• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sofroniusz III - patriarcha Konstantynopola

  Przeczytaj także...
  Joachim II, imię świeckie Joanis Kokodis (według innej wersji – Kursulidis; ur. 1802 w Kalimasii, zm. 5 sierpnia 1878 na Chalki) – grecki biskup prawosławny, patriarcha Konstantynopola od 1860 do 1863 oraz od 1873 do 1878.Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.
  Prawosławny patriarchat aleksandryjski – jeden z patriarchatów w Kościele prawosławnym, historycznie trzeci po Rzymie i Konstantynopolu. Przed ustanowieniem patriarchatu w Konstantynopolu zajmował drugie miejsce, po Rzymie, a przed Antiochią. Historia Kościoła w Aleksandrii sięga czasów apostoła i ewangelisty Marka, który ewangelizował w Egipcie, zakładając pierwsze w Afryce biskupstwo.
  Patriarcha Sofroniusz III

  Sofroniusz III (ur. 1798; zm. 22 sierpnia 1899) – patriarcha Konstantynopola w latach 18631866. W 1870 roku został wybrany na patriarchę Aleksandrii jako Sofroniusz IV.

  Konstantynopol stał się siedzibą patriarchy w 381, gdy do czterech dotychczasowych stolic patriarszych – Rzymu, Aleksandrii, Antiochii i Jerozolimy – Sobór konstantynopolitański I dodał piątą: Nowy Rzym (gr. Νέα Ῥώμη), czyli Konstantynopol, sytuując ją jako drugą w hierarchii patriarchatów. Ustanowienie stolicy patriarszej w Konstantynopolu było wynikiem zabiegów biskupów tego miasta, dotychczas skromnych sufraganów Heraklei. Wśród hierarchii, wiernych i cesarzy przeważył pogląd, że skoro dotychczasowe Bizancjum, którego znaczenie wynikało "tylko" z ruchu handlowego przez Bosfor, stało się stolicą wschodniej części Cesarstwa, to powinno zostać wyniesione do rangi równej Rzymowi – starej stolicy. Mimo przeciwdziałania papieży kolejne sobory powszechne przyznały biskupom Konstantynopola godność patriarszą i wydzieliły im kanoniczne terytorium, składające się ostatecznie z całej europejskiej części Cesarstwa Wschodniorzymskiego, diecezji Ilirii (należącej do cesarstwa zachodniorzymskiego) i całej Azji Mniejszej.Chios (gr. Χίος, łac. Chius) - wyspa w Grecji na Morzu Egejskim, położona w Azji (na azjatyckim szelfie kontynentalnym) u wybrzeży Turcji. Ważny ośrodek turystyczny.

  Urodził się w Stambule w 1798 jako Stavros Meidantzoglou. Pochodził z zamożnej rodziny. W 1839 został wybrany metropolitą Chios. W 1855 został biskupem Amaseias. W dniu 20 września 1863 po dymisji Joachima II, został wybrany patriarchą Konstantynopola. Patriarcha Sofroniusz zrezygnował 4 grudnia 1866. W tym roku zmarł patriarcha Aleksandrii Nikanor. Sofroniusz 30 maja 1870 został wybrany patriarchą Aleksandrii, którym pozostał aż do śmierci 22 sierpnia 1899, w wieku 100 lat.

  20 września jest 263. (w latach przestępnych 264.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 102 dni.Nikanor był patriarchą Aleksandrii w latach 1866 - 1869. Urodził się w Wolosie. Trudna sytuacja spowodowana wewnętrznymi problemami patriarchatu doprowadziła go do bezprecedensowej decyzji - uznał archimandrytę Eugeniusza za "zastępcę i następcę", a sam udał się do klasztoru św. Sawwy. Doprowadziło to do poważnego konfliktu wewnętrznego w Kościele Aleksandrii, a ostatecznie do rezygnacji z tronu patriarchy 19 marca 1869. W tym samym roku zmarł.

  Bibliografia[]

 • Patriarchat Ekumeniczny
 • patriarchat w Aleksandrii • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.