• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Socket AM2

  Przeczytaj także...
  Athlon 64 nazwa handlowa procesora serii Athlon produkcji AMD, który obsługuje jednocześnie instrukcje 32- jak i 64-bitowe (technologia zwana inaczej AMD64 lub x86-64).Advanced Micro Devices, Inc., AMD (NYSE; AMD) – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące procesory wraz z technologią towarzyszącą dla użytkowników domowych i firm. Do głównych produktów firmy należą mikroprocesory, chipsety do płyt głównych, systemy wbudowane oraz procesory graficzne dla serwerów, stacji roboczych i komputerów PC.
  Socket 940 jest podstawką dla procesorów AMD Athlon 64 FX oraz Opteron typu PGA-ZIF. Została zaprojektowana i pierwotnie przeznaczona dla procesorów serwerowych Opteron, używały jej jednak również pierwsze 2 modele procesorów Athlon 64 FX (FX-51 i FX-53). Socket 940 wymaga zastosowania pamięci DDR ECC-Registered (tzw. rejestrowanych) oraz 6-warstwowej płyty głównej (w odróżnieniu od 4-warstwowych płyt głównych do komputerów PC). Linia procesorów Athlon 64 FX została potem przeniesiona na podstawkę Socket 939, ze względu na większą przystępność dla teoretycznych odbiorców procesorów FX (gracze i entuzjaści), którzy woleli mieć płytę główną i pamięć RAM kompatybilne zarówno z procesorami Athlon 64 FX jak i Athlon 64. Dodatkowo pamięci ECC-Registered oraz płyty główne na 6-warstwowym laminacie są dużo droższe od ich odpowiedników dla podstawki Socket 939. Ponieważ pamięci ECC-Registered oraz płyty główne 6-warstwowe są potrzebne w obszarach zastosowań procesorów Opteron (głównie serwery), ta linia procesorów wciąż korzysta z podstawki Socket 940.

  Socket АМ2 (znany też wcześniej jako Socket M2) – gniazdo procesorów typu PGA firmy АМD, następca Socketu 939.

  Zostało wprowadzone na rynek 23 maja 2006 r. Posiada 940 pinów (nie jest jednak kompatybilne z Socket 940 dla procesorów Opteron z serii 2xx i 8xx).

  Socket AM2 umożliwia obsługę pamięci RAM typu DDR2 o taktowaniu 800 MHz i nieznacznie zwiększa wydajność procesorów. Zużycie energii waha się na maksymalnym poziomie 125 W.

  Sempron to seria niskobudżetowych procesorów produkowanych przez firmę AMD. Zastąpiła ona linię Durona jako konkurencja dla procesorów Celeron firmy Intel.DDR2 SDRAM (ang. Double Data Rate 2 Synchronous Dynamic Random Access Memory) – kolejny po DDR standard pamięci RAM typu SDRAM, stosowany w komputerach jako pamięć operacyjna.

  Gniazdo to zastępuje Socket 939 w komputerach typu desktop. Zostało zastąpione przez jego ulepszoną wersję, czyli AM2+, zachowującą kompatybilność wsteczną z AM2.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Socket AM2+
 • Athlon 64
 • Sempron
 • Warto wiedzieć że... beta

  Wat – jednostka mocy lub strumienia energii w układzie SI (jednostka pochodna układu SI), oznaczana symbolem W. Nazwa wat pochodzi od nazwiska brytyjskiego inżyniera i wynalazcy Jamesa Watta.
  Opteron to pierwszy procesor x86 ósmej generacji bazujący na jądrze AMD K8 i zarazem pierwszy procesor implementujący architekturę AMD64 (poprzednio znaną jako x86-64). Procesor został zaprezentowany 22 kwietnia 2003 roku i przeznaczony na rynek serwerów oraz do klastrów obliczeniowych. Architektura procesora Opteron wprowadziła kilka nowości: m.in. każdy procesor ma własny kontroler pamięci, dzięki czemu chipsety płyt głównych dla tych komputerów są mniej złożone i bardziej niezawodne. W komputerach wieloprocesorowych daje to również możliwość zwiększania zarówno dostępnej ilości pamięci, jak zwiększania dostępnej przepustowości wraz ze wzrostem liczby obecnych procesorów w systemie.
  Socket 939 jest podstawką dla procesorów AMD, wprowadzoną do użytku w komputerach domowych z procesorami serii K8 i K9. Aktualnie jest ona wycofywana. Jej następcą jest Socket AM2.
  RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.
  Gniazdo procesora (ang. CPU socket lub CPU slot) jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej; pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.