• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sonthi Boonyaratkalin

  Przeczytaj także...
  Thaksin Shinawatra, taj. ทักษิณ ชินวัตร (ur. 26 lipca 1949 w Chiang Mai) – tajski polityk, premier Tajlandii w latach 2001–2006.Bhumibol Adulyadej, król Rama IX, wym. pʰūːmípʰōn àdūnjādèːt (ur. 5 grudnia 1927 w Cambridge w USA) – król Tajlandii od 9 czerwca 1946.
  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.

  Sonthi Boonyaratkalin (ur. 2 października 1946) – tajlandzki wojskowy i polityk, generał. Był naczelnym dowódcą Tajskiej Armii Królewskiej i szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego, wojskowej junty rządzącej krajem od 2006 do 2008.

  19 września 2006 stał się de facto szefem rządu, po przeprowadzeniu wojskowego zamachu stanu i obaleniu premiera Thaksina Shinawatry.

  Edukacja i początki kariery[ | edytuj kod]

  Sonthi Boonyaratkalin ukończył w 1969 Chulachomklao Royal Military Academy i został wcielony do Korpusu Piechoty Armii Królewskiej. W czasie swej kariery wojskowej dowodził różnymi jednostkami.

  Dyktatura wojskowa – system sprawowania władzy państwowej, w którym profesjonalni wojskowi łączą funkcje dowódcze z głównymi funkcjami w aparacie państwowym, rządzą opierając się na armii i z wykorzystaniem wojskowych metod działania.Zamach stanu w Tajlandii w 2006 roku - zamach stanu, dokonany w Tajlandii 19 września 2006 przez tajską armię pod dowództwem jej szefa Sonthi Boonyaratkalina. W jego wyniku obalony został rząd premiera Thaksina Shinawatry.

  W sierpniu 2004 został mianowany zastępcą dowódcy armii. W październiku 2005 objął stanowisko naczelnego dowódcy Tajskiej Armii Królewskiej.

  Zamach stanu[ | edytuj kod]

  19 września 2006 Sonthi wraz z podległym mu wojskiem doprowadził do zamachu stanu przeciw rządowi Thaksina Shinawatry. W kraju powołano Radę Demokratycznych Reform, przekształconą później w Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Budynki rządowe zostały otoczone przez czołgi, a nadające media opanowane przez wojskowych. Premier Shinawatra, przebywający w tym czasie na sesji ONZ w Nowym Jorku, ogłosił stan nadzwyczajny. Jednak jego przekaz nie dotarł do kraju.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Surayud Chulanont (ur. 28 sierpnia 1943 w Phetchaburi), premier Tajlandii od 1 października 2006 do 28 stycznia 2008, szef rządu tymczasowego, były dowódca armii, członek królewskiej Rady Prywatnej. Wyznaczony na stanowisko premiera przez gen. Sonthi Boonyaratkalina, przywódcę junty wojskowej, która obaliła rząd premiera Thaksina Shinawatry we wrześniu 2006.

  Sonthi rozwiązał gabinet, parlament i sąd konstytucyjny i tymczasowo sam przejął władzę, stając się de facto szefem rządu. Następnego dnia otrzymał oficjalny mandat do sprawowania władzy od króla Bhumobola Adulyadeja. 1 października 2006 na stanowisko premiera został powołany Surayud Chulanont, podczas gdy Sonthi zachował funkcję szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

  2 października jest 275. (w latach przestępnych 276.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 90 dni.Tajlandia, Królestwo Tajlandii – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą. Tajlandia była niegdyś nazywana Syjamem, gdyż była to jej oficjalna nazwa do 11 maja 1949. Międzynarodowe określenie "Thai" (ไทย) znaczy po tajsku wolny.

  W grudniu 2006 junta zredagowała treść nowej konstytucji, w której znalazło się kilka nowych przepisów, m.in. ograniczono limit kadencji premiera do dwóch. Konstytucja została przyjęta w referendum 19 sierpnia 2007.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • "The insider's guide to ... the Thai coup", CNN.com, 20 września 2006.
 • "Thais wonder at coup aftermath", BBC News, 20 września, 2006. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.