograficznych (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera) wprowadzony na rynek 5 czerwca 2006 roku. Wykorzystuje i rozwija technologię firmy Konica Minolta (łącznie z bagnetem Minolta AF), która została wykupiona przez Sony z działem fotograficznym Konica Minolta na początku 2006 roku. Sony posiada również 11,08% udziałów japońskiego producenta obiektywów Tamron, który jest znanym partnerem firmy Konica Minolta i Sony przy projektowaniu i produkcji obiektywów zmiennoogniskowych. Produkcją obiektywów wyższej klasy zajmuje się niemiecka firma optyczna Carl Zeiss. Udziela ona również wsparcia przy projektowaniu średnio zaawansowanych konstrukcji.

  Parafokalność (gr. παρά, pará = ‘przy, obok’, łac. focus = ‘ognisko’) to zdolność do zachowania płaszczyzny ostrości przy zmianie ogniskowej. Parafokalność jest cechą okularów i obiektywów.M42 – typ mocowania obiektywów w aparatach fotograficznych na gwint M 42 x 1 popularny w starszych aparatach takich jak Pentax, Praktica, Zenit, Ricoh i wielu innych. Obiektywy tego standardu są bardzo rozpowszechnione, w szczególności ze względu na ich niską cenę w porównaniu z nowymi obiektywami typu AF (auto focus). Są nadal produkowane.

  Historia[ | edytuj kod]

  System Sony Alfa wprowadzony został na rynek 5 czerwca 2006. W latach 2006–2008 Sony było najszybciej rozwijającym się producentem lustrzanek cyfrowych, osiągając 8% wzrostu. W roku 2008 zostało trzecim na rynku systemem DSLR o udziale 13%.

  Carl Zeiss AG - niemiecka firma produkująca różnorodny sprzęt optyczny. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się także opracowywaniem i produkcją współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Znana z wysokiej jakości wyrobów. Założona w 1846 przez Carla Zeissa, Ernsta Abbe i Otto Schotta w Jenie. Wyroby firmy to m.in. obiektywy fotograficzne, soczewki, okulary, szkła kontaktowe, lunety, lornetki, teleskopy, mikroskopy a nawet środki do czyszczenia optyki oraz mikrosilniki spalinowe JENA (głównie samozapłonowe) dla modelarzy. Częścią koncernu jest Carl Zeiss Sports Optics GmbH.Lustrzanka cyfrowa (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera) – rodzaj lustrzanki, w której rolę materiału światłoczułego spełnia matryca fotograficzna. Aparat tego typu początkowo przeznaczony był głównie do zastosowań profesjonalnych, jednak aktualnie z powodu bardziej przystępnej ceny stał się popularny wśród amatorskich fotografów.

  W maju 2010 Sony zaprezentowało dwa małe aparaty kompaktowe z wymiennymi obiektywami posiadające matryce wielkości dostępnych w lustrzankach cyfrowych. Seria nazwana NEX posiada nowe mocowanie Sony E. Niedługo później do gamy produktów z bagnetem Sony E dołączyły dwie cyfrowe kamery przeznaczone do zastosowań profesjonalnych: Sony Handycam NEX-VG10 i Sony NXCAM.

  Sony NEX-3 (oznaczenie fabryczne NEX-3) – cyfrowy aparat fotograficzny marki Sony Alfa zaprezentowany 11 maja 2010 roku. Jest to kompakt z wymiennym obiektywem czyli aparat posiadający matrycę o rozmiarze APS-C oraz obudowę wielkością przypominającą aparaty kompaktowe. Jego bliźniaczym modelem jest Sony NEX-5.Lampa błyskowa (flesz, ang.flash) - urządzenie, które wyzwala wiązkę światła niezbędną do właściwego oświetlenia fotografowanego obiektu. Umożliwia wykonywanie zdjęć w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Niekiedy dodatkowo wspomaga autofokus przy słabym oświetleniu. Jej działanie jest ściśle związane z mechaniką lub elektroniką aparatu fotograficznego.

