• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Socjalistyczna Partia Serbii  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (ang.: International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia, ICTY; hol.: Voormalig Joegoslavië Tribunaal) – międzynarodowy trybunał utworzony w 1993 r. na mocy rezolucji 827 Rady Bezpieczeństwa ONZ.Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.

  Socjalistyczna Partia Serbii (serb. Socijalistička partija Srbije / Социјалистичка партија Србије, SPS) – serbska partia polityczna o profilu socjalistycznym. Ugrupowanie postkomunistyczne założone przez Slobodana Miloševicia, w szczególności w latach 90. identyfikowane jako lewicowa partia serbskiego nacjonalizmu.

  Zjednoczona Serbia (serb. Jedinstvena Srbija / Јединствена Србија, JS) – serbska partia polityczna o profilu konserwatywno-liberalnym.Ivica Dačić (cyr. Ивица Дачић, ur. 1 stycznia 1966 w Prizrenie) – serbski polityk, minister spraw wewnętrznych od 8 lipca 2008. Przewodniczący Socjalistycznej Partii Serbii od 2006. Premier Serbii od 27 lipca 2012.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Wybory do Zgromadzenia Narodowego
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jugosłowiańska Lewica (serb. Jugoslovenska Levica / Југословенска левица, JUL) – jugosłowiańska (faktycznie serbska) partia polityczna o profilu komunistycznym.
  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.
  Partia Demokratyczna (serb. Demokratska stranka / Демократска странка, DS) – serbska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym. Posiada status partii stowarzyszonej w ramach Partii Europejskich Socjalistów.
  Partia Zjednoczonych Emerytów Serbii (serb. Partija ujedinjenih penzionera Srbije / Партија уједињених пензионера Србије, PUPS) – serbska partia polityczna skoncentrowana na działaniach na rzecz emerytów.
  Nacjonalizm (z łac. natio – naród) – postawa społeczno-polityczna, uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze (egoizm narodowy), jednak istnieją grupy, które szanują także racje i poglądy innych narodów. Nacjonalizm przejawia się głoszeniem poglądów o zabarwieniu narodowym, szerzeniem myśli narodowej i pamięci o bohaterach danego narodu. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu. Wyróżniamy dwa typy nacjonalizmu: pozytywny i negatywny (szowinistyczny).
  Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.
  Mirko Marjanović, cyr. Мирко Марјановић (ur. 27 lipca 1937 w Kninie, zm. 21 lutego 2006 w Belgradzie) – serbski polityk i ekonomista, działacz komunistyczny, w latach 90. jeden z najbliższych współpracowników Slobodana Miloševicia, od 1994 do 2000 premier Serbii.

  Reklama