• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Solaris Urbino 12  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  EATON Corporation (NYSE: ETN) – globalna korporacja dostarczająca zaawansowane technologicznie podzespoły i systemy producentom z różnych gałęzi przemysłu, z siedzibą w Cleveland, Ohio.Od 1999 roku autobusy Solaris Urbino 12 (trzech generacji) i Solaris Urbino 12 CNG (trzeciej generacji) trafiły w sumie do ponad 150 odbiorców w Polsce i na świecie, łącznie w liczbie ponad 2000 sztuk. Jest to najpopularniejszy model w historii firmy Solaris Bus & Coach. Nieco słabiej sprzedawał się przegubowy model Solaris Urbino 18. Pozostałe autobusy znalazły dotychczas znacznie mniej odbiorców.

  Solaris Urbino 12 – niskopodłogowy autobus z serii Solaris Urbino przeznaczony dla komunikacji miejskiej, produkowany od 1999 roku przez polską firmę Solaris Bus & Coach S.A. z Bolechowa koło Poznania. Obecnie powstają modele trzeciej i czwartej generacji. Od 2010 roku jest produkowana wersja z napędem hybrydowym, od 2013 roku powstaje wersja z napędem wyłącznie elektrycznym.

  DAF Trucks (DAF) – holenderska wytwórnia samochodów ciężarowych i autobusów z Eindhoven. Obecnie należy do grupy PACCAR. Zarząd przedsiębiorstwa oraz główne fabryki mieszczą się w Eindhoven. Kabiny oraz osie są produkowane w Westerlo (Belgia). Niektóre modele sprzedawane przez DAF, są zaprojektowane oraz produkowane przez Leyland Trucks.MAN SE (Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg) – spółka akcyjna z siedzibą w Monachium. Jedno z wiodących przedsiębiorstw produkujących samochody ciężarowe, autobusy, silniki oraz urządzenia przemysłowe pod marką MAN. Spółka notowana na Deutsche Börse wśród trzydziestu największych niemieckich spółek akcyjnych. Koncern zatrudnia na całym świecie ponad 33.400 pracowników (w 2007 r. grupa zatrudniała 55 tys. osób w 120 krajach), a jego roczne obroty wyniosły w roku 2005 ponad 7,4 miliardów Euro (w 2007 - 15,5 miliardów Euro).

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Neoplan Polska
 • 1.2 Solaris Urbino 12
 • 2 Solaris Urbino 12 Hybrid
 • 3 Solaris Urbino 12 Ü
 • 4 Solaris Urbino 12 electric
 • 5 Nowy Solaris Urbino
 • 6 Znak firmowy.
 • 7 Solaris Urbino 12 i Urbino 12 CNG na świecie
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Neoplan Polska[]

   Osobny artykuł: Neoplan Polska.
  Neoplan K4016

  2 sierpnia 1994 powstało przedstawicielstwo handlowe Neoplana na Polskę - Neoplan Polska. 5 września 1994 Warszawa zamówiła pierwsze niskopodłogowe Neoplany N4020 (15 metrowe). 5 października 1995, dzień po podpisaniu kontraktu na dostawę autobusów do Poznania została podjęta decyzja o budowie w podpoznańskim Bolechowie fabryki autobusów.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Bolechowo-Osiedle – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Czerwonak, na wschodnim brzegu Warty, 4,5 km na wschód-południowy wschód od Biedruska, przy drodze wojewódzkiej 196 oraz linii kolejowej 356 (Poznań - Wągrowiec - Gołańcz). Siedziba firmy Solaris Bus & Coach S.A..

  W latach 1996-2000 Neoplan Polska montował autobusy Neoplan serii 4000, między innymi Neoplana N4016. Autobus ten został wycofany z produkcji w 1998, a na jego miejsce została opracowana nowa wersja, posiadająca silnik w zabudowie wieżowej, Neoplan K4016. W latach 1998-1999 firma wyprodukowała 43 autobusów Neoplan K4016, które stały się pierwowzorem Urbino 12. Pozostałe 12 metrowe Neoplany w polskich przedsiębiorstwach transportowych pochodziły z importu, najczęściej używanych maszyn.

  Akumulator litowo-jonowy (Li-Ion) – rodzaj akumulatora elektrycznego, w którym jedna z elektrod jest wykonana z porowatego węgla, a druga z tlenków metali, zaś rolę elektrolitu pełnią złożone chemicznie sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników. Akumulatory tego typu produkują 3,6 V na ogniwo. Technologia ta pozwala na skumulowanie dwa razy więcej energii niż w akumulatorach NiMH o tym samym ciężarze i wielkości. Efekt pamięci oraz efekt leniwej baterii nie występuje.Brunszwik (niem. Braunschweig, dolnosaks. Brunswiek) – miasto na prawach powiatu w środkowej części Niemiec, w kraju związkowym Dolna Saksonia, na północy masywu górskiego Harz, nad rzeką Oker. Ważny ośrodek przemysłowy, rozwinięty zwłaszcza przemysł maszynowy, środków transportu (głównie autobusy i samochody ciężarowe), elektrotechniczny, elektroniczny, metalowy, precyzyjny, spożywczy, instrumentów muzycznych; węzeł komunikacyjny; politechnika (założona 1745) z biblioteką i inne wyższe szkoły (pedagogiczna, sztuk pięknych), instytuty naukowe, wydawnictwa.

  W 1999 firma jeszcze jako Neoplan Polska rozpoczęła niezależnie produkować autobusy pod marką Solaris. W 2001 Neoplan został przejęty przez MAN, jednakże Neoplan Polska został odrębną spółką Solaris Bus & Coach, która zachowała tradycję i majątek w tym modele autobusów polskiego oddziału Neoplana.

