• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sonic Adventure  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Doktor Eggman (wł. Doktor Ivo Robotnik) – główny złoczyńca gier z serii Sonic the Hedgehog z firmy Sega. Eggman jest dość otyłym i wysokim mężczyzną około pięćdziesiątki, ubranym w czarne obcisłe spodnie i czerwoną marynarkę. Jego charakterystyczną cechą są długie brązowe wąsy.GameCube – konsola gier wideo szóstej generacji, wyprodukowana i wydana w 2001 przez japońskie przedsiębiorstwo Nintendo. Konsola, zgodnie z nazwą, ma kształt kostki, do której podłączane są kontrolery.

  Sonic Adventure – gra platformowa z serii Sonic the Hedgehog stworzona przez Sonic Team i wydana przez firmę Sega na konsolę gier wideo Dreamcast pod koniec 1998 roku. Jest pierwszą w pełni trójwymiarową grą z głównej serii. Sequel gry, Sonic Adventure 2, powstał w 2001 roku. Wydany był również na tę samą konsolę.

  Sonic the Hedgehog – seria gier komputerowych z niebieskim jeżem o imieniu Sonic w roli głównej produkcji Sonic Team – oddziału firmy Sega. Pierwszą grą z tej serii jest Sonic the Hedgehog wydany na konsolę Sega Mega Drive. W listopadzie 2011 roku została wydana najnowsza część gry - Sonic Generations.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Na samym początku gracz ma do dyspozycji jedną postać – niebieskiego jeża Sonica, główną postać gry. Wraz z rozwijaniem fabuły odblokowują się nowe postaci. Każda postać ma własny wątek fabularny, który przeplata się z innymi historiami lub je uzupełnia. Po odblokowaniu wszystkich postaci i ukończeniu historii każdej z nich, gracz otrzymuje dostęp do ostatniego wątku fabularnego, w którym to wciela się w Super Sonica. Wątek ten jest jakby podsumowaniem pozostałych historii, pokazuje on także prawdziwe zakończenie gry. Po zdobyciu wszystkich 130 emblematów (medali) otrzymywanych za ukończony poziom, znalezienie czegoś, wygrane wyścigi Chao itp. gracz ma możliwość gry w trybie Trial Mode Metal Sonikiem.

  Tamagotchi (jap. たまごっち, tamagotchi) – elektroniczna zabawka szczególnie popularna w drugiej połowie lat 90. XX w. w 1996 roku, stworzona w Japonii przez Aki Maitę. Kształtem przypomina niewielkich rozmiarów plastikowe jajko wyposażone w trzy małe przyciski i wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Całością steruje prosty wbudowany komputer. Zabawa polega na opiece nad wirtualnym zwierzątkiem – należy je karmić, myć, sprzątać po nim itp. Oryginalne wersje produkowane są przez firmę Bandai, jednak na rynku dostępna jest także niezliczona ilość podróbek.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Prolog[ | edytuj kod]

  Przed wiekami bogowie zesłali na ziemię Szmaragdy Chaosu. Szmaragdy te są źródłem potężnej i nieskończonej mocy. Jednak potężna moc jest również zaczątkiem chaosu i nieporządku. Rozzłoszczeni bogowie z powodu nadużywania szmaragdów stworzyli Główny Szmaragd, którego moc umożliwiała neutralizację pozostałych. Ten szmaragd otrzymał też swojego obrońcę, Chaosa, Boga Destrukcji. Mówi się, iż plemię kolczatek rozzłościło Chaosa próbując skraść Szmaragdy Chaosu, przez co zostało zniszczone w jedną noc, a Chaos zniknął na zawsze.

  Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.Przenośna konsola gier wideo – lekkie, niewielkich rozmiarów urządzenie elektroniczne posiadające wbudowany ekran, klawisze sterowania i głośniki. Ich niewielkie rozmiary i waga umożliwia noszenie ich przy sobie i granie w dowolnym miejscu i czasie. W przeciwieństwie do konsoli zasilana jest prądem stałym, a ekran, głośniki i kontroler stanowią integralną część urządzenia.

