• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sojuz 2 - rakieta  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.ELS (skrót od fr. Ensemble de Lancement Soyouz): kompleks startowy w Gujańskim Centrum Kosmicznym (Kourou, Gujana Francuska) przeznaczony dla rakiet Sojuz ST, będących modyfikacjami rosyjskich rakiet Sojuz 2 zdolnymi do startów z tego kosmodromu.

  Sojuz 2 (ros. Союз 2) – rakieta nośna oparta konstrukcyjnie na pocisku balistycznym R-7. Rakieta ta została zaprojektowana jako następczyni używanej do 2017 roku rakiety Sojuz-U. W kosmos za pomocą tej rakiety wynoszone są satelity najnowszej generacji, jednak są plany na użycie rakiety Sojuz 2 do wynoszenia ostatnich statków załogowych Sojuz od 2019 roku.

  Fregat (ros.Фрегат) – sfinansowany przez firmę Starsem stopień rakietowy budowany przez NPO Ławoczkin, przeznaczony początkowo dla rakiet Sojuz-U, Sojuz-FG i Sojuz 2, a od 2011 używany jako dodatkowy stopień górny rakiet Zenit 3F i Zenit-2M.RD-0124 – silnik rakietowy produkcji rosyjskiej używany w 2. stopniu rakiety Sojuz 2.1B, charakteryzujący się lepszymi osiągami niż RD-0110. Silnik ten był również przyczyną nieudanego startu satelity Meridian 5 w 2011. Silnik ten ma się znaleźć w drugim stopniu rakiet Sojuz 1 i Angara.

  Dane techniczne[ | edytuj kod]

  Rakieta Sojuz 2 swą konstrukcję zawdzięcza poprzednim rakietom serii Sojuz. Jest to rakieta dwustopniowa, posiadająca cztery rozpędzające moduły z silnikami RD-107. Człon pierwszy posiada jeden silnik RD-108, a w członie drugim zamontowano jednostkę napędową RD-0110 lub RD-0124. Te rakiety mogą startować zarówno w wersji dwustopniowej, jak i z zamontowanym członem Fregat lub członem Wołga. Jako paliwo rakieta wykorzystuje naftę i ciekły tlen (wyjątkiem są człony Fregat i Wołga wykorzystujące UDMH i tetratlenek diazotu).

  Gujańskie Centrum Kosmiczne (franc. Centre Spatial Guyanais) – francusko-europejski kosmodrom położony w pobliżu Kourou w Gujanie Francuskiej.Ciekły tlen (LOX, LOx, Lox z ang. Liquid oxygen) − pierwiastkowy tlen w stanie ciekłym. Ma bladoniebieski kolor i silne właściwości paramagnetyczne. Ciekły tlen ma gęstość 1,141 g/cm³ i jest przechowywany w naczyniach kriogenicznych (temperatura wrzenia O2 wynosi -182 °C) pod normalnym ciśnieniem 101,325 kPa (760 mmHg). Ciekły tlen ma wiele zastosowań przemysłowych i medycznych. Ciekły tlen jest otrzymywany (obok ciekłego azotu) przez destylację frakcyjną skroplonego powietrza.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy start tej rakiety odbył się z kosmodromu Plesieck (Rosja) 8 listopada 2004. Był to lot suborbitalny z wykorzystaniem kapsuły satelity typu Zenit-8 jako obciążenie. Od 2010 rakiety Sojuz 2 zastąpiły rakiety typu Mołnia M.

  W październiku 2011 z kosmodromu Kourou wystartowała rakieta Sojuz 2.1b (znana jako Sojuz ST-B) z członem Fregat, wynosząc na orbitę satelity europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo: IOV1 i IOV2. Był to pierwszy start rakiety Sojuz z tego kosmodromu (dotychczas rakiety tego typu startowały z kosmodromów w Rosji lub z Bajkonuru w Kazachstanie). Wersje startujące z kosmodromu Kourou są lekko zmodyfikowane w porównaniu do zwykłych Sojuzów 2 (m.in. mają dodatkową awionikę wyprodukowaną przez europejskie firmy) i noszą oznaczenia Sojuz ST (ST-A lub ST-B, w zależności od użytego wariantu).

  Lot suborbitalny to lot kosmiczny, w którym statek kosmiczny osiąga przestrzeń kosmiczną, ale jego trajektoria lotu przecina atmosferę lub powierzchnię grawitującego ciała, z którego pojazd został wystrzelony, przez co nie jest w stanie dokonać pełnego obrotu orbitalnego.Kosmodrom Wostocznyj (ros. Космодром Восточный - Kosmodrom Wschodni) – budowany rosyjski kosmodrom, który będzie służył do wysyłania na orbitę ładunków komercyjnych oraz statków załogowych. Powstanie on na wschodzie Rosji, w Obwodzie Amurskim, w pobliżu miast Swobodny i Uglegorsk. Rosja chce się w ten sposób uniezależnić od Kosmodromu Bajkonur, leżącego na terenie Kazachstanu.