  Solaris Urbino 12[]

  Solaris Urbino 12

  Solaris Urbino 12 był pierwszym autobusem nowej marki Solaris. Jest to najpopularniejsza seria modeli w historii tej marki. Urbino 12 zadebiutował w połowie 1999 roku podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od przełomu lat 2001-2002 produkowano jego drugą generację. Od 2005 roku produkowana jest trzecia wersja tego autobusu. W trakcie targów Transexpo 2008 w Kielcach pokazano prototyp modelu Urbino 12 New Edition generacji 3,5. To znaczy, że w nadwoziu generacji trzeciej zastosowano wnętrze projektowane dla czwartej generacji autobusów rodziny Solaris Urbino. Odnowione wnętrze jest bardziej doświetlone za pomocą lamp umieszczonych za osłoną z zielonego tworzywa sztucznego. Osłona ciągnie się przez całą długość dachu autobusu w jego środkowej części. Innym nowatorskim rozwiązaniem jest zamaskowanie komory silnika przy pomocy dwóch fototapet przedstawiających „pierwszych pasażerów” autobusu.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.

  Solaris Urbino 12 jest wytwarzany w wersjach z silnikami wysokoprężnymi (standardowo spełniającymi normę Euro 6 lub z napędem elektrycznym, jako Solaris Trollino 12. Od 2005 roku dostępna jest odmiana z napędem gazowym CNG. Najczęściej jest sprzedawany z silnikami diesla firmy DAF Trucks. Rzadziej stosowane były silniki firmy MAN. Stosowano je dość często do 2004 roku, oraz ponownie przez krótki okres od 2006 roku, ale ze względu na politykę tej firmy jedynie w wersjach dostosowanych do zasilania gazem CNG. Alternatywnie zaczęto stosować silniki diesla firmy Cummins typu ISBe4 250B dostosowane do normy Euro 4 lub ISBe5 250B (Euro 5).

  CNG (ang. Compressed Natural Gas) jest to paliwo – gaz ziemny w postaci sprężonej do ciśnienia 20-25 MPa. Służy do napędu pojazdów silnikowych zarówno z zapłonem iskrowym jak i z samoczynnym. Na świecie jeździ ponad 4 miliony samochodów zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Funkcjonuje ponad 8 tys. stacji zasilania tym paliwem.Kortrijk (fr. Courtrai) – miasto w Belgii w prowincji Flandria Zachodnia, nad rzeką Leie. Leży przy ujściu rzeki Leie (fr. Lys), przez kanał Kortrijk-Bossuit ma dostęp do Morza Północnego. Gminy tworzące Kortrijk to: Kortrijk-Centrum, Marke, Bissegem, Aalbeke, Kooigem, Bellegem, Rollegem i Heule.

  Produkowane są również niskowejściowe odmiany podmiejskie Solaris Urbino 12 LE z zasilaniem silnikiem Diesla, gazem CNG lub biogazem.

  Graficznym symbolem modelu Urbino 12 jest zielony jamnik, umieszczany na większości autobusów, zawsze na ścianie czołowej po prawej stronie pojazdu. Wraz z wprowadzeniem modeli trzeciej generacji wygląd graficznego symbolu serii Urbino został nieznacznie zmieniony.

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Solaris Urbino 18 Hybrid – rodzina niskopodłogowych przegubowych autobusów hybrydowych z serii Solaris Urbino przeznaczona dla komunikacji miejskiej. Produkowana od 2006 roku przez polską firmę Solaris Bus & Coach S.A. z Bolechowa koło Poznania. Od 2008 roku produkowane są modele drugiej generacji.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Solaris Trollino 12 - trolejbus z serii Solaris Trollino przeznaczony dla komunikacji miejskiej, produkowany przez polską firmę Solaris Bus & Coach z Bolechowa koło Poznania. Od drugiej połowy 2009 roku firma Škoda Electric a.s. z Pilzna produkuje trolejbusy Škoda 26Tr Solaris z nadwoziem modelu Solaris Trollino 12AC trzeciej generacji.
  Rogatywka – rodzaj nakrycia głowy z kwadratowym denkiem, spotykana u ludów Azji, południowo-wschodniej Europy oraz Lapończyków, charakterystyczna polska czapka narodowa.
  Cummins Inc. – koncern zajmujący się konstruowaniem i produkcją silników wysokoprężnych oraz innych układów napędowych dla producentów ciężarówek, autobusów, maszyn budowlanych, przemysłowych, rolniczych, kolejowych, sprzętu morskiego, wojskowego. Siedziba znajduje się w Columbus w stanie Indiana (USA).
  Neoplan Polska – byłe przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją autobusów miejskich i autokarów turystycznych. Posiadało dwie fabryki: spawalnię szkieletów nadwozi w Środzie Wielkopolskiej oraz zakład produkcji finalnej w Bolechowie-Osiedlu koło Poznania. W 2001 r. przekształcone w firmę Solaris Bus & Coach Sp. z o.o..
  Europejski standard emisji spalin - norma dopuszczalnych emisji spalin w nowych pojazdach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Standardy te zostały opracowane w serii Dyrektyw Europejskich, które sukcesywnie zwiększały swoją restrykcyjność.
  Solaris Urbino 12 Low Entry - niskowejściowy autobus z serii Solaris Urbino przeznaczony dla komunikacji podmiejskiej, produkowany od 2005 roku przez polską firmę Solaris Bus & Coach S.A. z Bolechowa koło Poznania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.06 sek.