  Doktor Eggman dowiedziawszy się o legendarnym Chaosie odnajduje Główny Szmaragd i niszczy go uwalniając w ten sposób samego Boga Destrukcji, aby wykorzystać jego nieograniczoną moc do przejęcia kontroli nad światem. Jednak wraz z Chaosem w szmaragdzie ukrywa się Tikal należąca niegdyś do starożytnego plemienia kolczatek, które zginęło przed wiekami. To ona zamknęła siebie i Chaosa w Głównym Szmaragdzie, chcąc w ten sposób zapobiec kolejnemu nieszczęściu. Dlatego też po jego uwolnieniu wyrusza w poszukiwaniu Sonica aby uniknąć kolejnej katastrofy.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Visual Memory Unit (pol. Wizualna Jednostka Pamięci) – karta pamięci wykorzystywana przez konsolę Dreamcast firmy Sega. W odróżnieniu od innych kart pamięci, VMU posiada mały wyświetlacz LCD i zestaw przycisków, które przypominają te z przenośnej konsoli Game Boy. VMU wpina się bezpośrednio do joypadu. Podczas gry na małym ekranie pojawiają się informacje dotyczące gry, obrazki, tudzież podpowiedzi.

  Sonic the Hedgehog[ | edytuj kod]

  W Station Square główny bohater przypadkowo zaobserwował walkę obronną policji z Chaosem, wodnym potworem. Sonic postanowił go zniszczyć, jednak przeciwnik zdążył uciec - dosłownie spływając do kanału, nim potyczka się skończyła.

  Następnego dnia najlepszy przyjaciel Sonica - lis Tails rozbija się na plaży swoim nowym samolotem Tornado, który był zasilany jednym z siedmiu Szmaragdów Chaosu. Uratowany przez niebieskiego jeża rusza wraz z nim pociągiem do jego warsztatu w Mistycznych Ruinach. Niespodziewanie na miejscu spotykają swojego odwiecznego wroga - Doktora Robotnika, zwanego również Eggmanem. Podstępem kradnie szmaragd i podaje go Chaosowi, potworowi, z którym Sonic walczył wcześniej. Wyjaśnia, że za każdym razem, gdy daje Chaosowi szmaragd, bestia pochłania jego moc.

  Sega (jap. セガ – oficjalnie: Sega Corporation ,株式会社セガ, Kabushiki-gaisha Sega) – międzynarodowy producent i wydawca gier wideo, dawniej konsoli do gier. Główna siedziba firmy, która jest również siedzibą główną oddziału lokalnego, Sega of Japan, jest położona w Ota, dzielnicy Tokio w Japonii.Knuckles the Echidna (pol. Kolczatka Knuckles) – fikcyjna postać z gier komputerowych z serii Sonic the Hedgehog firmy Sega. Jest czerwoną kolczatką płci męskiej. Według oficjalnych danych ma on 17 lat, 110 centymetrów wzrostu i waży 40 kilogramów(bez rękawiczek 20). Po raz pierwszy pojawił się w grze Sonic the Hedgehog 3 wydaną na konsolę Sega Mega Drive. Jego imię pochodzi z angielskiego i znaczy stawy kosteczki u rąk, tym bardziej, że ich używa najczęściej do walki. Twórcą Knucklesa jest Takashi Thomas Yuda.

  Bohaterowie chcąc pokrzyżować plany zdobycia wszystkich siedmiu szmaragdów przez Dr. Eggmana próbują samodzielnie odszukać pozostałe. Znajdują dwa, w Windy Valley i Casinopolis, ale jeden z nich zostaje skradziony ponownie przez złego doktora. Kolejny znajdują w Ice Cap, jednak napotykają na swojej drodze Knucklesa - rywala jeża, który trwa w błędnym przekonaniu, że Sonic ma kawałki Głównego Szmaragdu. Dochodzi do drobnej bójki, podczas której jeż traci zdobyte szmaragdy. Sytuację wykorzystuje Dr. Eggman, który dzięki temu zdarzeniu posiada 4 szmaragdy i podaje je Chaosowi. W niebo wznosi się Egg Carrier, nowy powietrzny statek szalonego doktora, którym ucieka. Sonic i Tails gonią go Tornadem, jednak ich samolot zostaje trafiony silnym pociskiem z armaty Egg Carriera.

