• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sojuz TM-19

  Przeczytaj także...
  Sojuz TM-18 (ros. Союз ТМ-18) – rosyjska załogowa misja kosmiczna, stanowiąca osiemnastą wyprawę na pokład stacji Mir. Poljakow powrócił na Ziemię na pokładzie kapsuły Sojuz TM-20 w marcu 1995, po 437 dniach spędzonych na stacji.Mir (ros. Мир, pol. pokój) – zbudowana przez Związek Radziecki załogowa stacja orbitalna, która od wystrzelenia jej pierwszego modułu w 1986, do jej kontrolowanej deorbitacji w 2001, okrążała Ziemię poruszając się po niskiej orbicie okołoziemskiej. W pierwszych latach swojego istnienia Mir był używany tylko przez ZSRR i współpracujące z nim państwa w ramach programu Interkosmos. Po rozpadzie ZSRR na stację zaczęli latać również astronauci innych narodowości, w tym ze Stanów Zjednoczonych.
  Jurij Usaczow (ros.: Юрий Владимирович Усачев, ur. 9 października 1957 w Doniecku w obwodzie rostowskim) – rosyjski i radziecki kosmonauta.

  Sojuz TM-19 (Союз ТМ-19) – rosyjska załogowa misja kosmiczna, stanowiąca wyprawę na pokład stacji Mir.

  Malenczenko i Musabajew nigdy przedtem nie lecieli w kosmos. Towarzyszyć im miał weteran Giennadij Striekałow, który miał wrócić na ziemię z Wiktorem Afanasjewem i Jurijem Usaczowem na pokładzie kapsuły Sojuz TM-18. Wcześniej jednak odwołano jeden z dwóch planowanych startów dostawczego pojazdu Progress i postanowiono, że Sojuz TM-19 dostarczy na pokład stacji część ładunku, który wziąć miał tamten pojazd dostawczy. Aby zmieścić na pokładzie kapsuły ładunek, zrezygnowano z jednego miejsca pasażerskiego - skutkiem był nietypowy skład załogi, bez doświadczonego kosmonauty na pokładzie.

  Spacer kosmiczny (ang.Extra-vehicular activity (EVA) - zajęcia pozapojazdowe) - działania wykonywane przez astronautów na zewnątrz statku kosmicznego w specjalnym skafandrze dysponującym własnym zasilaniem. Terminem EVA najczęściej określa się wyjścia poza statek obiegający Ziemię (spacer kosmiczny – ang. spacewalk), choć odnosi się on również do pobytów na powierzchni Księżyca (ang. moonwalk)Sojuz TM-20 (Союз ТМ-20) – rosyjska załogowa misja kosmiczna, stanowiąca dwudziestą wyprawę na pokład stacji Mir.

  3 listopada Musabajew, Malenczenko i Merbold opuścili stację na pokładzie Sojuza TM-19, oddalili się na odległość 190 metrów i uruchomili system automatycznego dokowania Kurs, który ponownie połączył kapsułę ze stacją. Test miał związek z trudnościami z dokowaniem, których doświadczyły Sojuz TM-20 i Progres-M 24.

  Giennadij Michajłowicz Striekałow ros. Геннадий Михайлович Стрекалов (ur. 28 października 1940 w Mytiszczi, obwód moskiewski, zm. 25 grudnia 2004 w Moskwie), inżynier-mechanik, kosmonauta radziecki i rosyjski, Lotnik Kosmonauta ZSRR.Stacja orbitalna, stacja kosmiczna – sztuczny satelita Ziemi zaprojektowany w taki sposób, aby ludzie mogli w nim mieszkać przez wiele tygodni czy miesięcy. Po raz pierwszy koncepcja "stacji międzyplanetarnej" została zaproponowana przez rosyjskiego uczonego Konstantego Ciołkowskiego.

  Kosmonauci wykonali we wrześniu dwa spacery kosmiczne w celu naprawienie uszkodzonej izolacji stacji. Wykonali także pierwsze ręczne dokowanie kapsuły dostawczej Progres.

  Linki zewnętrzne[]

 • Sojuz TM-19 na stronie Spacefacts (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wiktor Grigorjewicz Afanasjew (ros. Ви́ктор Григо́рьевич Афана́сьев, ur. 18 listopada 1922 we wsi Aktarnysz w Tatarskiej ASRR, zm. 10 kwietnia 1994 w Moskwie) – radziecki filozof, dziennikarz i polityk.
  Progress (ros. Прогресс - postęp) — rosyjski bezzałogowy transportowy statek kosmiczny, zaprojektowany na bazie statku Sojuz. Obecnie pojazdy Progress służą do zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Każdy z 3-4 wystrzeliwanych w ciągu roku pojazdów pozostaje zacumowany do stacji do czasu przybycia następnego - tuż przed startem następcy, kapsuła wypełniana jest odpadkami, odczepiana od stacji, sprowadzana z orbity i ulega kontrolowanemu zniszczeniu w górnej atmosferze.
  Sojuz (ros. Союз, związek) – seria radzieckich oraz rosyjskich pojazdów kosmicznych. Program zapoczątkowano we wczesnych latach sześćdziesiątych jako część radzieckiego programu lądowania na Księżycu. Do programu zalicza się zarówno kapsuła jak i rakieta nośna, obie pod nazwą Sojuz. Należy przy tym zaznaczyć, że nazwa Program Sojuz ściśle rzecz biorąc odnosi się jedynie do pierwszych lotów kapsuł, mających na celu przygotowanie do lotów na Księżyc. Od misji Sojuz 11 loty realizowano w ramach innych programów – Ałmaz, Salut, Mir i ISS. Ostatni lot Sojuza zaplanowany jest na rok 2014.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.