• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sojuz 2 - rakieta

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.ELS (skrót od fr. Ensemble de Lancement Soyouz): kompleks startowy w Gujańskim Centrum Kosmicznym (Kourou, Gujana Francuska) przeznaczony dla rakiet Sojuz ST, będących modyfikacjami rosyjskich rakiet Sojuz 2 zdolnymi do startów z tego kosmodromu.
  Fregat (ros.Фрегат) – sfinansowany przez firmę Starsem stopień rakietowy budowany przez NPO Ławoczkin, przeznaczony początkowo dla rakiet Sojuz-U, Sojuz-FG i Sojuz 2, a od 2011 używany jako dodatkowy stopień górny rakiet Zenit 3F i Zenit-2M.

  Sojuz 2 (ros. Союз 2) – rakieta nośna oparta konstrukcyjnie na pocisku balistycznym R-7. Rakieta ta została zaprojektowana jako następczyni używanych do dziś rakiet Sojuz-U i Sojuz-FG. W kosmos za pomocą tej rakiety wynoszone są satelity najnowszej generacji, jednak są plany na użycie rakiety Sojuz 2 do wynoszenia ostatnich statków załogowych Sojuz.

  RD-0124 – silnik rakietowy produkcji rosyjskiej używany w 2. stopniu rakiety Sojuz 2.1B, charakteryzujący się lepszymi osiągami niż RD-0110. Silnik ten był również przyczyną nieudanego startu satelity Meridian 5 w 2011. Silnik ten ma się znaleźć w drugim stopniu rakiet Sojuz 1 i Angara.Gujańskie Centrum Kosmiczne (franc. Centre Spatial Guyanais) – francusko-europejski kosmodrom położony w pobliżu Kourou w Gujanie Francuskiej.

  Dane techniczne[]

  Rakieta Sojuz 2 swą konstrukcję zawdzięcza poprzednim rakietom serii Sojuz. Jest to rakieta dwustopniowa, posiadająca 4 dopalacze z silnikami RD-107. Człon pierwszy posiada 1 silnik RD-108, a w członie drugim zamontowano jednostkę napędową RD-0110 lub RD-0124. Rakiety te mogą startować zarówno w wersji dwustopniowej, jak i z zamontowanym członem Fregat. Jako paliwo rakieta wykorzystuje naftę i ciekły tlen (wyjątkiem jest człon Fregat wykorzystujący UDMH i tetratlenek diazotu).

  Kosmodrom Wostocznyj (ros. Космодром Восточный - Kosmodrom Wschodni) – budowany rosyjski kosmodrom, który będzie służył do wysyłania na orbitę ładunków komercyjnych oraz statków załogowych. Powstanie on na wschodzie Rosji, w Obwodzie Amurskim, w pobliżu miast Swobodny i Uglegorsk. Rosja chce się w ten sposób uniezależnić od Kosmodromu Bajkonur, leżącego na terenie Kazachstanu.Sojuz-FG – rosyjska rakieta nośna wynosząca załogowe statki Sojuz i bezzałogowe Progress do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Używana również z członem Fregat jako stopniem końcowym.

  Historia[]

  Pierwszy start tej rakiety odbył się z kosmodromu Plesieck (Rosja) 8 listopada 2004. Od 2010 rakiety Sojuz 2 zastąpiły rakiety typu Mołnia M. W październiku 2011 z kosmodromu Kourou wystartowała rakieta Sojuz 2.1b (znana jako Sojuz STB) z członem Fregat wynosząc na orbitę satelity europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo: IOV1 i IOV2. Był to pierwszy start rakiety Sojuz z tego kosmodromu (dotychczas rakiety tego typu startowały z kosmodromów w Rosji lub z Bajkonuru w Kazachstanie).

  Kompleks startowy nr 1 (ros. Площадка №1) - rosyjski (dawniej radziecki) kompleks startowy w kosmodromie Bajkonur (Kazachstan) przeznaczony dla rakiet wykorzystywanych w programie Sojuz. Był on wcześniej wykorzystywany przez pociski R-7, rakiety Mołnia i rakiety Wostok. Kompleks jest nieoficjalnie nazywany również wyrzutnią Gagarina (ros. Гагаринский старт; wym. "Gagarińskij start"), ponieważ wystartował z niego Jurij Gagarin na pokładzie statku Wostok 1.Sojuz 11A511U – rosyjska rakieta nośna konstrukcji radzieckiej, powstała bezpośrednio z rakiety balistycznej R-7. Jedna z najdłużej używanych rakiet kosmicznych na świecie, tzw. „koń pociągowy”, najpierw radzieckiego, a potem rosyjskiego programu kosmicznego. Rakiety tego typu wznosiły się ponad 750 razy – najwięcej pośród rakiet kosmicznych na świecie, dając jej status najbardziej niezawodnej. Używana w lotach załogowych Sojuz, Sojuz-Apollo, wojskowych misjach Jantar i Zenit, oraz w lotach do ISS (wynosi na orbitę automatyczne statki Progress).

