• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sojuz 11A511U  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  3 października jest 276. (w latach przestępnych 277.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 89 dni.23 listopada jest 327. (w latach przestępnych 328.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 38 dni.

  Sojuz-U (również Sojuz 11A511U) – rosyjska rakieta nośna konstrukcji radzieckiej, powstała bezpośrednio z rakiety balistycznej R-7. Najczęściej i najdłużej używana rakieta kosmiczna na świecie – 786 startów w latach 1973–2017, była tzw. „koniem pociągowym”, najpierw radzieckiego, a potem rosyjskiego programu kosmicznego. Sojuz-U zastąpił w służbie poprzednie warianty rakiet Sojuz i Woschod, będąc zmodyfikowaną rakietą zdolną wykonać wszystkie zadania poprzedniczek. Wycofany ze służby po prawie 44 latach.

  Rakietowy System Ratunkowy (ang. Launch Escape System ­– LES) – system przyłączony do kapsuły załogowego statku kosmicznego, umożliwiający natychmiastowe oddzielenie kapsuły od rakiety nośnej w przypadku zaistnienia sytuacji awaryjnej. Rakietowy system ratunkowy uruchamiany jest w wypadku bezpośredniego zagrożenia życia załogi, np. w celu usunięcia jej z obszaru objętego ewentualnym wybuchem rakiety. LES używany był w amerykańskich programach Mercury i Apollo. Podobny system stosowany jest także w rosyjskim statku Sojuz i chińskim Shenzhou.Sojuz TM-34 (Союз ТМ-34) – rosyjska załogowa misja kosmiczna, stanowiąca lot pasażerski na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Był to ostatni lot kapsuły Sojuz w wersji TM. Na pokładzie znajdowało się dwóch rosyjskich kosmonautów oraz turysta z RPA, milioner Mark Shuttleworth. Wszyscy trzej przebywali na pokładzie stacji przez osiem dni. Shuttleworth wykonał przez ten czas kilka eksperymentów biologicznych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zaprojektowany w Centralnym Specjalistycznym Biurze Konstrukcyjnym (CSKB), po raz pierwszy Sojuz U został wystrzelony 18 maja 1973 r. i z sukcesem wyniósł satelitę rozpoznawczego (potocznie: szpiegowskiego) typu Zenit o masie ok. 6600 kg i desygnacji Kosmos 559 lub Zenit-4MK nr 13. W następnych lotach przy użyciu tych rakiet wystrzelono szereg satelitów wojskowych (także serie Jantar, Resurs...) i naukowych (m.in. Bion), a także kapsuł załogowych typu Sojuz (począwszy od misji Sojuz 16 w grudniu 1974 r.) i promów towarowych typu Progress (lot Progress 1 w styczniu 1978 r.). Sojuz-U został podstawą radzieckiego programu lotów załogowych (Program Sojuz) i wziął udział w programie Sojuz-Apollo (lot Sojuz 19).

  Sojuz T-1 (ros. Союз Т-1) – bezzałogowy lot radzieckiego pojazdu orbitalnego Sojuz, pierwszy lot Sojuza T. Celem pojazdu była stacja Salut 6.14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.

  Do pierwszego nieudanego startu doszło rok po wejściu do służby w siódmym locie 23 maja 1974 r., gdy utracono debiutującego satelitę typu Jantar-2K.

  Rakiety tego typu wznosiły się aż 786 razy – najwięcej spośród rakiet kosmicznych na świecie, 765 startów było udanych, dając jej status jednej z najbardziej niezawodnych. 22 starty zakończyły się niepowodzeniem, wliczając w to nieudaną misję załogową Sojuz T-10-1 26 września 1983 roku, kiedy to tuż przed startem rozlało i zapaliło się paliwo, lecz zdołano ewakuować załogę przy pomocy rakiety ewakuacyjnej pojazdu chwilę przed eksplozją rakiety nośnej na wyrzutni.

  Progress M-12M – bezzałogowa misja zaopatrzeniowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z wykorzystaniem rakiety nośnej Sojuz-U. Jej start 24 sierpnia 2011 r. zakończył się niepowodzeniem. Lot przebiegał prawidłowo do 325 sekundy, wtedy górny stopień rakiety przestał pracować. Statek nie wszedł na orbitę i spadł, prawdopodobnie spalając się w atmosferze.Kosmos 670 (ros. Космос-670) – bezzałogowy lot kosmiczny w ramach programu Sojuz. Rozwój modelu Sojuza 7K-S został wstrzymany po czwartym nieudanym starcie rakiety N1, ale trzy zbudowane egzemplarze zostały wystrzelone w celu przetestowania technologii. Kosmos 670 był pierwszą z tych misji. Statek posiadał automatycznego pilota. Misja trwała 2 dni, zakończyła się lądowaniem 8 sierpnia 1974.

  W dalszych latach rakieta była używana do wynoszenia satelitów oraz w lotach bezzałogowych i załogowych na stację orbitalną Mir oraz Międzynarodową Stację Kosmiczną (wynosiła na orbitę automatyczne statki Progress).

  Rosawiakosmos wraz z ESA budowała dla niej wyrzutnie na kosmodromie Kourou, jednak zrezygnowano z nich na rzecz mocniejszych rakiet Sojuz 2.

  Finalną misją załogową był Sojuz TM-34 w 2002 r. Ostatni lot Sojuza-U miał miejsce 22 lutego 2017 roku, kiedy to rakieta wyniosła na orbitę statek towarowy Progress MS-05.

  9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.28 sierpnia jest 240. (w latach przestępnych 241.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 125 dni.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.
  17 sierpnia jest 229. (w latach przestępnych 230.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 136 dni.
  Sojuz 26 (kod wywoławczy Таймыр - Tajmir) to radziecki pojazd kosmiczny, który jako pierwszy udanie połączył się ze stacją Salut 6 i rozpoczął niemalże stałą rosyjską obecność w kosmosie. Podczas lotu pobito szereg rekordów i dokonano pierwszego w historii połączenia na orbicie trzech pojazdów.
  Mir (ros. Мир, pol. pokój) – zbudowana przez Związek Radziecki załogowa stacja orbitalna, która od wystrzelenia jej pierwszego modułu w 1986, do jej kontrolowanej deorbitacji w 2001, okrążała Ziemię poruszając się po niskiej orbicie okołoziemskiej. W pierwszych latach swojego istnienia Mir był używany tylko przez ZSRR i współpracujące z nim państwa w ramach programu Interkosmos. Po rozpadzie ZSRR na stację zaczęli latać również astronauci innych narodowości, w tym ze Stanów Zjednoczonych.
  15 listopada jest 319. (w latach przestępnych 320.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 46 dni.
  12 sierpnia jest 224. (w latach przestępnych 225.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 141 dni.
  10 kwietnia jest 100. (w latach przestępnych 101.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 265 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.149 sek.