• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sodom  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Agent Orange (z ang. czynnik pomarańczowy, środek pomarańczowy, mieszanka pomarańczowa) – oznaczenie wojskowe (USA) preparatu fitotoksycznego stosowanego na masową skalę (ok. 10 mln galonów) podczas wojny w Wietnamie (w latach 1961–1971). Jeden z tęczowych herbicydów.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Sodom – niemiecka grupa muzyczna wykonująca w pierwszych latach działalności (1982-1984) black metal, a następnie thrash metal. Powstała w Gelsenkirchen w 1982 roku. Razem z zespołami Kreator, Destruction, Exumer, Holy Moses, Tankard i Assassin należą do czołówki niemieckiego thrash metalu.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początkowo skład Sodom tworzyli: Tom Angelripper, Bloody Monster i Aggressor. Zespół został sformowany przez Toma z niechęci przed pracą w kopalni węgla w jego rodzinnym mieście Gelsenkirchen. Inspirując się zespołami takimi jak Motörhead, Tank, Slayer, Venom i Accept, zespół nagrał dwa dema (żadne z nich nie zostało nagrane z Bloody Monsterem, który został zastąpiony przez Chrisa Witchhuntera). Aggressor opuścił zespół na krótko przed nagraniem EP In the Sign of Evil i został zastąpiony przez Grave Violatora, który jednak nie grał w zespole zbyt długo. Jego następcą został Michael „Destructor” Wulf. Wkrótce zespół nagrał swój debiutancki album Obsessed by Cruelty. Wulf wkrótce opuścił zespół i dołączył do Kreatora.

  Motörhead – brytyjski zespół muzyczny powstały w 1975 roku z inicjatywy basisty i wokalisty Iana „Lemmy’ego” Kilmistera, który pozostawał jedynym stałym członkiem grupy. Grupa odniosła sukces komercyjny w latach 80. XX wieku, natomiast jej albumy Overkill, Bomber oraz Ace of Spades stały się inspiracją dla wielu wykonawców z nurtu heavy metal. Kilmister mimo kategoryzacji w gatunkach thrash i speed metal, na którego rozwój wywarł wpływ, określał muzykę Motörhead jako rock ’n’ roll. Grupa w swej twórczości poruszała takie zagadnienia jak wojna, zło, dobro, seks czy uzależnienia, ponadto posiada charakterystyczne logo o nazwie Snaggletooth, którego autorem jest artysta Joe Petagno.Tom Angelripper właściwie Thomas Such (ur. 19 lutego 1963) - niemiecki basista i wokalista. Such znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w thrashmetalowej formacji Sodom, której był współzałożycielem. Przed powołaniem zespołu pracował w kopalni węgla. Od 1995 roku prowadzi działalność solową. Jako Tom Angelripper wydał cztery albumy studyjne.

  Zespół początkowo nie został przyjęty zbyt poważnie, a prasa uznała go za „średniej jakości klona Venom z mało ambitnymi tekstami”. Zmieniło to przyjście do zespołu Franka „Blackfire” Gosdzika, który przekonał Toma, że w thrash metalu przestano pisać utworów o horrorach, okultyzmie i satanizmie, a zaczęto śpiewać o polityce, wojnie czy problemach społecznych. Tom był w tamtym momencie zainteresowany wojnami, uważając je za idiotyzm. Ta nowa inspiracja określiła tematykę drugiego studyjnego albumu, Persecution Mania. Wkrótce zespół ruszył w trasę ze szwajcarskimi członkami grupy Coroner. Po zakończeniu trasy zespół wszedł do studia, by nagrać nowy materiał. Nowy album zatytułowano Agent Orange, i w samych tylko Niemczech rozszedł się on w 100 tysiącach egzemplarzy. Sodom zdobył sławę i uznanie światowych krytyków, co ugruntowało jego pozycję jako trzeciego, obok Destruction i Kreatora, zespołu z „Wielkiej Trójki niemieckiego thrash metalu”. Od tamtej pory Agent Orange sprzedał się lepiej niż jakikolwiek niemiecki album thrashmetalowy.

