• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sokołda - rzeka

  Przeczytaj także...
  Wzgórza Sokólskie (biał. Гарадзенскае ўзвышша) – mezoregion fizycznogeograficzny, pasmo wzgórz pomiędzy dolinami Biebrzy, Niemna i Świsłoczy w Polsce (województwie podlaskim) i na Białorusi (obwód grodzieński), ciągnące się od Lipska na północy po Krynek na południu. Wzgórza Sokólskie nazywane są również Wzgórzami Dąbrowsko-Sokólskimi lub Wysoczyzną Grodzieńską. Wyróżnia się osobne grzędy końcowo-morenowe – Mogilańską, Kopciowską, Kulewską, Dąbrowską i inne. Spotyka się równiny morenowe (Indurska i Racicka, wysokość 180–210 m).Sokółka – miasto w woj. podlaskim, siedziba powiatu sokólskiego i gminy miejsko-wiejskiej Sokółka, przy drodze krajowej nr 19. Prawa miejskie nadane zostały Sokółce w roku 1609. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. białostockiego.
  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.

  Sokołda - rzeka w województwie podlaskim, prawy dopływ Supraśli.

  Źródła rzeczki znajdują się na Wzgórzach Sokólskich w okolicach wsi Trzcianka. Płynie przez Puszczę Knyszyńską i miejscowości: Straż, Ostrówek, Dworzysk, Międzyrzecze, Kopna Góra, Sokołda, Podłaźnie, Surażkowo. Na przestrzeni kilkunastu kilometrów, od Kurył do Straży, Sokołda płynie malowniczą doliną wzdłuż torów kolejowych z dużym spadkiem od 5‰ do 8‰. Ujście do Supraśli przy wsi Zasady. Na całej swojej długości ma charakter rzeki typowo nizinnej o stosunkowo niewielkim spadku i niewielkiej prędkości przepływu wody. W górnym i dolnym, biegu koryto rzeki dość silnie meandruje.

  Puszcza Knyszyńska (do 1939 r. zwana Puszczą Świsłocką od Świsłoczy) – rozległy kompleks leśny (drugi pod względem wielkości po Puszczy Białowieskiej na Nizinie Podlaskiej) położony na Wysoczyźnie Białostockiej w województwie podlaskim. Lasy porastają tereny moreny czołowej, a przez tereny Puszczy przepływa rzeka Supraśl wraz z dopływem Sokołdą. Siedzibą Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej jest Supraśl.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Rzeczka ma 57,5 km i spadek 33 metrów.

  Dawniej uważano, że rzeka bierze swój początek z błot otaczających Sokółkę od wschodu. Wtedy jej długość szacowano na 33 km.

  Dopływy[]

  Większymi dopływami Sokołdy są:

 • Poganica,
 • Jałówka,
 • Kamionka.
 • Zobacz też[]

 • Rzeki Polski
 • Bibliografia[]

  OCENA stanu czystości rzek woj. podlaskiego w 2007 roku (pol.). kwiecień 2008. [dostęp 09-06-2008]. s. 113.

  Supraśl – zwana dawniej Sprząślą, rzeka we wschodniej Polsce. Płynie przez województwo podlaskie, prawy dopływ Narwi.Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.