• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Songbird - program

  Przeczytaj także...
  W programowaniu komputerowym framework albo platforma programistyczna jest szkieletem do budowy aplikacji. Definiuje on strukturę aplikacji oraz ogólny mechanizm jej działania, a także dostarcza zestaw komponentów i bibliotek ogólnego przeznaczenia do wykonywania określonych zadań. Programista tworzy aplikację, rozbudowując i dostosowując poszczególne komponenty do wymagań realizowanego projektu, tworząc w ten sposób gotową aplikację.Nightingale – wolny odtwarzacz muzyczny i przeglądarka internetowa oparta na kodzie źródłowym programu Songbird. Silnik Nightingale jest oparty na XULRunnerze z bibliotekami m.in. takimi jak GStreamer oraz libtag. Odkąd oficjalne wsparcie dla systemu Linux zostało zakończone przez projekt Songbird w kwietniu 2010 r. część społeczności projektu Songbird, korzystająca z systemu Linux oddzieliła się od projektu Songbird tworząc projekt Nightingale. W przeciwieństwie do programu Songbird w którym do skiny i części funkcjonalności prawa autorskie są zastrzeżone, Nightingale jest dostępny w całości na wolnych licencjach – GPLv2, MPL i BSD.
  Wolne i Otwarte Oprogramowanie (ang. Free Libre/Open Source Software, także FOSS, FLOSS, po polsku również WiOO) – neutralny skrót pozwalający objąć jednym mianem zarówno Wolne Oprogramowanie (ang. Free Software) jak i Otwarte oprogramowanie (ang. Open Source), używany najczęściej w dokumentach urzędowych i oficjalnych analizach.

  Songbird – program komputerowy z rodziny FLOSS, łączący odtwarzacz multimedialny i przeglądarkę internetową. Twórcą programu jest zespół programistów, który wcześniej pracował nad Winampem i Yahoo Music Engine.

  Program stworzono w oparciu o bibliotekę uruchomieniową XULRunner oraz silnik Gecko, stworzone przez Fundację Mozilla. Wykorzystuje również framework GStreamer. Dzięki możliwościom powyższych komponentów, Songbird istnieje w wydaniach dla systemów: Microsoft Windows oraz Apple OS X. Do kwietnia 2010 roku program był również rozwijany dla większości dystrybucji Linuksa a także systemu operacyjnego Solaris . Po ogłoszeniu zakończenia wsparcia wersji dla systemu Linux powstał fork programu Songbird - Nightingale który jest dostępny dla systemu Linux.

  FairPlay jest systemem zabezpieczeń przed nielegalnym używaniem danych cyfrowych (DRM) firmy Apple Computer. Technologia ta wbudowana jest w iPodach, iTunes, oraz iTunes Store. Wszelkie pliki zakupione w iTunes Store za pośrednictwem iTunes są zakodowane właśnie dzięki FairPlay. FairPlay jest technologią szyfrującą pliki muzyczne AAC, która nie pozwala na odsłuchiwanie ich na nieautoryzowanych komputerach oraz innych urządzeniach.Mozilla Firefox – otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Korporację Mozilla oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 18,11% w październiku 2013) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz pierwszą w Polsce z udziałem w wysokości 39,78% (dane z okresu 21–27.10.2013).

  W dniu 3 grudnia 2008, program uzyskał status wersji stabilnej.

  Cechy[]

 • Kompatybilność z systemami operacyjnymi Windows oraz OS X
 • Możliwość odtwarzania różnych formatów dźwiękowych, m.in.: MP3, AAC, WMA, Ogg Vorbis, FLAC, Apple Lossless
 • Możliwość odtwarzania plików zabezpieczonych systemem FairPlay, zakupionych przy użyciu iTunes (autoryzacja odbywa się w odtwarzaczu iTunes) w systemach Windows oraz Mac OS
 • Możliwość odtwarzania plików zabezpieczonych systemem Windows Media DRM
 • System dodatków: motywów graficznych programu, zwanych feathers (piórkami) oraz rozszerzeń
 • Pobieranie plików MP3
 • Biblioteka multimediów
 • Możliwość odtwarzania plików multimedialnych obecnych na stronach z poziomu biblioteki multimediów
 • Subskrypcja na blogach zawierających pliki MP3, w formie list odtwarzania
 • System zakładek
 • Możliwość tworzenia miksów z dostępnych plików
 • Monitorowanie określonych folderów na komputerze
 • Duża możliwość dostosowania interfejsu użytkownika
 • Obsługa skrótów klawiaturowych oraz klawiatur multimedialnych
 • System aktualizacji automatycznych
 • Integracja z serwisem Last.fm, za pomocą rozszerzenia
 • Integracja z serwisami Insound.com i HypeMachine
 • Obsługa protokołu MTP, wykorzystywanego przy transferze plików na urządzenia przenośne
 • Obsługa przenośnych odtwarzaczy multimedialnych iPod, firmy Apple
 • Edytor metadanych ID3
 • Obsługa inteligentnych list odtwarzania
 • Wyświetlanie okładek albumów
 • Rozszerzenia[]