  Slayer (IPA [ˈsleɪə]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal, powstała w 1981 roku w Huntington Park (przedmieścia Los Angeles), rozwiązana w 2019 roku. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Kerry’ego Kinga, który do współpracy zaprosił gitarzystę Jeffa Hannemana, pochodzącego z Kuby perkusistę Dave’a Lombardo oraz basistę i wokalistę Chilijczyka - Toma Arayę. Już w początkowym okresie działalności muzycy rozwinęli własny styl oparty na intensywnych partiach gitar z partiami solowymi wykonywanymi przy użyciu tremola oraz charakterystycznym śpiewie wokalisty zespołu. Konrad Schottkowski znany również jako Bobby (ur. 15 czerwca 1969 w Dortmundzie) – niemiecki perkusista thrash metalowy znany przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie Sodom.

  W zespole jednak nie działo się za dobrze. Tom i Chris popadli w alkoholizm, a Frank był wściekły, że jego kumple kiepsko grali na żywo muzykę, którą sam skomponował. Mille Petrozza, lider Kreatora zaoferował mu miejsce w swoim zespole po tym, jak sam stracił drugiego gitarzystę. Frank chciał iść do przodu i przyjął propozycję Petrozzy. Angelripper po odejściu Franka zatrudnił na jego miejsce Michaela Hoffmana.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.

  Skład ten nagrał album Better Off Dead w 1990 roku. W czasie trasy po Ameryce Południowej Hoffman zdecydował się pozostać w Brazylii i tym samym został zmuszony do odejścia. Został zastąpiony przez Andy’ego Bringsa i to z nim Sodom nagrał następny album, Tapping the Vein, który zawierał więcej wpływów death metalu niż którykolwiek z wcześniejszych albumów. Był to też ostatni nagrany przez Witchhuntera album, zanim opuścił zespół. Za bębnami zastąpił go były członek Holy Moses i Living Death, Atomic Steif.

  The Final Sign of Evil – album niemieckiej grupy thrashmetalowej Sodom, nagrany w oryginalnym składzie z 1985 roku. Zawiera utwory z EPki In The Sing of Evil oraz niepublikowane utwory z lat 1983-1986. Epitome of Torture - czternasty album studyjny niemieckiego zespołu thrash metalowego Sodom wydany 26 kwietnia 2013 roku przez wytwórnię Steamhammer. Album ten trafił na 25 miejsce albumów w USA co jest najwyższą pozycją w tym kraju. Osiągnął również 32 miejsce w Niemczech oraz 87 w Szwajcarii. Do utworu "Stigmatized" nakręcono teledysk. Okładkę przygotował Meran Karanitant.

  Na kolejnym albumie Get What You Deserve, obok elementów deathmetalowych, znalazło się też sporo wpływów punkowych. Wielu fanów było rozczarowanych kierunkiem, jaki obrał zespół. Był to także początek spadku popularności kapeli, jako że publiczność w latach 90. straciła zainteresowanie thrashmetalem. Angelripper zaczął wtedy solową karierę, która polegała głównie na przerabianiu pijackich przyśpiewek, niemieckich szlagierów, a nawet kolęd. W 1994 roku został zarejestrowany album koncertowy Maroonned – Live.

  Destruction - niemiecka grupa wykonująca muzykę z pogranicza speed i thrash metalu. Powstała w 1982 roku w Weil am Rhein początkowo pod nazwą Knight of Demon. Pierwszy skład utworzyli perkusista Thomas "Tommy Sandmann" Senmann, basista i wokalista Marcel "Schmier" Schirmer oraz gitarzysta Mike Sifringer.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  W tym samym stylu co Get What You Deserve, został utrzymany następny longplay, Masquerade In Blood wydany w 1995 roku. Jednak zespół znów musiał szukać gitarzysty. Nowym „wioślarzem” został Strahli, ale niedługo potem został aresztowany za posiadanie narkotyków. Odszedł także Atomic Steif, więc Angelripper znów wziął się za poszukiwanie muzyków. Tym razem na gitarze zagrał Bernemann, a na perkusji, Bobby Schottkowski. Ten skład okazał się bardzo stabilny i pozostał taki do 2010 roku.

