• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sojuz 3

  Przeczytaj także...
  Jurij Aleksiejewicz Gagarin, ros. Юрий Алексеевич Гагарин (wym. ˈjurʲɪj ɐlʲɪˈksʲeɪvʲɪtɕ gɐˈgarʲɪn) (ur. 9 marca 1934 w Kłuszynie, zginął 27 marca 1968 w okolicach Kirżacza) – radziecki kosmonauta, pierwszy człowiek w przestrzeni kosmicznej, Bohater Związku Radzieckiego, Lotnik Kosmonauta ZSRR.Sojuz 1 (kod wywoławczy Рубин – „Rubin”) to misja kosmiczna ZSRR, pierwsza z serii Sojuz. Zakończona katastrofą, w której zginął pilot, kosmonauta Władimir Komarow.
  Borys Walentinowicz Wołynow (ros. Борис Валентинович Волынов; ur. 18 grudnia 1934 roku w Irkucku (obecnie Federacja Rosyjska)) – radziecki kosmonauta, Lotnik Kosmonauta ZSRR.
  Radziecki znaczek upamiętniający lot
  Sojuza 3

  Sojuz 3 (kod wywoławczy Аргон - „Argon”) – pierwsza załogowa misja pojazdu Sojuz od katastrofy statku kosmicznego Sojuz 1, w której śmierć poniósł kosmonauta Władimir Komarow. Podobnie jak w poprzedniej misji, Sojuz 3 miał wykonać manewr dokowania z kapsułą Sojuz 2. Jedynym kosmonautą na pokładzie statku był Gieorgij Bieriegowoj.

  Gieorgij Timofiejewicz Bieriegowoj ros.: Георгий Тимофеевич Береговой (ur. 15 kwietnia 1921 r. we wsi Fiodorowka (obwód połtawski – Ukraina); zm. 30 czerwca 1995 w Moskwie} - radziecki kosmonauta, Lotnik Kosmonauta ZSRR.Sojuz (ros. Союз, "związek, zjednoczenie, sojusz") – nazwa serii radzieckich i rosyjskich wielomiejscowych pojazdów kosmicznych przeznaczonych do długotrwałych lotów po orbicie okołoziemskiej oraz do manewrowania i łączenia się z innymi obiektami w przestrzeni kosmicznej. Mogą one zabrać na swój pokład załogi liczące maksymalnie do trzech osób. Od 1967 r. Sojuzy są środkiem transportu kosmonautów na orbitę. Zgodnie z radziecką tradycją nazwy Sojuz zaczęto również używać do rakiety nośnej, która wynosiła na orbitę ten statek kosmiczny.

  Załoga[]

  Podstawowa[]

 • Gieorgij Bieriegowoj (1)
 • Rezerwowa[]

 • Władimir Szatałow (1)
 • Druga rezerwowa[]

 • Borys Wołynow (1)
 • Przebieg misji[]

  Sojuz 3 pilotowany przez kosmonautę generała Bieregowoja został wysłany przez rakietę nośną Sojuz na orbitę o parametrach 205/225 km. Oba statki wykonały lot grupowy (Sojuz 2 wyniesiony bez załogi w dniu 25 października 1968 r. na orbitę o parametrach 185/224 km). Po wejściu na orbitę Sojuz 3 odszukał za pomocą radaru statek Sojuz 2 i automatycznie zbliżył się do niego na odległość 200 m. Następnie kosmonauta przy użyciu ręcznego sterowania podjął próbę dokowania. Mimo zbliżenia pojazdów na odległość jednego metra, trzy próby zakończyły się niepowodzeniem. Po oddaleniu się obu statków na odległość 566 km została powtórzona operacja zbliżenia Sojuza 3 do Sojuza 2. Po wyczerpaniu prawie całego zapasu paliwa w silnikach manewrowych, misję przerwano. Najprawdopodobniej przyczyną niepowodzenia był błąd ludzki - Bieriegowoj nie zorientował się, że oba Sojuzy ustawione są względem siebie w pozycji obróconej o 180°. Po zakończeniu wspólnych eksperymentów Sojuz 2 został sprowadzony na Ziemię w dniu 28 października 1968 r., natomiast Bieregowoj pozostał na orbicie do dnia 30 października 1968 r. Oba statki wylądowały łagodnie na obszarze Związku Radzieckiego. Winą za niepowodzenie misji obciążono Bieriegowoja.

