• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sony  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Cell (właśc. Cell Broadband Engine Architecture) – architektura procesora opracowana przez alians STI, w skład którego wchodzą firmy Sony, Toshiba i IBM. Procesor jest wytwarzany w technologii 90, 65 i 45 nm SOI.Hi8 – (ang. High 8 mm) standard analogowego zapisu audio-wideo o podwyższonej rozdzielczości wprowadzony przez Sony w 1989 roku.
  Historia[edytuj kod]

  Początki[edytuj kod]

  Przedsiębiorstwo powstało w Tokio w 1946 r. jako instytut badawczy Tōkyō Tsūshin Kenkyū-jo, początkowo utrzymujący się z drobnych usług serwisowych. Rok później przekształcił się on w nisko skapitalizowane przedsiębiorstwo o nazwie Tōkyō Tsūshin Kōgyō Kabushiki Kaisha (w skrócie Totsuko), której głównym celem była produkcja sprzętu telekomunikacyjnego i woltomierzy.

  Elektronika użytkowa – ogólna nazwa urządzeń elektronicznych takich jak telewizor, odtwarzacz DVD, magnetowid, sprzęt stereofoniczny, telefon komórkowy, zasilacz, ładowarka itp. Można więc mówić o sprzęcie elektronicznym domowego użytku.VAIO (wym. /ˈvaɪ.oʊ/) jest jedną z podmarek firmy Sony, która specjalizuje się w komputerach przenośnych oraz komputerach all-in-one. Oryginalnie nazwa została stworzona w 1996 roku, a akronim powstał od słów Video Audio Integrated Operation. Logotyp reprezentuje integracje sygnału analogowego (VA w kształcie sinusoidy) oraz cyfrowego (IO to cyfry 1 i 0 symbolizujące system binarny). Z okazji rocznicy marki w 2008 roku zmieniono jednak rozwinięcie akronimu na Visual Audio Intelligence Organizer. Pierwsze komputery pojawiły się na rynku w roku 1997. Była to seria PCG, a pierwszym modelem był PCG-505. Następnie wraz z biegiem lat VAIO rozszerzało swoją ofertę ofertę zdobywając coraz większą liczbę zadowolonych klientów.

  Lata 50.[edytuj kod]

  Pierwsze produkty, jak elektryczny garnek do ryżu, poduszka elektryczna, czy megafon miały za zadanie zapewnić stałe wpływy i zagwarantować ciągłość wypłat dla pracowników. Przełomowe okazały się lata 50., kiedy przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek m.in. magnetofon taśmowy (1950), czy radio tranzystorowe (1955). W roku 1955 dokonywała pierwszych transakcji na rynku pozagiełdowym, aby w grudniu 1958 zadebiutować na Tokyo Stock Exchange (TSE). Wcześniej, w styczniu tego samego roku zmieniła nazwę na Sony. Pochodzi ona od łacińskiego słowa „sonus” – dźwięk oraz „sonny – boy” – używanego przez Amerykanów na określenie małego chłopca. Dla jej twórców miało to taką zaletę, że nazwę tę w każdym języku wymawia się tak samo.

  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.Xperia – seria smartfonów produkowanych początkowo pod marką Sony Ericsson, a od 2012 roku przez Sony. Nazwa Xperia pochodzi od angielskiego słowa experience (doświadczenie) i została zastosowana poraz pierwszy w kampanii promującej telefon Xperia X1 "I (Sony Ericsson) xperia the best".

  Lata 60.[edytuj kod]

  Szybki wzrost spółki wpłynął na wzrost sprzedaży i reputacji. W roku 1960 podjęto decyzję o otwarciu pierwszych oddziałów zagranicznych w USA i Szwajcarii, przez co Sony stała się prawdziwą korporacją międzynarodową.

  Lata 70.[edytuj kod]

  Pierwszy przenośny magnetofon o handlowej nazwie Sony Walkman.
  Odtwarzacz mp3 Sony Walkman NWZ-S765

  Przedsiębiorstwo wprowadziło własny format zapisu kaset wideo – Betamax – który przegrał rywalizację na rynku z gorszym technicznie formatem VHS.

  Jednym z pierwszych przełomowych produktów był Walkman, który powstał w 1979 roku. Produkt utworzono przez usunięcie zbędnych funkcji magnetofonu i miniaturyzację pozostałych mechanizmów. Prace trwały rok. Mimo początkowo niskiego zainteresowania sprzedaż zaczęła gwałtownie rosnąć i w ciągu 2 lat sprzedano 1,5 mln sztuk, zaś w ciągu 15 lat od premiery na świecie sprzedało się 250 mln sztuk, z czego 120 mln wyprodukowała mająca ponad 40-procentowy udział w rynku Sony.

  Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.

  Pod koniec lat 70. XX wieku przedsiębiorstwo blisko współpracowało z holenderskim Phillipsem nad popularnym nośnikiem danych, płytą kompaktową.

  Lata 80.[edytuj kod]

  1 października 1982 roku Sony wprowadziło na rynek pierwszy konsumencki odtwarzacz płyt kompaktowych, Sony CDP-101, a dwa lata później pojawił się pierwszy przenośny odtwarzacz płyt, ochrzczony mianem Discman. We współpracy z amerykańskim Hewlett Packardem korporacja opracowała i wprowadziła na rynek dyskietkę 3,5" o pojemności 1,44 MB.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  Przedsiębiorstwo dopasowywało się do rynków, na których działało, oferując optymalną liczbę modeli produktu podzielonego na kilka linii. Krótki cykl życia i kolejne modyfikacje sprawiły, że na rynku odtwarzaczy przenośnych Sony stanowiła konkurencję dla siebie samego, pozostawiając pozostałe podmioty w tyle.

  28 września 1989 roku Sony przejęło amerykańską wytwórnię filmową Columbia Pictures za 3,4 mld dolarów.

  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Video8 – standard wideo określający format zapisu obrazu i dźwięku, wykorzystujący taśmę magnetyczną o szerokości 8 mm..

  Lata 90.[edytuj kod]

  W 1992 roku na rynek wszedł format MiniDisc. W 1994 r. pod marką Playstation zaprezentowała swoją pierwszą konsolę do gier, a w 2000 r. wprowadziła na rynek jej kontynuację, Playstation 2.

  W latach 90. Sony zaprezentowała telewizor plazmowy.

  W 1996 roku wypuszczono pierwszy cyfrowy aparat fotograficzny Sony, Cyber-shot.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Magnetofon szpulowy, magnetofon taśmowy – rodzaj magnetofonu wykorzystujący jako nośnik dźwięku taśmę magnetyczną nawiniętą na dwie szpule.

  XXI wiek[edytuj kod]

  Konsole PlayStation i PlayStation 2 przyniosły Sony Corporation ogromny rynkowy sukces. W 2004 roku wprowadziło przenośną konsolę do gier pod nazwą PlayStation Portable (PSP), a w 2006 roku trzecią odsłonę konsoli PlayStation, wykorzystującą napęd BluRay i procesor Cell.

  6 czerwca 2006 r. koncern zadebiutował modelem Sony α100 w segmencie lustrzanek cyfrowych (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera) z wymienną optyką. W ciągu roku od daty premiery nowego systemu w ofercie Sony pojawiła się druga lustrzanka przeznaczona na rynek półprofesjonalny (Sony α700) oraz ponad 20 obiektywów Minolty oznaczonych już jako Sony Alfa. Pojawiły się też nowe konstrukcje, w tym zaprojektowane przez niemieckie przedsiębiorstwo Carl Zeiss. W maju 2010 przedsiębiorstwo Sony zaprezentowało nowy bagnet dla sprzętu fotograficznego i video. Nosi on nazwę Sony E i zyskuje na popularności (aparaty serii NEX, ILCE, wsparcie wiodących producentów obiektywów).

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Organiczna dioda elektroluminescencyjna, OLED (ang. Organic Light-Emitting Diode) to dioda elektroluminescencyjna (LED) wytwarzana ze związków organicznych.

  1 grudnia 2007 Sony wprowadziło na rynek pierwszy masowo produkowany telewizor wykonany w technologii OLED. Planowana miesięczna produkcja to jedynie 2 000 szt. Celem jest przede wszystkim pokazanie możliwości technicznych nowej technologii. Według założeń, żywotność tego telewizora sięgać będzie 30 tys. godzin, co stanowi mniej niż połowę obecnej żywotności telewizorów LCD.

  Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.Znak towarowy – prawnie chroniony, niepowtarzalny element produktu, skutecznie odróżniający go od produktów konkurencyjnych. Znakiem towarowym może być w szczególności nazwa, fraza, symbol, logo, projekt, obraz, kształt produktu, motyw, melodia użyty przez przedsiębiorcę w obrocie gospodarczym w celu uzyskania jednoznacznej identyfikacji swoich towarów lub usług wśród konsumentów.

