• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Song Renqiong

  Przeczytaj także...
  Chińska wojna domowa (1927-1950) – wojna domowa między chińskimi komunistami i narodowcami z Kuomintangu, która trwała od kwietnia 1927 do maja 1950 roku.Długi Marsz – przegrupowanie Chińskiej Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej z prowincji Jiangxi w południowo-wschodnich Chinach do Chin północno-zachodnich w okresie od października 1934 do października 1935.
  Oficerska Akademia Wojskowa lub Akademia Whampoa (chiń. upr.: 黄埔军校; chiń. trad.: 黃埔軍校; pinyin: Huángpŭ Jūnxiào) – akademia wojskowa Republiki Chińskiej założona 5 maja 1924 roku na wyspie Whampoa (Huangpu), w pobliżu Kantonu, swą działalność zakończyła w 1927 roku, gdy przeniesiono ją do Nankinu.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

  Song Renqiong (chiń. 宋任窮; pinyin Sòng Rènqióng; ur. 11 lipca 1909 w Liuyang w prow. Hunan, zm. 8 stycznia 2005 w Pekinie) – chiński wojskowy, generał.

  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.Komunistyczna Partia Chin (chiń. upr. 中国共产党, chiń. trad. 中國共産黨, pinyin: Zhōngguó Gòngchǎndǎng) – rządząca partia narodowa w Chińskiej Republice Ludowej, założona w roku 1921. Do 1927 współpracowała z Kuomintangiem, następnie toczyła z nim wojnę domową do roku 1949 z przerwą w latach 1937–1945, kiedy to obie partie zawarły taktyczny sojusz przeciwko japońskim najeźdźcom.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończył studia wojskowe na Akademii Whampoa. Od 1926 roku był członkiem Komunistycznej Partii Chin. Uczestnik Długiego Marszu. Oficer Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, bliski współpracownik marszałka Liu Bochenga. W czasie wojny domowej (1946–1949) dowodził oddziałami ChALW w prowincji Hebei.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 1955 roku awansowany do rangi generała. Przez wiele lat sprawował wysokie funkcje partyjno-państwowe, był m.in. komisarzem politycznym okręgu wojskowego Shenyang i ministrem Trzeciego Ministerstwa Przemysłu Maszynowego. Od 1956 roku członek KC KPCh. Po rozpoczęciu rewolucji kulturalnej usunięty w 1968 roku z zajmowanych stanowisk.

  Wielka proletariacka rewolucja kulturalna (chin. upr. 无产阶级文化大革命, chin. trad. 無產階級文化大革命, pinyin wúchǎn jiējí wénhuà dà gémìng); często skracane do 文化大革命 (wénhuà dà gémìng, wielka rewolucja kulturalna) lub po prostu 文革 (wéngé, kulturalna rewolucja) – wielki ruch społeczno-polityczny w Chinach zainicjowany w 1966 roku przez Mao Zedonga, jako próba wyeliminowania jego politycznych rywali i wprowadzenia w życie własnych koncepcji ideologicznych (maoizmu). Chociaż oficjalnie została zakończona przez Mao w 1969 roku, faktycznie trwała do chwili aresztowania tzw. bandy czworga w 1976 roku.Trzecie Ministerstwo Przemysłu Maszynowego ChRL, jeden z urzędów centralnych w Chińskiej Republice Ludowej, który nadzorował przemysł lotniczy.

  Od 1978 roku ponownie członek Komitetu Centralnego KPCh, w 1982 roku wybrany członkiem jego Biura Politycznego. W 1985 roku złożył rezygnację z zajmowanych urzędów i przeszedł na emeryturę. Zasiadał jeszcze w Centralnej Komisji Doradczej, której był wiceprzewodniczącym w latach 1985-1992. Zaliczany do grona tzw. Ośmiu Nieśmiertelnych (chiń. 八大元老) – najstarszych wiekiem przywódców KPCh, którzy nadawali ton chińskiej polityce w latach 80.

  Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.Liu Bocheng (ur. 4 grudnia 1892 w Kaixian w prow. Syczuan, zm. 7 października 1986 w Pekinie) – chiński wojskowy, marszałek ChRL.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Song Renqiong, 96, Chinese Official (ang.). The New York Sun, 2005-01-10. [dostęp 2013-04-18].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Collin Mackerras, The New Cambridge Handbook Of Contemporary China, Cambridge University Press, Cambridge 2001.
 • Lawrence R. Sullivan, Historical Dictionary Of the Chinese Communist Party, Scarecrow Press, Lanham 2012.
 • Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ChALW, ALW, skrót ang. PLA) – chińskie siły zbrojne obejmujące wojska lądowe, marynarkę, lotnictwo, a także broń jądrową oraz siły kosmiczne. ChAL-W jest największymi liczebnie siłami zbrojnymi na świecie, pod bronią ma 2,25 mln (ok. 0.59% populacji) żołnierzy, a łącznie z formacjami paramilitarnymi – 3,25 mln. W razie zagrożenia jest w stanie zmobilizować ponad 7 mln ludzi. Ponadto dysponuje 216 mln. rezerwistów. Liczba ludzi zdatnych do służby wojskowej w Chinach w wieku 18-49 lat wynosi ok. 343 mln. Budżet Chińskiej armii wynosi 78 miliardów dolarów, stanowi 1,5% PKB podczas gdy budżet amerykańskiej armii stanowi 4,4% PKB.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.