• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Solidarność 80

  Przeczytaj także...
  Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.Forum Związków Zawodowych (FZZ) – ogólnopolska struktura (centrala) związkowa, niezależna, tzn. niezwiązana z żadnym ugrupowaniem politycznym. Forum zostało zarejestrowane w dniu 31 stycznia 2002 w sądzie rejestrowym w Bydgoszczy, w XIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, postanowieniem z dnia 8 czerwca 2002.
  Platforma Obywatelska (PO) – polska partia polityczna, założona (początkowo jako stowarzyszenie) 24 stycznia 2001 (jako partia pod nazwą "Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej" zarejestrowana 5 marca 2002). Jej głównymi założycielami byli Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński z AWS i Donald Tusk z Unii Wolności. Skupia osoby o różnych poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i konserwatywno-liberalnych, centroprawicowych i centrowych. Należy do Europejskiej Partii Ludowej. Od 2007 Platforma Obywatelska jest największą siłą polityczną w Sejmie oraz Senacie i wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym tworzy koalicję rządową, która jest zapleczem parlamentarnym rządu Donalda Tuska.

  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” 80polski związek zawodowy założony w 1989 przez działaczy Solidarności, nieakceptujących porozumienia Okrągłego Stołu i kwestionujących działania Lecha Wałęsy.

  Historia[]

  Na czele organizacji stanął Marian Jurczyk, w związku działalność podjęli też Seweryn Jaworski, Andrzej Gwiazda i Stanisław Kocjan. W 1990 rozpoczęto wydawanie tygodnika „Solidarność Szczecińska”. W latach 90. w związku działało do 150 tys. członków, najwięcej na Pomorzu Zachodnim i Górnym Śląsku. Siedziba początkowo mieściła się w Szczecinie, od 1995 w Warszawie.

  Jan Ferdynand Olszewski (ur. 20 sierpnia 1930 w Warszawie) – polski polityk, adwokat i publicysta. Kawaler Orderu Orła Białego.Stanisław Kocjan (ur. 2 stycznia 1942 w miejscowości Baran) – polski polityk, działacz związkowy, poseł na Sejm I kadencji.

  Związek od początku brał aktywny udział w życiu politycznym. W wyborach prezydenckich w 1990 poparł kandydaturę Leszka Moczulskiego. Rok później wystawił swoje listy wyborcze w 2 okręgach (posłem został Stanisław Kocjan), w 1993 jego przedstawiciele kandydowali z ramienia Koalicji dla Rzeczypospolitej Jana Olszewskiego.

  Marian Jurczyk (ur. 16 października 1935 w Karczewicach) – polski związkowiec i polityk, działacz opozycji w okresie PRL, senator IV kadencji, prezydent Szczecina w latach 1998–2000 oraz 2002–2006.Andrzej Gwiazda (ur. 14 kwietnia 1935 w Pińczowie) – polski inżynier elektronik, związkowiec, nauczyciel akademicki, publicysta, działacz opozycji w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ "Solidarność", kawaler Orderu Orła Białego.

  W tym samym roku doszło do dwóch rozłamów - Daniel Podrzycki założył „Sierpień 80”, Seweryn Jaworski niewielki Chrześcijański NSZZ „Solidarność” im. ks. Jerzego Popiełuszki. Kolejne rozłamy miały miejsce w następnych latach, z czego największy doprowadził do dwuwładzy wewnątrz organizacji, gdy część działaczy wybrała nowego przewodniczącego - Zbigniewa Półtoraka w miejsce Mariana Jurczyka. Ostatecznie prawa do nazwy zostały przyznane nowo wybranemu przewodniczącemu, a działacze związani z założycielem związku w 1996 doprowadzili do powstania Krajowego NSZZ Solidarność 80 (obecnie kierowanym przez Grzegorza Durskiego).