  Z powodu problemów finansowych w listopadzie 2011 roku ogłosiła plan zwiększenia zysków. Sony określiła rynki komputerów osobistych i telewizorów jako kluczowe obszary poprawy zyskowności. Udało się znacznie zmniejszyć straty w obszarze telewizorów. W lutym 2014 roku ogłoszono decyzję o transferze biznesu komputerów osobistych na Japan Industrial Partners Inc.

  Telewizor, odbiornik telewizyjny (skrót: TV – ang. television, od gr. tele - daleko oraz łac. visio - obraz widziany) — urządzenie elektroniczne przeznaczone do zdalnego odbioru ruchomego obrazu, który jest nadawany przez telewizję i składa się z wyświetlanych jeden po drugim nieruchomych obrazów, z częstotliwością 25 lub 30 obrazów na sekundę lub inną. Pojedynczy obraz (nazywany też "klatką" – dla częstotliwości 25 wynosi 50, natomiast dla 30 wynosi 60 klatek) podzielony jest z kolei na linie poziome i pionowe. Typowe wartości linii to 1080, 720, 625 lub 525 linii.Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.

  Ogromny sukces odniosła również konsola PlayStation 4. Konsola zadebiutowała 15 listopada 2013 roku w USA, a po 3 miesiącach sprzedała się na świecie już w ponad 5 milionach egzemplarzy.

  Produkty[edytuj kod]

  Elektronika konsumencka[edytuj kod]

  Sony jest znanym producentem urządzeń audio i video do użytku domowego. Pod tą marką sprzedawano m.in. radioodbiorniki, przenośne i stacjonarne odtwarzacze kaset magnetofonowych i dysków kompaktowych, przenośne odtwarzacze cyfrowe, wieże audio od mikrowież przez mini-wieże po pełne wieże Hi-Fi klas QS, ES (klasa wyższa) czy R (klasa high-end, tylko na zamówienie), słuchawki, kamery wideo, magnetowidy, telewizory kineskopowe i ciekłokrystaliczne, monitory oraz nośniki audio i video. Oprócz tego oferowano sprzęt komputerowy (konsole do gier, komputery przenośne i stacjonarne), fotograficzny i telefony komórkowe.

  Pamięć USB (znana także pod nazwami: pendrive, USB Flash Drive, Flash Disk, Flashdrive, Finger Disk, Massive Storage Device, Flash Memory Stick Pen Drive, USB-Stick) – urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash EEPROM, zaprojektowane do współpracy z komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych między komputerami oraz urządzeniami obsługującymi pamięci USB.PlayStation (PS, popularnie zwane także – PSX) (jap. プレイステーション, pureisutēshon; pol. dosł. StacjaGier) – 32-bitowa konsola do gier wideo, wyprodukowana w Japonii przez firmę Sony Computer Entertainment, zaprojektowana przez Kena Kutaragiego.

  Sprzęt profesjonalny[edytuj kod]

  Profesjonalny mikser wideo Sony DVS-9000

  Od wielu lat Sony jest producentem sprzętu dźwiękowego oraz telewizyjnego przeznaczonego do użytku profesjonalnego. Kamery telewizyjne, studyjne i reporterskie, kamkordery, magnetowidy systemu Beta, Digital Beta, monitory telewizyjne, telebimy oraz system zapisu obrazu telewizyjnego XDCAM oparty o zapis na dyskach optycznych przy pomocy niebieskiego lasera wykorzystywane są przez wiele studiów audio-wizualnych. Jako jedna z pierwszych zaczęła wytwarzać profesjonalne produkty na szeroką skalę.

  Carl Zeiss AG - niemiecka firma produkująca różnorodny sprzęt optyczny. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się także opracowywaniem i produkcją współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Znana z wysokiej jakości wyrobów. Założona w 1846 przez Carla Zeissa, Ernsta Abbe i Otto Schotta w Jenie. Wyroby firmy to m.in. obiektywy fotograficzne, soczewki, okulary, szkła kontaktowe, lunety, lornetki, teleskopy, mikroskopy a nawet środki do czyszczenia optyki oraz mikrosilniki spalinowe JENA (głównie samozapłonowe) dla modelarzy. Częścią koncernu jest Carl Zeiss Sports Optics GmbH.Sony α100 (oznaczenie fabryczne DSLR-A100) – pierwsza lustrzanka cyfrowa (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera) firmy Sony, produkowana od czerwca 2006 do końca 2008 roku.