  Sonic Adventure 2 (jap. ソニックアドベンチャー2, Sonikku Adobenchā Tsū) – platformowa gra konsolowa, należąca do serii Sonic the Hedgehog firmy Sega, kontynuacja Sonic Adventure. Gra została wydana w czerwcu 2001 roku w celu uczczenia dziesiątych urodzin głównego bohatera gry – legendarnego, niebieskiego jeża Sonica. W grze zadebiutowały dwie nowe postaci: nietoperzyca Rouge i czarny jeż Shadow. Głównym producentem jest Yuji Naka, ówczesny szef Sonic Team, a oprawą muzyczną zajął się Jun Senoue. Największy wkład w projekt miała 12-osobowa grupa Sonic Team USA, wydzielona z głównego zespołu Sonica, która na początku 1999 przeniosła się do San Francisco. Po wydaniu Sonic Adventure w wersji International (9 września w USA) grupa pozostała w San Francisco i rozpoczęła prace nad swoim pierwszym niezależnym projektem, Sonic Adventure 2.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Sonic ląduje w Station Square, gdzie spotyka go Amy, która prosi go o pomoc w zajęciu się Ptaszkiem, noszącym jeden z cennych kryształów w pudełeczku zawieszonym na szyi. Jeż, jak zwykle, próbuje od niej uciec, jednak zostaje ona porwana przez robota Eggmana, ZERO i zabrana na Egg Carrier. Sonic zmuszony jest gonić latający statek pieszo. Z pomocą zjawia się Tails, który zaprasza jeża na pokład nowego Tornada 2, również zasilanego Szmaragdem Chaosu. Po alternatywnym lądowaniu wybierają się na poszukiwanie Amy. Sprawę utrudnia im szalony Dr. Robotnik transformując swój statek, co doprowadza do zmiany położenia jego głównych części. Udaje im się odnaleźć Amy i Eggmana, jednak ten drugi ucieka po zabraniu Ptaszkowi szmaragdu i wystawia do walki z jeżem swojego robota E-102. Amy jednak nie pozwala jeżowi go zniszczyć; twierdzi, iż jest jej przyjacielem. Tails wraz z Amy uciekają z Egg Carrier; Sonic decyduje się złapać Eggmana.

  Minigra – zwyczajowe określenie małych, dodatkowych gier dostępnych dla gracza w większych grach komputerowych. Przykładową minigrą może być odbijanie piłki baseballowej deskorolką w grze Tony Hawk’s Pro Skater 4 lub gra w Air Hockeya w Beyond Good & Evil. Amy Rose (エミー・ローズ Emī Rōzu), jest fikcyjną postacią występującą w grach z serii Sonic the Hedgehog wydawanych przez firmę Sega Sonic Team. Amy jest opisywana jako ośmiolatka w Sonic CD, ale od czasu wydania Sonic Adventure jej wiek został zmieniony i od tamtej pory oficjalnie Amy ma 12 lat.

  Gdy go odnajduje, doktor posiada sześć z siedmiu artefaktów. Sonic jest zmuszony walczyć z Chaosem, który niemalże osiągnął już swoją pełną moc. Jeżowi udaje się na szczęście odzyskać kryształy po walce zakończonej powodzeniem. Zostawia je jednak Knucklesowi na jego własne życzenie, a sam goni Eggmana po dżungli w Mistycznych Ruinach. Tajemnicze światło prowadzi go do ruin (Lost World), z których przenosi się w czasie do momentu kiedy Tikal i sanktuarium Głównego Szmaragdu jest atakowane przez plemię kolczatek. Zanim jednak może dowiedzieć się czegoś więcej, wraca do teraźniejszości. Podąża za Robotnikiem do jego bazy Final Egg i toczy z doktorem decydującą bitwę swojego wątku. Po pokonaniu go wraca do Mistycznych Ruinach i przebywa ze swoim najlepszym przyjacielem Tailsem. Sytuacja się uspokaja, gdyż 6 szmaragdów umieszczonych jest na Anielskiej Wyspie wraz z odbudowanym przez Knucklesa Głównym Szmaragdem, a siódmy jest w Tornadzie 2.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Sonic Team (pierwotnie Sega AM8) – stworzony w 1988 roku oddział firmy Sega produkujący gry komputerowe i wideo. W 1991 po udanym debiucie nowej maskotki korporacji, niebieskiego jeża Sonica, przejęła po niej nazwę.

