• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Solaris Center  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  "Helios" S.A. (dawniej Centrum Filmowe Helios S.A.) – sieć kin, która powstała w 1992 roku na bazie dwóch łódzkich kin:Bałtyk i Capitol. Obecnie Helios to 33 kina w 30 miastach Polski z blisko 166 tys. foteli. Jest to jedna z trzech największych sieci multipleksów w Polsce. Od 31 sierpnia 2010 roku Helios S.A. jest częścią Grupy Agora S.A.Obserwatorium Słoneczne Solaris – pierwsze na świecie powszechnie dostępne obserwatorium astronomiczne, znajdujące się w opolskim centrum handlowym Solaris Center (plac Kopernika 16), umożliwia bez żadnych opłat, w godzinach otwarcia obiektu prowadzenie ciągłych obserwacji tarczy Słońca oraz chromosfery w linii wodoru H-alfa, Księżyca, a w niedalekiej przyszłości również planet. Obserwatorium dostarcza treści multimedialne dotyczące Słońca, aktywności słonecznej, układu planetarnego oraz wszechświata. W ten sposób obiekt pełni funkcję popularyzatorską i edukacyjną.

  Solaris Center – wielofunkcyjny obiekt handlowo-rozrywkowy. Działa tu 86 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Zlokalizowany jest w ścisłym centrum Opola, przy placu Kopernika. Sąsiaduje m.in. z Uniwersytetem Opolskim i zakładem EnergiaPro SA.

  Historia[ | edytuj kod]

  Autorem projektu jest grupa JSK Architekci, a inwestorem Irlandzka Grupa Inwestycyjna, natomiast generalnym wykonawcą spółka BEG Ingeniere Polska. Zarządcą budynku została firma HSG Facility Management Polska (dawne Vertano Real Estate). Galeria powstała na miejscu niedokończonego centrum Copernicus Center, którego rozbiórka kosztowała 2,5 miliona złotych. Wstępne prace wyburzeniowe rozpoczęły się 1 marca 2007 i były prowadzone przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego „Trans-Ziem”. W miejscu obecnie stojącego kompleksu istniał niegdyś browar. Wartość nowej inwestycji to ok. 50 mln euro. Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 28 listopada 2007. Otwarcie dla klientów nastąpiło 4 marca 2009 r. o 9.00.

  Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.28 listopada jest 332. (w latach przestępnych 333.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 33 dni.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  1 marca jest 60. (w latach przestępnych 61.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 305 dni. W starożytnym Rzymie był to pierwszy dzień w roku.
  Mikołaj Kopernik (łac. Nicolaus Copernicus, niem. Nikolaus Kopernikus; ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 we Fromborku) – polski astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata. Wprawdzie koncepcja heliocentryzmu pojawiła się już w starożytnej Grecji (jej twórcą był Arystarch z Samos), to jednak dopiero dzieło Kopernika dokonało przełomu i wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.
  JSK Architekci – polska pracownia architektoniczna z Warszawy. Założona w 1998 przez Zbigniewa Pszczulnego i Mariusza Rutza.
  Słońce (łac. Sol, Helius, gr. Ἥλιος Hḗlios) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.
  Kamień węgielny (rzadziej węgłowy) – w budownictwie tradycyjnym - kamień w narożu ściany wieńcowej, na którym opiera się węgieł ściany. Współcześnie najczęściej określa się tak pierwszy położony kamień lub cegłę, rozpoczynającą budowę. Dawniej umieszczano na nim imię budowniczego, dziś dołącza się także informacje o dacie budowy, inwestorze itp. Wmurowanie kamienia węgielnego jest zazwyczaj związane z ceremonią podpisania aktu erekcyjnego.
  Uniwersytet Opolski (UO) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów w Polsce z siedzibą w Opolu. Powstał w 1994 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich (zał. 1950 we Wrocławiu i przeniesionej w 1954 roku do Opola) oraz opolskiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Nysie, bazującej na kilkudziesięcioletnich doświadczeniach Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie, gdzie pracowała kadra naukowa dawnego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Uczelnia odwołuje się swoimi tradycjami do prób stworzenia Uniwersytetu Piastowskiego w Brzegu w XVI wieku przez księcia Jerzego II Wspaniałego i w Nysie w XVII wieku przez księcia biskupa Karola Habsburga. Jest jedną z najważniejszych uczelni w Opolu, na której studiuje blisko 16,5 tysięcy studentów.
  Opole (niem. Oppeln, śl-niem. Uppeln, cz. Opolí, śl. Uopole) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.