  Z 34 dotychczasowych startów tylko jeden był nieudany, a jeden częściowo udany.

  Opracowano również wersję rakiety Sojuz 2.1W (inna nazwa to Sojuz 1), która (w przeciwieństwie do wszystkich rakiet opartych na pocisku R-7) nie posiada dopalaczy wyposażonych w silniki RD-107, a zamiast silnika RD-108 pierwszy człon jest wyposażony w silniki NK-33-1, będący ulepszoną wersją silnika NK-33 przeznaczonego do rakiet N1. Pierwszy start tej rakiety nastąpił 28 grudnia 2013.

  Galileo – europejski system nawigacji satelitarnej w trakcie budowy. System ma być równoważną alternatywą do amerykańskiego systemu GPS i rosyjskiego GLONASS, lecz w przeciwieństwie do nich będzie kontrolowany przez instytucje cywilne.Sojuz 1 (ros. Союз 1) lub Sojuz 2.1W - proponowana rosyjska rakieta nośna o średnim udźwigu. Jej konstrukcja jest podobna do rakiety Sojuz 2.1b, różni się jedynie brakiem dopalaczy i zmienionym silnikiem pierwszego stopnia (użyty ma być silnik NK-33).

  Wyrzutnie obsługujące rakietę[]

 • 1 - Plesieck; LC43
 • 2 - Bajkonur; LC31
 • 3 - Bajkonur; LC1
 • 4 - Kourou; ELS
 • 5 - Wostocznyj; 1S
 • Starty[]

  Zobacz też[]

 • starsem
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Soyuz ST w Encyclopedia Astronautica
 • Soyuz Europejska Agencja Kosmiczna
 • Soyuz User's Manual Starsem
 • russianspaceweb.com
 • Kompleks startowy nr 31 (ros. Площадка №31) – wyrzutnia rakietowa w kazachskim kosmodromie Bajkonur, przeznaczona pierwotnie pod pociski R-7A, obecnie wykorzystywana przez rakiety Sojuz 2 do startów komercyjnych zapewnianych przez firmę Starsem.Tetratlenek diazotu, N2O4 – nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków azotu, w którym azot występuje na IV stopniu utlenienia. Jest dimerem ditlenku azotu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mołnia 8K78M (Mołnia-M), pol. błyskawica – podgrupa radzieckich (od 1992 rosyjskich) trójczłonowych rakiet nośnych wywodzących się bezpośrednio z rakiety Mołnia 8K78, których konstrukcja została zapożyczona z rakiet Sojuz.
  Sojuz (ros. Союз, "związek, zjednoczenie, sojusz") – nazwa serii radzieckich i rosyjskich wielomiejscowych pojazdów kosmicznych przeznaczonych do długotrwałych lotów po orbicie okołoziemskiej oraz do manewrowania i łączenia się z innymi obiektami w przestrzeni kosmicznej. Mogą one zabrać na swój pokład załogi liczące maksymalnie do trzech osób. Od 1967 r. Sojuzy są środkiem transportu kosmonautów na orbitę. Zgodnie z radziecką tradycją nazwy Sojuz zaczęto również używać do rakiety nośnej, która wynosiła na orbitę ten statek kosmiczny.
  Europejska Agencja Kosmiczna (ang. European Space Agency, ESA) – międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej.
  Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.
  N1 – seria nieudanych radzieckich rakiet nośnych, mających wynieść kosmonautów na Księżyc. Programem ich budowy kierował aż do śmierci w 1966 roku Siergiej Korolow, zastąpiony potem przez Wasilija Miszyna.
  1,1-Dimetylohydrazyna (UDMH, ang. unsymetrical dimethylhydrazine) – organiczny związek chemiczny, pochodna hydrazyny. Występuje pod postacią bezbarwnej, oleistej cieczy o zapachu amoniaku. Posiada silne zdolności redukujące. Jest higroskopijna. Stosowana między innymi jako jeden ze składników paliwa rakietowego, w produkcji pestycydów (daminozyd) oraz jako pochłaniacz kwaśnych gazów.
  Bajkonur (kaz. Байқоңыр, ros. Байконур) – założony w 1955 r. kosmodrom ulokowany na terenie Kazachstanu. Miejsce startów zarówno sztucznych satelitów jak i załogowych statków kosmicznych. Kosmodrom Bajkonur jest najstarszym i największym tego typu obiektem na świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.