  Miles Tails Prower[ | edytuj kod]

  Tails testował nowy samolot zasilany przez Szmaragd Chaosu. W trakcie lotu nastąpiła awaria i lis rozbił się na Emerald Coast. Znalazł go tam Sonic i zabrał do Station Square. Lis pokazał mu wówczas szmaragd i zaprosił do swojego warsztatu w Mystic Ruins. Tuż przed wejściem do laboratorium zaatakował ich Doktor Eggman, który domagał się Szmaragdu Chaosu. Tails pokonał Eggmana, ale doktor podstępem zabrał mu Szmaragd Chaosu. Następnie przywołał potwora o imieniu Chaos i podał mu szmaragd. Istota zmieniła kształt i zadowolony Eggman ogłosił, że planuje zebrać wszystkie szmaragdy i wykorzystać Chaosa do podboju Station Square. Sonic powiedział Tailsowi, że poprzedniego dnia walczył z Chaosem. Bohaterowie ruszyli szukać Szmaragdów Chaosu, aby zdobyć je przed Eggmanem. Udali się najpierw do Windy Valley po ciemnoniebieski szmaragd, a potem znaleźli srebrny szmaragd w Casinopolis. Stracili go tuż po wyjściu z kasyna, ponieważ napadł ich Doktor Eggman. Naukowiec potraktował ich gazem usypiającym i uciekł ze szmaragdem. Na szczęście szmaragd znaleziony w Windy Valley był bezpieczny. Tails i Sonic ruszyli do IceCap gdzie znaleźli zielony Szmaragd Chaosu. Po opuszczeniu śnieżnej doliny spotkali Knucklesa, który ich zaatakował. Kolczatka domagał się od Tailsa Szmaragdów Chaosu. Lis stoczył walkę z kolczatką w wyniku której upuścił dwa zebrane szmaragdy, które szybko zabrał Eggman. Okazało się, że doktor znowu oszukał Knucklesa. Naukowiec przywołał Chaosa 2 i podając mu szmaragdy zmienił go w Chaosa 4. Tails pokonał potwora, ale Eggman i Chaos zdołali uciec wykorzystując latającą fortecę Egg Carrier. Tails i Sonic ruszyli za nimi w pościg, zostawiając Knucklesa, który zresztą miał własne sprawy do załatwienia. Bohaterowie wykorzystali Tornado do ścigania Egg Carriera. Mimo że udało im się wyprzedzić statek, to zostali zestrzeleni przez potężny promień z głównego działa.

  Sega Saturn (po japońsku: セガサターン) – 32-bitowa konsola do gier firmy Sega wydana w Japonii 22 listopada 1994 a w północnej Ameryce w 11 maja 1995. W dniu premiery konsoli w Japonii sprzedano ok. 170 000 egzemplarzy. Przez pewien czas konkurent Sony PlayStation. Ponieważ konstrukcja została mocno zmodyfikowana tuż przed wprowadzeniem konsoli na rynek, Sega nie potrafiła tak usprawnić produkcji (czyli zmniejszyć kosztów), by nawiązać cenową walkę z firmą Sony. W momencie premiery cena konsoli w Japonii wynosiła 44 800 jenów (ok. 490 dolarów), w USA 399 dolarów, a produkt Sony był tańszy o ok. 100 dolarów. Początkowo konsola dobrze się sprzedawała i w ciągu 2 tygodni sprzedano 2,5 mln egzemplarzy. Wzrastająca popularność konsoli Sony PlayStation zmieniła jednak tę sytuację.Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2001 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.

