• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Solveig Dommartin

  Przeczytaj także...
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Solveig Dommartin (ur. 16 maja 1961 w Paryżu, zm. 11 stycznia 2007 tamże) – niemiecko-francuska aktorka.

  Pracowała jako aktorka teatralna w Compagnie Timothee Laine i w Theater Labor Warschau, była też asystentką reżysera Jacques'a Roziera. W 1987 roku zadebiutowała w filmie rolą Marion w filmie Wima Wendersa Niebo nad Berlinem (sześć lat później zagrała w kontynuacji tego filmu – Tak daleko, tak blisko). Zagrała również m.in. w filmach Bez strachu przed śmiercią (reż. Claire Denis, 1990), Aż na koniec świata (reż. Wim Wenders, 1991) i J'ai pas sommeil (reż. Claire Denis, 1994).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Była współautorką scenariusza do Aż na koniec świata Wima Wendersa oraz pracowała nad montażem do Tokyo-Ga tego samego reżysera. W 1998 roku wyreżyserowała film krótkometrażowy pt. Il suffirait d'un pont.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Solveig Dommartin w bazie IMDb (ang.)
  2. Maxim Jakubowski: Solveig Dommartin, Wenders' fearless angel (ang.). [dostęp 2011-10-21].
  3. Biografia Solveig Dommartin na oficjalnej stronie Wima Wendersa (ang.). [dostęp 2011-10-21].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Solveig Dommartin w bazie IMDb (ang.)
 • Solveig Dommartin w bazie Filmweb
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Niebo nad Berlinem (oryg. Der Himmel über Berlin) – jeden z najsłynniejszych filmów niemieckiego reżysera Wima Wendersa. W 1998 na podstawie Nieba nad Berlinem nakręcono amerykański film Miasto Aniołów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ernst Wilhelm „Wim” Wenders (ur. 14 sierpnia 1945 w Düsseldorfie w Niemczech) – niemiecki reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz fotografik.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Tokyo-Ga – film dokumentalny Wima Wendersa z 1985 roku. Poświęcony jest postaci japońskiego reżysera, Yasujirō Ozu i poszukiwaniu jego śladów w Tokio 20 lat po jego śmierci. Zawiera m.in. rozmowy ze współpracownikami Ozu – aktorem Chishū Ryū i kamerzystą Yuharu Atsuta. Film trwa 92 minuty.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.