• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Solveig Dommartin

  Przeczytaj także...
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Niebo nad Berlinem (oryg. Der Himmel über Berlin) – jeden z najsłynniejszych filmów niemieckiego reżysera Wima Wendersa. W 1998 na podstawie Nieba nad Berlinem nakręcono amerykański film Miasto Aniołów.

  Solveig Dommartin (ur. 16 maja 1961 w Paryżu, zm. 11 stycznia 2007 tamże) – niemiecko-francuska aktorka.

  Pracowała jako aktorka teatralna w Compagnie Timothee Laine i w Theater Labor Warschau, była też asystentką reżysera Jacques'a Roziera. W 1987 roku zadebiutowała w filmie rolą Marion w filmie Wima Wendersa Niebo nad Berlinem (sześć lat później zagrała w kontynuacji tego filmu – Tak daleko, tak blisko). Zagrała również m.in. w filmach Bez strachu przed śmiercią (reż. Claire Denis, 1990), Aż na koniec świata (reż. Wim Wenders, 1991) i J'ai pas sommeil (reż. Claire Denis, 1994).

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Ernst Wilhelm „Wim” Wenders (ur. 14 sierpnia 1945 w Düsseldorfie w Niemczech) – niemiecki reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz fotografik.

  Była współautorką scenariusza do Aż na koniec świata Wima Wendersa oraz pracowała nad montażem do Tokyo-Ga tego samego reżysera. W 1998 roku wyreżyserowała film krótkometrażowy pt. Il suffirait d'un pont.

  Przypisy

  1. Solveig Dommartin w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
  2. Maxim Jakubowski: Solveig Dommartin, Wenders' fearless angel (ang.). [dostęp 2011-10-21].
  3. Biografia Solveig Dommartin na oficjalnej stronie Wima Wendersa (ang.). [dostęp 2011-10-21].

  Linki zewnętrzne[]

 • Solveig Dommartin w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Solveig Dommartin w bazie filmweb.pl
 • Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tokyo-Ga – film dokumentalny Wima Wendersa z 1985 roku. Poświęcony jest postaci japońskiego reżysera, Yasujirō Ozu i poszukiwaniu jego śladów w Tokio 20 lat po jego śmierci. Zawiera m.in. rozmowy ze współpracownikami Ozu – aktorem Chishū Ryū i kamerzystą Yuharu Atsuta. Film trwa 92 minuty.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.