  Dzięki użyciu silnika Gecko, niektóre rozszerzenia dostępne dla przeglądarki internetowej Mozilla Firefox są kompatybilne z Songbirdem. Istnieją również rozszerzenia napisane specjalnie dla Songbirda, dostępne w serwisie Songbird Add-ons.

  David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.Cher, właśc. Cherilyn Sarkisian LaPiere (ur. 20 maja 1946 w El Centro w Kalifornii) – amerykańska piosenkarka, aktorka, reżyserka i producentka muzyczna, określana jako „Bogini Pop” (ang. Goddess of Pop).

  Lokalizacje[]

  Wersje językowe Songbirda dostępne są dzięki społeczności skupionej wokół projektu. Obecnie istnieje 70 zespołów ochotników tłumaczących program.

  Historia zmian[]

  Niektóre z nazw kodowych, pseudonimów programu pochodzą od popularnych artystów sceny muzycznej, m.in.: David Bowie, Cher, Dokken, Eno czy Fugazi.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Songbirda
 • Metadane – dane o danych, np. klasyczne katalogi biblioteczne. Za pomocą metadanych opisywane są dokumenty elektroniczne, w szczególności dokumenty dostępne poprzez sieci komputerowe, np. strony WWW dostępne w sieci Internet, jak również dokumenty tworzące nowoczesne biblioteki cyfrowe. Jednym ze standardów metadanych jest Dublin Core Metadata Element Set (DCMES).Dokken – amerykański zespół wykonujący heavy metal i hard rock, założony w 1978 roku. Grupa sprzedała ponad 10 milionów płyt na całym świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Silnik (lub motor, ang. engine) - program lub biblioteka implementujące zasadniczą funkcjonalność (logikę) aplikacji (np. bazy danych), analogicznie do silnika mechanicznego (np. samochodowego).
  Last.fm – internetowa radiostacja oraz system muzycznych rekomendacji, który połączył się z siostrzanym projektem Audioscrobbler w sierpniu 2005.
  Wtyczka (ang. plug-in, add-on) dodatkowy moduł do programu komputerowego który rozszerza możliwości wyjściowego produktu.
  Biblioteka uruchomieniowa (ang.) runtime library - zestaw funkcji wyłączonych w czasie kompilacji kodu programu do biblioteki programistycznej, łączonych w czasie kompilacji kodu programu do pliku uruchomieniowego (np. .exe) i wykorzystywanych w trakcie działania (ang. runtime) danego programu komputerowego. Biblioteki stosuje się w celu standaryzacji, funkcjonalnej powtarzalności i efektywności działania systemu. Można kompilować kody programów bez linkowania do bibliotek uruchomieniowych, lecz wtedy tak skompilowane programy zajmowałyby znacznie więcej pamięci.
  ID3 jest kontenerem przechowującym dodatkowe informacje o pliku audio takie jak: tytuł, artysta, album, numer utworu itp.
  Fugazi – amerykańska grupa indierockowa, poruszająca się w stylistyce post hardcore. Powstała w 1987 roku w Waszyngtonie. Nazwę zespołu zaczerpnięto ze slangu żołnierzy amerykańskich, używanego podczas wojny w Wietnamie – jest to akronim zwrotu Fucked Up, Got Ambushed, Zipped In.
  Dystrybucja Linuksa – termin oznaczający uniksowy kompletny system operacyjny zbudowany na bazie jądra Linux. W skład dystrybucji, oprócz samego jądra, wchodzą podstawowe programy i usługi takie, jak powłoka, skrypty startowe, narzędzia konfiguracyjne, a także często duży zestaw aplikacji użytkowych. W obrębie dystrybucji używana jest jednolita organizacja plików konfiguracyjnych oraz wspólny mechanizm instalowania nowych aplikacji. Niekiedy terminem dystrybucja określa się także systemy zbudowane na bazie jąder innych niż Linux (np. GNU Hurd); szczególnie można tutaj wyróżnić klony dystrybucji uniksowych (np. Debian).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.