Jurysprudencja socjologiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jurysprudencja socjologiczna – zbiorcza nazwa wielu nurtów nauk prawnych z początku XX wieku, sięgających pomocniczo po wiedzę i metody socjologii (szczególnie socjologii prawa).

Funkcjonalizm to w socjologii i antropologii jedna z ważniejszych orientacji badawczych, mająca znamiona paradygmatu (i za takowy uważana w typologii paradygmatów socjologicznych Burrella i Morgana), zapoczątkowana w badaniach antropologicznych Bronisława Malinowskiego i Alfreda Radcliffe-Browna w latach dwudziestych XX wieku, rozwijana później przede wszystkim przez Roberta K. Mertona, Talcotta Parsonsa, Jeffreya Alexandra i Niklasa Luhmanna.Nathan Roscoe Pound (ur. 27 października 1870 w Lincoln, Nebraska w Stanach Zjednoczonych, zm. 30 czerwca 1964 w Cambridge, Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. Amerykański badacz prawa, twórca socjologicznej jurysprudencji, reformator amerykańskiej edukacji prawniczej i pionier administracji sądowej.

Mianem tym określa się szkołę wolnego prawa, amerykański i skandynawski realizm prawniczy oraz prace Roscoe Pounda.

W polskiej nauce okresu komunizmu nurt ten nazywany był funkcjonalizmem prawnym i był celem licznych krytyk ze strony teoretyków prawa. Nie istnieją jednak silniejsze związki między socjologiczną jurysprudencją a funkcjonalizmem w socjologii czy antropologii.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • J.M. Kelly; Historia zachodniej teorii prawa; Kraków 2006.
  • Grzegorz Leopold Seidler; Doktryny prawne imperializmu; Warszawa 1957.
  • Jerzy Kowalski; Funkcjonalizm w prawie amerykańskim; Warszawa 1960.
  • Reklama