  Sojuz 2 (ros. Союз-2) – bezzałogowy lot statku Sojuz 7K-OK, wprowadzony jako statek-cel dla załogowego pojazdu Sojuz 3 w celu wzajemnego połączenia obydwu konstrukcji. Pomimo zbliżenia na niewielką odległość manewr dokowania nie powiódł się. Kapsuła wylądowała 28 października 1968.Argon (Ar, łac. argon) – pierwiastek chemiczny będący gazem szlachetnym. Jest praktycznie niereaktywny i nie ma żadnego znaczenia biologicznego, jest także jednym ze składników powietrza. Argon wyodrębnili i zidentyfikowali Lord Rayleigh i sir William Ramsay w 1894 roku.

  Współczesna prasa w Polsce pisała wtedy o udanym zbliżeniu do bezzałogowego statku Sojuz 2, co niewątpliwie było wtedy osiągnięciem. Katastrofa lotnicza, w której zginął Jurij Gagarin, miała miejsce w trakcie jego przygotowań do tej misji.

  Zobacz też[]

 • Lista startów statków kosmicznych typu Sojuz
 • Program Sojuz
 • Przypisy

  1. Mark Wade: Soyuz 3 (ang.). Encyclopedia Astronautica. [dostęp 2013-09-21].

  Bibliografia[]

 • Edmund Staniewski, Ryszard Pawlikowski: 15 lat podboju kosmosu, 1957-1972. Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1974.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Sojuz 3 na stronie Spacefacts (ang.)
 • Soyuz 3 (ang.). W: NSSDC Master Catalog [on-line]. NASA. [dostęp 2013-09-21].
 • Lista startów statków kosmicznych typu Sojuz zawiera informacje o radzieckich i rosyjskich załogowych i bezzałogowych startach różnych wariantów pojazdów tego typu. W Związku Radzieckim był zwyczaj, że w przypadku pomyślnie przeprowadzonych misji otrzymywały one oficjalną nazwę i numer. Loty próbne lub nieudane były maskowane oznaczeniem kolejnego satelity serii Kosmos.Władimir Aleksandrowicz Szatałow (ur. 8 grudnia 1927 roku w Pietropawłowsku w ZSRR (obecnie republika Kazachstan)) – radziecki kosmonauta, Lotnik Kosmonauta ZSRR.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sojuz (ros. Союз, związek) – seria radzieckich oraz rosyjskich pojazdów kosmicznych. Program zapoczątkowano we wczesnych latach sześćdziesiątych jako część radzieckiego programu lądowania na Księżycu. Do programu zalicza się zarówno kapsuła jak i rakieta nośna, obie pod nazwą Sojuz. Należy przy tym zaznaczyć, że nazwa Program Sojuz ściśle rzecz biorąc odnosi się jedynie do pierwszych lotów kapsuł, mających na celu przygotowanie do lotów na Księżyc. Od misji Sojuz 11 loty realizowano w ramach innych programów – Ałmaz, Salut, Mir i ISS. Ostatni lot Sojuza zaplanowany jest na rok 2014.
  Władimir Michajłowicz Komarow, ros. Владимир Михайлович Комаров (ur. 16 marca 1927 w Moskwie, zm. 24 kwietnia 1967) – radziecki kosmonauta, inżynier, pułkownik lotnictwa. Dwukrotny Bohater Związku Radzieckiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.