  Podzespoły elektroniczne[edytuj kod]

  Sony jest również producentem podzespołów elektronicznych: układów scalonych, przetworników obrazowych CCD i CMOS stosowanych zarówno w produktach marki Sony (profesjonalnych i powszechnego użytku), ale także w urządzeniach innych producentów (np. Canon, Nikon) sprzętu fotograficznego, wideo, kamerach internetowych (Webcam).

  Kaseta magnetofonowa (CC lub z ang. Compact Cassette – kaseta kompaktowa) to kaseta przeznaczona do magnetofonów kasetowych opracowana przez firmę Philips w 1963 roku. Służy również jako nośnik do przechowywania danych.Odtwarzacz CD Sony CDP-101 był pierwszym urządzeniem tego typu na rynku konsumenckim. Jego premiera miała miejsce 1 października 1982 roku. Cena w dniu premiery na rynku japońskim wynosiła 168 000 jenów. Firma Sony wyprzedziła o miesiąc korporację Royal Philips Electronics, która wprowadziła na rynek swój pierwszy konsumencki odtwarzacz CD, Philips CD-100, 1 listopada 1982. Odtwarzacz ten na początku swej rynkowej kariery dostępny był tylko w Europie i Japonii. Pierwsze egzemplarze trafiły na rynek USA dopiero na początku 1983 roku. Ostatnie egzemplarze opuściły fabrykę Sony na początku 1985 roku. Do dnia dzisiejszego zachowało się wiele w pełni sprawnych tych urządzeń. Wbrew krążącym w Internecie opiniom, urządzenie to zapewniało pełną obsługę standardu CD-Audio (Red Book), włącznie z demodulacją EFM, detekcją i korekcją błędów CIRC oraz pełnym, szesnastobitowym, przetwarzaniem sygnału. Urządzenie to uważa się za protoplastę linii odtwarzaczy CD ESprit.

  Nośniki danych[edytuj kod]

  Karta pamięci 16GB

  Sony jest producentem napędów pamięci masowych: CD-ROM, DVD-ROM, Bluray oraz nagrywarek CD-R, DVD-R/-RW do komputerów PC i notebooków. Zajmuje się także produkcją nośników audio, wideo oraz danych takich jak:

 • kasety magnetofonowe,
 • kasety Betamax,
 • kasety Betacam,
 • kasety Video8 i Hi8 (wycofane),
 • dyski MiniDisc (zawieszono produkcję nośników i odtwarzaczy w 2011 roku, ostatecznie wycofane w lutym 2013, producenci inni niż Sony przez pewien czas mogą nadal produkować nośniki i odtwarzacze),
 • dyskietki 3,5" (wycofane w 2010 roku),
 • dyski UMD,
 • karty pamięci Memory Stick (w różnych wersjach: PRO, Duo, PRO Duo, Micro),
 • pamięci pendrive.
 • dyski zewnętrzne (HD-PG5B oraz HD-PG5U)
 • Marki produktów Sony[edytuj kod]

  Do najbardziej znanych marek produktów Sony należą:

  Sony α850 (oznaczenie fabryczne DSLR-A850) – druga pełnoklatkowa, profesjonalna lustrzanka cyfrowa (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera), produkowana przez japońską firmę Sony. Jej premiera miała miejsce w sierpniu 2009 roku. Posiada matrycę o rozdzielczości 24,6 megapikseli.Godzina (h) – jednostka miary czasu, dwudziesta czwarta część doby, dwunasta część dnia lub nocy astronomicznej. Jedna godzina to 4 kwadranse, 60 minut lub 3600 sekund. Godzina nie jest jednostką układu SI, ale jest przez ten układ uznawana.
 • Walkman – (przenośne odtwarzacze kasetowe, z pamięcią flash oraz telefony komórkowe z odtwarzaczem muzyki))
 • Discman – (przenośne odtwarzacze płyt CD)
 • Data Discman – (elektroniczne czytniki oparte na 8-centymetrowych płytach CD, z założenia rozwinięcie discmanów)
 • MiniDisc – (nośnik danych)
 • Trinitron – (marka kineskopów)
 • PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4– (stacjonarne konsole gier wideo)
 • PlayStation Portable, PlayStation Vita – (przenośne konsole gier wideo)
 • Bravia – (marka telewizorów o wysokiej rozdzielczości, projektorów i PlayStation 3)
 • Alfa – (system cyfrowych lustrzanek fotograficznych)
 • Cyber-shot – (cyfrowe aparaty kompaktowe)
 • Mavica – (cyfrowe aparaty kompaktowe, poprzednik serii Cyber-shot)
 • VAIO – (komputery przenośne oraz komputery all-in-one)
 • Sony Mobile Communications (wcześniej Sony Ericsson) – (oddział odpowiedzialny za smartfony)
 • Sony ES (Extremely high Standard) – (seria najwyższej klasy sprzętu audio)
 • Sony QS (Quality Standard) – (seria wysokiej klasy sprzętu audio, nieco niższej klasy niż seria ES)
 • Sony R (Reference) – (Referencyjny sprzęt audio „high-end” np TA-NR10, TA-ER1 czy z nowszych TA-DR1a)
 • CLIÉ – (palmtopy oparte na systemie Palm OS)
 • Xperia – (marka smartfonów)
 • Stamina – (marka baterii alkalicznych o dużej wydajności)
 • Xplod – (systemy car audio)
 • Memory Stick – (karty pamięci)
 • Sprzedaż produktów Sony[edytuj kod]

