• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Solo - rzeka

  Przeczytaj także...
  Lawu (indonez. Gunung Lawu) – czynny wulkan w środkowej części wyspy Jawa w Indonezji; zaliczany do stratowulkanów. Wysokość 3265 m n.p.m. (według innych źródeł 3245 m). Morze Jawajskie (malajski Laut Jawa) – wewnętrzne morze indonezyjskie, w zachodniej części Oceanu Spokojnego, między wyspami Sumatrą na zachodzie, Bangka, Belitung i Borneo na północy, Celebes na wschodzie oraz Jawą na południu. Połączone z Oceanem Indyjskim cieśniną Sundajską. Na północnym zachodzie z Morzem Południowochińskim cieśninami Karimata i Gaspar. Na wschodzie łączy się z morzami Flores i Bali. Zajmuje powierzchnię 552 tys. km² (bez morza Bali i Cieśniny Makasarskiej).
  Jawa – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Należy do Indonezji, a największe miasto wyspy, Dżakarta, jest stolicą tego kraju. Wyspę zamieszkuje 130 mln osób. Na obszarach nizinnych Jawy Centralnej na jeden km² przypada 2000 osób. Powierzchnia Jawy to 126,7 tys. km², co daje jej trzynaste miejsce wśród wysp na świecie i piąte w Indonezji.

  Solo – rzeka w Indonezji, najdłuższa rzeka Jawy; długość 540 km; powierzchnia dorzecza 20 125 km².

  Źródła na zboczach wulkanu Lawu, uchodzi deltą do cieśniny Surabaja; aby ograniczyć zamulenie cieśniny, główną odnogę skierowano bezpośrednio do Morza Jawajskiego.

  W górnym biegu rzeki zapora Gajah Mungkur Dam ze zbiornikiem o powierzchni 8800 ha (funkcje nawadniające i rekreacyjne) i elektrownią o mocy 12,4 MW; w delcie liczne stawy z hodowlą ryb.

  Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).Elektrownia wodna (fachowo hydroelektrownia przepływowa) – zakład przemysłowy zamieniający energię potencjalną wody na elektryczną.

  Najdłuższy dopływ: Madiun (prawy); główne miasto Surakarta.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ujście rzeki Solo (zdjęcie satelitarne z Google Maps)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Surakarta - miasto w Indonezji na Jawie w prowincji Jawa Środkowa; zwane potocznie Solo; współrzędne geograficzne 7°35′S 110°49′E/-7,583333 110,816667; 555 tys. mieszkańców (2005).
  Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.
  Zapora wodna – rodzaj budowli hydrotechnicznej, bariera przegradzająca dolinę rzeki w celu spiętrzenia wody, zwykle betonowa, żelbetowa lub ziemna.
  Cieśnina Surabaja - cieśnina w Indonezji; łączy Morze Jawajskie z cieśniną Madura; oddziela zachodnią część Madury od Jawy; długość ok. 18 km, szerokość 3 - 9 km.
  Delta – ujście rzeki w postaci kilku odnóg, tworzących obszar nizinny o charakterze bagiennym (np. Żuławy Wiślane w Polsce), przypominający kształtem grecką literę Δ (delta). Pochodzi od nazwy nadanej przez starożytnych Greków ujściu Nilu, które rzeczywiście przypomina tę literę.
  Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.
  Wulkan (z łac. Vulcanus – imię rzymskiego boga ognia) – miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne (solfatary, mofety, fumarole) i materiał piroklastyczny. Terminu tego również używa się jako określenie form terenu powstałych wskutek działalności wulkanu, choć bardziej poprawne są takie terminy jak: góra wulkaniczna, stożek wulkaniczny, kopuła wulkaniczna czy wulkan tarczowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.