  24 sierpnia 2010 roku firma Sony zaprezentowała dwa modele lustrzanek (Sony α55 i Sony α33) wyposażone w wizjer elektroniczny oraz półprzepuszczalne lustro które nie podnosi się podczas wykonywania zdjęć jak w tradycyjnych lustrzankach. Technologia nosi oznaczenie SLT (ang. Single-Lens Translucent).

  4K – wysokiej jakości standard rozdzielczości filmów cyfrowych oraz grafiki komputerowej. Nazwa pochodzi od 4 tysięcy pikseli umieszczonych w pozycji horyzontalnej. 4K jest jakościowo dwukrotnie lepsza od powszechnie używanej jakości Full High-Definition. Obecnie wyróżniamy kilka różnych rozdzielczości kwalifikowanych z 4K:Sigma Corporation (jap. 株式会社シグマ, Kabushiki-gaisha Shiguma) – japońska firma zajmująca się produkcją aparatów fotograficznych, obiektywów, soczewek, lamp błyskowych i innych akcesoriów fotograficznych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Obiektyw zmiennoogniskowy (potocznie zoom) – rodzaj obiektywu fotograficznego, w którym możliwa jest płynna regulacja długości ogniskowej, zwykle bez zmiany perspektywy i płaszczyzny ogniskowania.
  Sony α700 (oznaczenie fabryczne DSLR-A700) – druga lustrzanka cyfrowa (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera), przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, wyprodukowana przez firmę Sony i dostępna na rynku od marca 2007 do grudnia 2009.
  Sony α55 (oznaczenie fabryczne SLT-A55) – lustrzanka cyfrowa (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera), jedna z dwóch z nowej linii oznaczonej SLT (obok Sony α33), przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, wyprodukowana przez firmę Sony i dostępna na rynku od sierpnia 2010. Wyposażona jest w matrycę CMOS o efektywnej rozdzielczości 16.2 megapiksela (APS-C), ruchomy ekran LCD o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 931 tys. punktów. Znajduje się w nim między innymi także przepuszczalne lustro, zapewniające możliwość ciągłego, automatycznego ostrzenia w trybie filmowym. Lustro to pozwala także na zwiększenie ilości zdjęć na sekundę aż do 10. Aparat posiada wyjścia USB oraz HDMI. Jest czwartym modelem z możliwością rejestracji filmów 1080p. Sony α55 w wersji V posiada także wbudowany odbiornik GPS.
  Sony α33 (oznaczenie fabryczne SLT-A33) – lustrzanka cyfrowa, jedna z dwóch z nowej linii oznaczonej SLT (obok Sony α55), przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, wyprodukowana przez firmę Sony i dostępna na rynku od sierpnia 2010. Wyposażona jest w matrycę CMOS o efektywnej rozdzielczości 14.2 megapiksela (APS-C), ruchomy ekran LCD o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 931 tys. punktów. Znajduje się w nim między innymi także półprzepuszczalne lustro, zapewniające możliwość ciągłego, automatycznego ostrzenia w trybie filmowym. Lustro to pozwala także na zwiększenie ilości zdjęć na sekundę aż do 10. Aparat posiada wyjścia USB oraz HDMI. Jest czwartym modelem z możliwością rejestracji filmów 1080p.
  Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.
  Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.
  Sony A (znany również jako Bagnet A, lub Bagnet Alfa, do 2006 Minolta AF) – bagnetowy system montażu obiektywu zaprojektowany przez Minoltę w 1985 roku jako pierwsze na świecie mocowanie z automatyką ostrości. Aktualnie wykorzystywany i rozwijany jest przez firmę Sony w systemie Sony Alfa jako jeden z dwóch bagnetów tej marki (drugim jest Sony E, wprowadzony w roku 2010).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.