  Tails wylądował z powrotem w Mystic Ruins i obudził się dopiero w nocy. Przedtem miał sen w którym przypomniało mu się jego pierwsze spotkanie z Soniciem. Lis doszedł do wniosku że mocno uzależnił się od Sonica, ale teraz musi samodzielnie znaleźć sposób na pokonanie Egg Carriera. W pobliskiej dżungli znalazł Szmaragd Chaosu, który zwinęła mu sprzed oczu żaba z ogonem. Tails dogonił ją w Sand Hill, ale wtedy ukazał mu się czerwony ognik. Lis został przeniesiony do starożytnego miasta kolczatek i spotkał tak Tikal. Odmawiała ona starą modlitwę i opowiedziała lisowi o ostatnich wydarzeniach z jej życia. Kiedy Tails chciał się jej przedstawić, wrócił z powrotem do Mystic Ruins. W jego stronę zaczął biec kot Big i lis wystraszył się go, wypuszczając żabę. Na szczęście Tails zdołał wyciągnąć Szmaragd Chaosu. Lis wrócił do swojego warsztatu i zbudował Tornado 2, zasilane mocą szmaragdu. Lis poleciał następnie do Red Mountain aby ścigać Egg Carrier. Po drodze zabrał ze sobą Sonica i obaj ruszyli do walki. Tails transformował swój samolot i dzięki temu mógł zniszczyć główne działo fortecy. Następnie bohaterowie mieli lądować, ale okazało się że lis zapomniał o kółkach w transformacji samolotu. Rozbili się na pasie startowym, ale wyszli z tego cało. Eggman utrudnił im dostanie się na mostek, transformując okręt w tryb defensywny. Tails i Sonic musieli przejść przez Sky Deck. Dostali się na mostek, ale przybyli za późno, ponieważ Eggman złapał Amy i zabrał towarzyszącego jej ptaka. Doktor wyciągnął od ptaka Szmaragd Chaosu, a następnie wezwał E-102 Gammę do rozprawienia się z bohaterami. Tails pokonał robota, ale Amy nie pozwoliła mu go wykończyć, mówiąc że jest jej przyjacielem. Lis odpuścił, a następnie zgodnie z zaleceniami Sonica zabrał Amy ze spadającego Egg Carriera.

  Grafika 3D (grafika trójwymiarowa) – nazwa jednej z dziedzin grafiki komputerowej, zajmującej się głównie wizualizacją obiektów trójwymiarowych. Nazwa pochodzi od angielskiego sformułowania Three-Dimensional Graphics.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Tails podrzucił Amy do Station Square i pożegnał się z nią. Na pobliskiej ulicy rozbił się Doktor Eggman i Tails zaczął się zastanawiać, co stało się z Soniciem. Okazało się że Chaos został zniszczony, ale doktor planował zniszczyć miasto innym sposobem. Eggman wystrzelił w miasto pocisk, ale okazał się on niewypałem i doktor musiał go detonować ręcznie. Tails uświadomił sobie że nie może polegać na Sonicu i musi wziąć sprawy we własne ręce. Lis wyprzedził Eggmana i udało mu się rozbroić bombę. Później Tails zebrał się w sobie i pokonał Egg Walkera. Mieszkańcy miasta podziękowali mu i okrzyknęli go bohaterem. Zadowolony z siebie Tails poleciał do Mystic Ruins gdzie spotkał Sonica i opowiedział mu o swojej przygodzie.

  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 1998 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dreamcast (po japońsku: ドリームキャスト) – konsola do gier firmy Sega, będąca platformą szóstej generacji. Sprzedaż oficjalnie rozpoczęto dnia 27 listopada 1998 roku. Aktualnie nowe egzemplarze konsoli nie są produkowane ani nie wychodzą na nią żadne nowe gry. Są również częściej wydawane programy, emulatory i gry domowej roboty, tworzone przez internautów lub mniejsze firmy.
  Sega Game Gear – przenośna konsola firmy Sega, która miała być konkurencją dla konsoli Game Boy. Pod względem technicznym była zdecydowanie lepsza od swojego konkurenta, posiadała m.in. kolorowy wyświetlacz (oryginalny GameBoy był czarno-biały). Podstawową wadą był bardzo duży pobór prądu z baterii, które wystarczały zaledwie na 3 do 5 godzin gry.
  Jeż Sonic (ang. Sonic the Hedgehog) – postać fikcyjna, bohater gier komputerowych z serii Sonic the Hedgehog wydawanych przez firmę Sega oraz seriali animowanych; niebieski humanoidalny jeż poruszający się pieszo z prędkością ponaddźwiękową (do czego nawiązuje jego imię, które po angielsku oznacza dosłownie "dźwiękowy, soniczny".
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  IGN (Imagine Games Network) – amerykański internetowy serwis informacyjny, skupiający się głównie na grach komputerowych i wideo, założony w 1998 roku. Strona podzielona jest na "kanały": PC, Wii, Nintendo DS, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4, Vita, Wireless i Retro. Każdy kanał zawiera własne wiadomości, recenzje i zapowiedzi.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Tails, właśc. Miles „Tails” Prower (マイルス・パウアー) – fikcyjna postać z gier komputerowych z serii Sonic the Hedgehog firmy Sega.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.76 sek.