Sojuz TMA-14M

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sojuz TMA-14M – misja załogowa statku Sojuz do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przewożąca trójkę członków Ekspedycji 41. i 42. Był to 123. lot kapsuły Sojuz, 40. na MSK.

Poniżej znajduje się chronologiczna lista załogowych lotów kosmicznych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pogrubioną czcionką wyróżnione zostały nazwiska członków stałych załóg ISS. Całkowity „czas dokowania” odnosi się do danego statku kosmicznego i nie jest zawsze zgodny z czasem pobytu poszczególnych astronautów. Jelena Olegowna Sierowa (ros. Елена Олеговна Серова, ur. 22 kwietnia 1976 w Wozdwiżence w Kraju Nadmorskim) – rosyjska kosmonautka. Czwarta w historii rosyjska kosmonautka, która odbyła lot kosmiczny i pierwsza, która weszła w skład załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Start odbył się 25 września 2014 r.o 20:25 UTC na kazachskim kosmodromie Bajkonur, cumowanie do stacji nastąpiło przed upływem sześciu godzin, o 02:11 UTC w piątek. Statek pozostał przycumowany w charakterze szalupy ratunkowej i statku powrotnego do końca ekspedycji 42., gdy odcumował z tą samą trójką załogi na pokładzie 11 marca 2015 r. Lądowanie nastąpiło 12 marca 2015 r. w Kazachstanie.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Scott Joseph Kelly (ur. 21 lutego 1964 w Orange w stanie New Jersey) – amerykański astronauta, pilot wojskowy, inżynier, komandor United States Navy. Brat bliźniak astronauty – Marka E. Kelly’ego.

Jelena Sierowa jest pierwszą rosyjską astronautką od 1997 r. (po 17 latach przerwy), a czwartą w ogóle.

Załoga[ | edytuj kod]

Podstawowa[ | edytuj kod]

 • Aleksandr Samokutiajew (2) – dowódca (Rosja)
 • Jelena Sierowa (1) – inżynier pokładowy (Rosja)
 • Barry Wilmore (2) – inżynier pokładowy (USA)
 • Rezerwowa[ | edytuj kod]

 • Giennadij Padałka (5) – dowódca (Rosja)
 • Michaił Kornijenko (2) – inżynier pokładowy (Rosja)
 • Scott J. Kelly (4) – inżynier pokładowy (Stany Zjednoczone|USA)
 • Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS; ros. Международная Космическая Станция, МКС; trb.: Mieżdunarodnaja Kosmiczeskaja Stancyja, MKS) – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress.Barry Eugene Wilmore (ur. 29 grudnia 1962 w Murfreesboro, Tennessee, USA) – amerykański inżynier, pilot wojskowy i astronauta.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sojuz (ros. Союз, "związek, zjednoczenie, sojusz") – nazwa serii radzieckich i rosyjskich wielomiejscowych pojazdów kosmicznych przeznaczonych do długotrwałych lotów po orbicie okołoziemskiej oraz do manewrowania i łączenia się z innymi obiektami w przestrzeni kosmicznej. Mogą one zabrać na swój pokład załogi liczące maksymalnie do trzech osób. Od 1967 r. Sojuzy są środkiem transportu kosmonautów na orbitę. Zgodnie z radziecką tradycją nazwy Sojuz zaczęto również używać do rakiety nośnej, która wynosiła na orbitę ten statek kosmiczny.
  Ekspedycja 42 – stała załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która sprawowała swoją misję od 10 listopada 2014 do 11 marca 2015 roku. Ekspedycja 42 rozpoczęła się wraz z odłączeniem od stacji statku Sojuz TMA-13M i trwała do odcumowania od ISS statku Sojuz TMA-14M.
  Ekspedycja 41 – stała załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która sprawowała swoją misję od 10 września do 10 listopada 2014 roku. Ekspedycja 41 rozpoczęła się wraz z odłączeniem od stacji statku Sojuz TMA-12M i trwała do odcumowania od ISS statku Sojuz TMA-13M.
  Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.
  Uniwersalny czas koordynowany, UTC (ang. Universal Time Clock lub Coordinated Universal Time, fr. Temps Universel Coordonné) – wzorcowy czas ustalany na podstawie TAI (fr. Temps Atomique International), uwzględniający nieregularność ruchu obrotowego Ziemi i koordynowany względem czasu słonecznego. By zapewnić, że Słońce średnio w ciągu roku przechodzi nad południkiem zerowym o godz. 12:00 UTC z dokładnością nie mniejszą niż 0,9 s, od czasu do czasu do UTC dodawana jest tzw. sekunda przestępna. Operację tę przeprowadza IERS (International Earth Rotation Service).
  Kosmodrom, port kosmiczny, centrum lotów kosmicznych (kosmo- + gr. drómos tor biegowy) - ośrodek przeznaczony do przeprowadzania startów statków kosmicznych oraz startów i lądowań promów kosmicznych. Zadania kosmodromu obejmują także montaż, przygotowanie do lotu oraz nadzór nad jego przebiegiem, choć centrum sterowania lotem może znajdować się w innym miejscu.
  Aleksandr Michajłowicz Samokutiajew (ros. Алекса́ндр Миха́йлович Самокутя́ев, ur. 13 marca 1970 w Penzie) – rosyjski kosmonauta, Bohater Federacji Rosyjskiej (2012).

  Reklama