  Sony Bravia – marka telewizorów wysokiej rozdzielczości obrazu LCD, projektorów i PlayStation 3, należąca do Sony Corporation. BRAVIA jest akronimem od słów "Best Resolution Audio Visual Integrated Architecture". Marka ta została wprowadzona w 2005 roku zastępując markę Sony WEGA.Blu-ray Disc (BD) – format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD, od którego odróżnia się większą pojemnością płyt, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Konkurencyjny dla HD DVD.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  PlayStation Vita (nazwa kodowa Next Generation Portable) – przenośna konsola gier wideo firmy Sony, która została oficjalnie zaprezentowana 27 stycznia 2011 roku. Jest to następca konsoli PlayStation Portable. Urządzenie zadebiutowało w Japonii 17 grudnia 2011 roku, a na rynku europejskim i amerykańskim pojawiła się 22 lutego 2012 roku. Jest konkurentem przenośnej konsoli Nintendo 3DS, która miała swą premierę w pierwszym kwartale 2011 roku.
  Tranzystor – trójelektrodowy (rzadko czteroelektrodowy) półprzewodnikowy element elektroniczny, posiadający zdolność wzmacniania sygnału elektrycznego. Nazwa urządzenia wywodzi się od słów transkonduktancja (transconductance) z "półprzewodnikowym" przyrostkiem -stor jak w warystor (varistor).
  Dźwięk – wrażenie słuchowe, spowodowane falą akustyczną rozchodzącą się w ośrodku sprężystym (ciele stałym, cieczy, gazie). Częstotliwości fal, które są słyszalne dla człowieka, zawarte są w paśmie między wartościami granicznymi od ok. 16 Hz do ok. 20 kHz.
  Sony Interactive Entertainment, LLC (wcześniej jako Sony Computer Entertainment) – poboczna firma Sony założona 16 listopada 1993 roku w Tokio (Japonia). Sony Interactive Entertainment zajmuje się rozwojem, produkcją oraz sprzedażą sprzętu i oprogramowania dla serii konsoli PlayStation. Przedsiębiorstwo jest także wydawcą i producentem gier na swoje konsole.
  Discman – niewielki, przenośny odtwarzacz CD, wyposażony w słuchawki. Konstrukcja nowszych discmanów pozwala na poprawną pracę pomimo wstrząsów. Umożliwia to wewnętrzna pamięć buforująca sygnał, w momencie zgubienia ścieżki. Pierwsze konstrukcje nie posiadały jej i wymagały bardziej statecznych warunków eksploatacji. Możliwie jest zasilanie za pomocą baterii lub akumulatorów, dzięki czemu możliwe jest odtwarzanie muzyki na przykład podczas spaceru. Pierwotnie discmany współpracowały jedynie z płytami nagranymi w formacie CD-Audio, współczesne modele są w stanie odtwarzać również muzykę w formacie mp3, a nawet płyty DVD-Video jak to ma miejsce w jednym z odtwarzaczy Sony DVE7000S. Ponadto wyposażane bywały również w uchwyt samochodowy, oraz pilota sterującego na podczerwień.
  Palmtop (także: PDA, Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) – bardzo mały, przenośny komputer osobisty. Mniejszy od laptopa, czy też netbooka – z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni (ang. palm – dłoń, top – na wierzchu). Palmtopy są komputerami programowalnymi – można w nich instalować oprogramowanie, np. pobrane lub zakupione w Internecie.
  Sony α700 (oznaczenie fabryczne DSLR-A700) – druga lustrzanka cyfrowa (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera), przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, wyprodukowana przez firmę Sony i dostępna na rynku od marca 2007 do grudnia 2009.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.