  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".Crossover thrash, punk metal – powstałe w latach 80. XX wieku określenie gatunku muzyki łączącego w sobie elementy hardcore punku i thrash metalu. Rodzaj crossoveru.

  Album 'Til Death Do Us Unite, zawierający bardzo kontrowersyjną okładkę z kobietą w ciąży, zawodnikiem sumo i czaszką pomiędzy ich brzuchami, był powrotem do thrashowego „łojenia”, lecz zawierała takż elementy crossover i miał wiele wspólnego z zespołami takimi jak Suicidal Tendencies. Album zawierał utwór Fuck The Police, któremu towarzyszył dobrze znany i kontrowersyjny teledysk. Sodom znów wkroczył do studia i w 1999 roku wydał album Code Red, który był już całkowitym powrotem do grania niemieckiego thrash'u z lat osiemdziesiątych. Album spotkał się z wielkim uznaniem ze strony publiczności i krytyków. Limitowana edycja zawierała bonusowy CD z utworami nagranymi w hołdzie Sodom. Nowy wiek zespół powitał albumem M-16, który jest mylnie utożsamiany jako album koncepcyjny o wojnie w Wietnamie. Zespół ruszył w trasę razem z Destruction i Kreatorem, jednak Sodom wkrótce podążył własną drogą.

  Holy Moses – niemiecki zespół thrashmetalowy pochodzący z Akwizgranu. Jeden z pierwszych niemieckich przedstawicieli gatunku.Sodom – album grupy Sodom. Do utworu City of God powstał teledysk. Płyta dotarła do 64. miejsca listy Media Control Charts w Niemczech.

  W 2003 roku w Bangkoku został zarejestrowany kolejny album koncertowy One Night In Bangkok, a najnowszy jak do tej pory materiał studyjny został wydany w 2006 roku i zatytułowany po prostu Sodom (album).

  W 2007 roku zespół zarejestrował album The Final Sign of Evil, który zawierał utwory z EP In the Sign of Evil oraz kilka utworów napisanych na EP i odrzuconych przez wytwórnię nagrane na nowo.

  W roku 2010 światło dzienne ujrzał nowy album pod tytułem In War and Pieces. Było to ostatnie wydawnictwo nagrane z Bobbym, który opuścił zespół w listopadzie tego samego roku. Nowym perkusistą zespołu został Markus „Makka” Freiwald, który dołączył w następnym miesiącu.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  W kwietniu 2013 roku Sodom wydał album studyjny zatytułowany Epitome of Torture. W sierpniu 2016 roku zespół wydał najnowszy album studyjny pod tytułem Decision Day.

  Na początku roku 2018 lider zespołu ogłosił rozstanie się z Makką i Bernemannem. Jako powód dał problemy z kreatywnością po tylu latach wzajemnej produkcji muzyki. Kilka tygodni później ogłosił nowy skład. Wrócił Blackfire, dołączyli także Stefan Hüskens oraz Yorck Segatz. Zespół pierwszy raz w swojej historii stał się kwartetem.

  Obsessed by Cruelty to pierwszy album niemieckiej thrash metalowej grupy Sodom. Wydany w 1986 a później wraz z In the Sign of Evil w roku 1988. Zawartość albumu, to typowy black/thrash metal, mocno osadzony w twórczości black metalowych zespołów Venom i Bathory, oraz w muzyce heavy metalowej grupy Motorhead, podobnie, jak późniejsze albumy Sodom. "Obsessed by Crutelly" to pierwsze thrash metalowe dzieło zespołu, aczkolwiek jest to thrash metal z pogranicza black i thrash metalu.Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Bernd Kost znany również jako Bernemann (ur. 3 lipca 1963 w Niemczech) – niemiecki gitarzysta thrash metalowy znany przede wszystkim jako wieloletni gitarzysta zespołu Sodom.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Decision Day – piętnasty album studyjny niemieckiego zespołu thrash metalowego Sodom wydany 26 sierpnia 2016 roku. Jest to ostatni album, na którym zagrali Bernemann i Makka przed odejściem z grupy w styczniu 2018 roku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Suicidal Tendencies – amerykański zespół założony w 1981 w Venice, Kalifornia, wykonujący muzykę określaną jako hardcore punk i crossover thrash.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.