  Opracowano również wersję rakiety Sojuz 2.1w (jej stara nazwa to Sojuz 1), która (w przeciwieństwie do wszystkich rakiet opartych na pocisku R-7) nie posiada dopalaczy wyposażonych w silniki RD-107, a zamiast silnika RD-108 pierwszy człon jest wyposażony w silnik NK-33A, będący ulepszoną wersją silnika NK-33 przeznaczonego do nieudanych radzieckich rakiet N1. Pierwszy start tej rakiety nastąpił 28 grudnia 2013.

  Sojuz 2.1w (ros. Союз 2.1в), dawniej Sojuz 1 – rosyjska rakieta nośna o średnim udźwigu. Jej konstrukcja jest podobna do rakiety Sojuz 2.1b, różni się brakiem dopalaczy i zmienionym silnikiem pierwszego stopnia (został użyty silnik NK-33). Pierwszy start odbył się 28 grudnia 2013 r.1,1-Dimetylohydrazyna (UDMH, ang. unsymetrical dimethylhydrazine) – organiczny związek chemiczny, pochodna hydrazyny. Występuje pod postacią bezbarwnej, oleistej cieczy o zapachu amoniaku. Posiada silne zdolności redukujące. Jest higroskopijna. Stosowana między innymi jako jeden ze składników paliwa rakietowego, w produkcji pestycydów (daminozyd) oraz jako pochłaniacz kwaśnych gazów.

  Z dotychczasowych startów różnych wersji rakiet Sojuz 2 tylko dwa były nieudane, a trzy częściowo udane.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sojuz 11A511U – rosyjska rakieta nośna konstrukcji radzieckiej, powstała bezpośrednio z rakiety balistycznej R-7. Jedna z najdłużej używanych rakiet kosmicznych na świecie, tzw. „koń pociągowy”, najpierw radzieckiego, a potem rosyjskiego programu kosmicznego. Rakiety tego typu wznosiły się ponad 750 razy – najwięcej pośród rakiet kosmicznych na świecie, dając jej status najbardziej niezawodnej. Używana w lotach załogowych Sojuz, Sojuz-Apollo, wojskowych misjach Jantar i Zenit, oraz w lotach do ISS (wynosi na orbitę automatyczne statki Progress).
  Galileo – europejski system nawigacji satelitarnej w trakcie budowy. System ma być równoważną alternatywą do amerykańskiego systemu GPS i rosyjskiego GLONASS, lecz w przeciwieństwie do nich będzie kontrolowany przez instytucje cywilne.
  RD-0110 – silnik rakietowy produkcji radzieckiej, pochodna silników RD-0107 i RD-0108, produkowany pierwotnie na potrzeby górnego stopnia rakiet Mołnia-M, później przystosowany na potrzeby rakiet nośnych Sojuz. Jest to jeden z najdłużej wykorzystywanych silników rakietowych nieprzerwanie od pierwszego startu w latach 60. XX wieku.
  Kompleks startowy nr 31 (ros. Площадка №31) – wyrzutnia rakietowa w kazachskim kosmodromie Bajkonur, przeznaczona pierwotnie pod pociski R-7A, obecnie wykorzystywana przez rakiety Sojuz 2 do startów komercyjnych zapewnianych przez firmę Starsem.
  Tetratlenek diazotu, N2O4 – nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków azotu, w którym azot występuje na IV stopniu utlenienia. Jest dimerem ditlenku azotu.
  Mołnia 8K78M (Mołnia-M), pol. błyskawica – podgrupa radzieckich (od 1992 rosyjskich) trójczłonowych rakiet nośnych wywodzących się bezpośrednio z rakiety Mołnia 8K78, których konstrukcja została zapożyczona z rakiet Sojuz.
  Sojuz (ros. Союз, "związek, zjednoczenie, sojusz") – nazwa serii radzieckich i rosyjskich wielomiejscowych pojazdów kosmicznych przeznaczonych do długotrwałych lotów po orbicie okołoziemskiej oraz do manewrowania i łączenia się z innymi obiektami w przestrzeni kosmicznej. Mogą one zabrać na swój pokład załogi liczące maksymalnie do trzech osób. Od 1967 r. Sojuzy są środkiem transportu kosmonautów na orbitę. Zgodnie z radziecką tradycją nazwy Sojuz zaczęto również używać do rakiety nośnej, która wynosiła na orbitę ten statek kosmiczny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.