• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Soledad Esperón

  Przeczytaj także...
  US Open, United States Open – międzynarodowe mistrzostwa USA w tenisie; jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywany w Stanach Zjednoczonych od 1881 roku, na przełomie sierpnia i września. Od 1978 odbywa się w Nowym Jorku, w dzielnicy Queens na twardych kortach USTA Billie Jean King National Tennis Center we Flushing Meadows–Corona Park.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Lourdes Domínguez Lino (ur. 31 marca 1981 w Pontevedra) – hiszpańska tenisistka, zwyciężczyni turniejów WTA w grze pojedynczej i podwójnej, mistrzyni juniorskiego Roland Garros 1999, reprezentantka kraju w rozgrywkach Pucharu Federacji.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Soledad Esperón (ur. 8 lutego 1985 w Buenos Aires), argentyńska tenisistka.

  Tenisistka występująca głównie w turniejach rangi ITF. Karierę sportową rozpoczęła we wrześniu 2000 roku biorąc, udział w kwalifikacjach do turnieju w Buenos Aires, gdzie wygrała mecz w pierwszej rundzie ale przegrała w drugiej. Rok później wygrała kwalifikacje gry pojedynczej w Limie i po raz pierwszy w karierze zagrała w turnieju głównym, w którym doszła do ćwierćfinału a który przegrała z rodaczką Jorgeliną Cravero. W tym samym roku dotarła także dwukrotnie do półfinałów gry podwójnej, w Buenos Aires i Montevideo. W czerwcu 2003 roku wygrała swój pierwszy turniej deblowy w Victorii, w Meksyku a singlowy w lipcu, w Puerto Ordaz w Wenezueli. W sumie w czasie swojej kariery wygrała dziesięć turniejów singlowych i dwadzieścia pięć deblowych.

  Buenos Aires (hiszp. Pomyślne Wiatry) – stolica Argentyny, największe miasto tego kraju i jedno z największych w Ameryce Południowej.Sunitha Rao (ur. 27 października 1985 w Jersey City) – indyjska tenisistka, profesjonalistka od 2004 roku. Zwyciężczyni ośmiu turniejów ITF - wszystkie w deblu.

  W sierpniu 2005 roku zagrała po raz pierwszy w kwalifikacjach do turnieju WTA w Toronto ale przegrała już w pierwszej rundzie z Czeszką, Haną Šromovą. Rok później spróbowała swych sil w kwalifikacjach do wielkoszlemowego US Open ale też odpadła po pierwszej rundzie, tym razem przegrywając z Barborą Strýcovą. W 2008 roku odniosła swoje największe sukcesy w rozgrywkach WTA, pokonując w pierwszej rundzie kwalifikacji turnieju w New Haven Jelenę Kostanić Tošić oraz w pierwszej rundzie kwalifikacji US Open, Sunithę Rao. Zagrała potem jeszcze dwukrotnie w kwalifikacjach do turniejów cyklu WTA ale w żadnym z nich nie udało jej się awansować do fazy głównej. Jedyny raz, kiedy to zagrała w turnieju głównym, miał miejsce w lutym 2009 roku na turnieju w Bogocie. Wystąpiła tam w grze podwójnej, gdzie w parze z Belgiką Tamaryn Hendler wygrała w pierwszej rundzie i awansowała do ćwierćfinału, w którym przegrała jednak z parą hiszpańską Lourdes Domínguez Lino i Arantxa Parra Santonja.

  Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.

  Najwyższy ranking WTA w grze singlowej osiągnęła 23 marca 2009 roku i było to miejsce 166.

  Wygrane turnieje singlowe[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil tenisistki na oficjalnej stronie WTA
 • Profil tenisistki na oficjalnej stronie ITF
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Women’s Tennis Association (WTA) – największa organizacja kobiecego tenisa, zrzeszająca wszystkich organizatorów imprez tenisowych, same tenisistki oraz federacje sędziowskie biorące udział we wszystkiego rodzaju imprezach, od turniejów najniższego szczebla (International z pulą pieniężną nie przekraczającą 500 tys. dolarów) poprzez turnieje średniego szczebla (pula pieniężna 731 tys. – 4,5 mln dolarów) aż po turnieje Wielkiego Szlema.Barbora Záhlavová, z domu Strýcová (ur. 28 marca 1986 w Pilznie) – czeska tenisistka, zwyciężczyni turniejów WTA w grze podwójnej, dwukrotna mistrzyni juniorskiego Australian Open w latach 2002 i 2003, w deblu wygrywała trzykrotnie. Reprezentantka Czech w letnich igrzyskach olimpijskich w Atenach oraz w rozgrywkach Pucharu Federacji i Pucharu Hopmana. Zawodniczka praworęczna z oburęcznym bekhendem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Montevideo – największe miasto, stolica oraz główny port Urugwaju. Leży nad estuarium La Platy. Miejscowość została założona w 1726 roku przez Bruno Mauricio de Zabalę jako strategiczny ruch w hiszpańsko-portugalskim sporze o Nizinę La Platy oraz jako opozycja dla, portugalskiej wówczas, kolonii Colonia del Sacramento. Od 1828 roku jest stolicą. Według spisu ludności z 2004 roku liczba mieszkańców wynosiła 1,325,968 stanowiąc około połowy ludności państwa. Miasto zajmuje powierzchnię 530 km oraz rozciąga się ze wschodu na zachód na około 20 km. Jest najdalej na południe położoną stolicą Ameryki Południowej. Stanowi ośrodek administracyjny, gospodarczy, handlowy i kulturowy kraju. Rozwinął się tu przemysł: spożywczy (mięsny., tłuszczowy, cukrowniczy, młynarski), skórzany, włókienniczy, chemiczny, elektromaszynowy, rafineryjny. Siedziba uniwersytetu państwowego i katolickiego.
  Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ang. International Tennis Federation, ITF) – organizacja przewodząca rozgrywkom tenisowym na świecie, skupia dwieście dwie narodowe organizacje.
  Bogota (hiszp. Bogotá, poprzednia nazwa oficjalna Santa Fe de Bogotá), to miasto w Ameryce Południowej, stolica Kolumbii.

  Reklama