Soft rock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-blues .naglowek{background:cornflowerblue;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-country .naglowek{background:#b17d53;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-disco .naglowek{background:deeppink;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-electronic .naglowek{background:#EAECF0;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-hip-hop .naglowek{background:darkblue;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-pop .naglowek{background:lightskyblue;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-rock .naglowek{background:firebrick;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-reggae .naglowek{background:green;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-ska .naglowek{background:green;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-soul .naglowek{background:darkorange;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-metal .naglowek{background:black;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-jazz .naglowek{background:pink;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-inne .naglowek{background:#EAECF0;color:black}

Soft rock (także light rock, easy rock, mellow rock) – termin używany do określenia stylu muzyki rockowej, który bazuje głównie na fortepianie oraz instrumentach z nim powiązanych.

The Hardest Part – utwór rockowej grupy Coldplay, pochodzący z jej wydanego w 2005 roku albumu, X&Y. 3 kwietnia 2006 roku miał swoją premierę w brytyjskich radiach oraz stał się dostępny cyfrowo. Z kolei w maju i kwietniu tego samego roku został wydany jako międzynarodowy singel na CD w Europie, Kanadzie, Japonii i Australii.Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r.

Historia[ | edytuj kod]

Początki soft rocka sięgają lat 50. XX wieku i pionierów rock and rolla: Little Richarda, Jerry’ego Lee Lewisa i Fats Domino. Charakterystyczne dla tego stylu jest wykonywanie wielu elementów piosenek na żywo, np. przesuwanie ławki do siedzenia od fortepianu, by grać na stojąco, podnoszenie rąk w górę i w dół podczas gry, aby nadać jej nieco dramatyzmu lub siadanie na pianinie, co można często zaobserwować podczas występów m.in. Billy’ego Joela, Eltona Johna, Taylora Hansona i Bena Foldsa.

Fiona Apple, właśc. Fiona Apple Murphy Maggart (ur. 13 września 1977 w Nowym Jorku) – amerykańska wokalistka, kompozytorka, oraz autorka tekstów, tworząca muzykę z pogranicza piano rocka, swingu oraz jazz.The Scientist – utwór rockowej grupy Coldplay, pochodzący z jej drugiego albumu, A Rush of Blood to the Head. Regionalne wydania singla dostępne były w Wielkiej Brytanii, Europie, Holandii, Niemczech i Kanadzie, z kolei wydania promo CD ukazały się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Elton John, Freddie Mercury z Queen oraz Billy Joel uważani są za artystów przełomowych tego gatunku. Ich piosenki z lat 70., 80. i 90. łączyły rhythmandbluesowe brzmienie fortepianów Raya Charlesa i Steviego Wondera z bardziej rockowym i popowym stylem gry Jerry’ego Lee Lewisa. Pianista Roy Bittan nawiązywał do soft rocka swą grą na albumach Born to Run Bruce’a Springsteena, Bat Out of Hell Meat Loafa i Making Movies Dire Straits.

Daniel Powter (ur. 25 lutego 1971 roku w Vernon) - kanadyjski muzyk, grający piano rock, indie pop i jazz. Dorastał w Vernon.Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.

W twórczości wielu artystów, m.in. Tori Amos, Bena Foldsa, Keane i Fiony Apple, pod koniec lat 90. XX wieku i na początku XXI wieku występował soft rock. Obecnie jest to gatunek mniej popularny, jednak wciąż istnieje wielu artystów, którzy tworzą go i odnoszą duże sukcesy, w tym m.in. The Fray i Vanessa Carlton.

The Fray – amerykański zespół rockowy, powstały w 2002 roku. Liczy 4 członków i wywodzi się z Denver. Został założony przez szkolnych przyjaciół, Isaaca Slade’a i Joe Kinga. W 2005 roku ukazał się debiutancki album grupy, How to Save a Life, który pokrył się podwójną platyną w Stanach Zjednoczonych oraz platyną w Australii i Nowej Zelandii. Piosenka „How to Save a Life” z tej właśnie płyty przyniosła The Fray niespodziewanie duży sukces, plasując się w czołowej trójce Billboard Hot 100, a także w pierwszej piątce w Kanadzie, Australii, Szwecji, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Kolejny sukces przyniósł zespołowi utwór „Over My Head (Cable Car)”, który przez kilka tygodni utrzymywał się w czołowej dziesiątce notowań w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 2008 roku The Fray został ambasadorem założonej przez VH1 fundacji Save the Music.Nagroda w kategorii Record of the Year jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród Grammy, przyznawanych co roku. Jest przyznawana od 1959. Nagroda była przyznawana:


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

{{Artysta muzyczny infobox}} Brakujące pola: faksymile, wydawnictwo, nazwa oryginalna, alt zdjęcia oraz opis faksymile. Nieznane pola: "wytwórnia płytowa" oraz "podpis". Vanessa Carlton (ur. 16 sierpnia 1980 w Milford, Pensylwania) – amerykańska piosenkarka i pianistka.
{{Artysta muzyczny infobox}} Brakujące pola: faksymile, wydawnictwo, nazwa oryginalna, alt zdjęcia oraz opis faksymile. Nieznane pola: "wytwórnia płytowa" oraz "podpis". Meat Loaf, właściwie Marvin Lee Aday (ur. 27 września 1947 w Dallas w Teksasie) – amerykański piosenkarz i aktor.
A Rush of Blood to the Head – drugi studyjny album brytyjskiego zespołu Coldplay. Wydany nakładem Parlophone w sierpniu 2002 roku. Według krytyków płyta znacznie dojrzalsza od debiutanckiego Parachutes.
Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.
Sarah McLachlan, O.C. (ur. 28 stycznia 1968 roku w Halifax, Nowa Szkocja, Kanada) – kanadyjska wokalistka, pianistka i kompozytorka. McLachlan jako dziecko pobierała lekcje śpiewu oraz gry na fortepianie. Jako nastolatka uczęszczała do Queen Elizabeth High School. W 1988 roku ukazał się jej debiutancki album zatytułowany Touch, który uzyskał status platynowej płyty w Kanadzie. Sprzedała ponad 40 mln albumów na całym świecie (stan na 2006).
Nagroda Grammy w kategorii Best Female Pop Vocal Performance jest przyznawana autorom zwycięskiego popowego utworu od 1961 roku.
Bruce Frederick Joseph Springsteen alias The Boss (ur. 23 września 1949 w Long Branch, New Jersey) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor rockowy.

Reklama