  Wybory prezydenckie w Polsce w 1990 r. pierwsze powszechne wybory odbyły się 25 listopada (I tura) i 9 grudnia (II tura). O stanowisko prezydenta ubiegało się 6 kandydatów: Roman Bartoszcze, Włodzimierz Cimoszewicz, Tadeusz Mazowiecki, Leszek Moczulski, Stanisław Tymiński, Lech Wałęsa; kilku innych (m.in. Janusz Korwin-Mikke, Władysław Siła-Nowicki, Bolesław Tejkowski, Kornel Morawiecki, Jan Ludwik Bratoszewski, Edward Mizikowski, Waldemar Trajdos, Józef Onoszko, Janusz Bryczkowski) nie zdołało zebrać wymaganych 100 tys. podpisów poparcia. Frekwencja wyborcza w I turze wyniosła 60,6%, a w II – 53,4%.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W 2001 trzech działaczy Solidarności 80 zarejestrowało w sądzie „fałszywą” Platformę Obywatelską, co zmusiło twórców Platformy Obywatelskiej do zmiany oficjalnej nazwy na „Platforma Obywatelska RP”

  W 2003 z Solidarności 80 wyodrębnił się NSZZ Solidarność'80 Małopolska, który rok później współtworzył Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność'80 - Konfederacja (razem z KNSZZ Solidarność 80).

  NSZZ Solidarność 80 pozostaje najliczniejszym spośród powstałych z pierwotnej struktury organizacji. Wchodzi w skład Forum Związków Zawodowych.

  Pomorze Zachodnie (Pomorze Nadodrzańskie, łac. Pomerania, kasz. Zôpadnô Pòmòrskô, niem. Pommern) – kraina historyczno-geograficzna nad dolną Odrą i mniejszymi rzekami uchodzącymi do Zatoki Pomorskiej, między Reknicą a Łebą. Na zachodzie przechodzi w Meklemburgię, na południu w Brandenburgię, ziemię lubuską oraz Wielkopolskę (Krajnę), a na wschodzie w Pomorze Gdańskie.Leszek Moczulski, właśc. Robert Leszek Moczulski (ur. 7 czerwca 1930 w Warszawie) – polski dziennikarz, polityk, historyk, geopolityk akademicki.

  Przewodniczący[]

 • Marian Jurczyk 1989-1994
 • Andrzej Dolniak 1994-1995
 • Zbigniew Półtorak 1995-1997
 • Wiesław Szwałek 1997-2001
 • Bogdan Warzyński 2001-2011
 • Janusz Jaworski od 19.09.2011
 • Marek Mnich od 2013
 • Działacze[]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Działacze Solidarności 80.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • strona Krajowego NSZZ Solidarność 80
 • Daniel Tomasz Podrzycki (ur. 14 czerwca 1963 w Siemianowicach Śląskich, zm. 24 września 2005 w Sosnowcu) – polski polityk, robotnik Huty Katowice, dziennikarz tygodnika "Kurier Związkowy", działacz społeczny.Lech Wałęsa (ur. 29 września 1943 w Popowie) – polski polityk i działacz związkowy. Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący „Solidarności”, opozycjonista w okresie PRL. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" – Konfederacja (WZZ Sierpień 80) – związek zawodowy działający w Polsce. Współpracuje z Polską Partią Pracy.
  Jerzy Aleksander Popiełuszko, wcześniej Alfons Popiełuszko (ur. 14 września 1947 w Okopach, zm. 19 października 1984 we Włocławku) – polski prezbiter rzymskokatolicki, kapelan warszawskiej „Solidarności”, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Związek zawodowy – masowa organizacja społeczna zrzeszająca na zasadzie dobrowolności ludzi pracy najemnej. Jej celem jest obrona interesów społeczno-ekonomicznych. Tworzona może być według kryteriów gałęzi produkcji, zawodu lub regionu w którym operuje. Związki ponadto rozwijając mogą działalność samopomocową, edukacyjną czy kulturalną.
  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej. Początkowo duże wpływy polityczne organizacji w III Rzeczypospolitej (np. Akcja Wyborcza Solidarność w latach 1997–2001) uległy następnie znacznemu osłabieniu.
  Okrągły Stół – negocjacje prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 przez przedstawicieli władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz kościelnej (status obserwatora - Kościół Ewangelicko-Augsburski oraz Kościół rzymskokatolicki). Prowadzone były w kilku miejscach, a ich rozpoczęcie i zakończenie odbyło się w siedzibie Urzędu Rady Ministrów PRL w Pałacu Namiestnikowskim (obecnie Pałac Prezydencki) w Warszawie. W obradach wszystkich zespołów brały udział 452 osoby.
  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.