• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Socjalistyczna Międzynarodówka Sportu Robotniczego

  Przeczytaj także...
  Lucerna (niem. Luzern; nieoficjalnie: fr. Lucerne, wł. Lucerna) – miasto (61 tys. mieszkańców) w Szwajcarii, na zachodnim brzegu Jeziora Czterech Kantonów, nad zatoką, po obu stronach rzeki Reuss, u stóp góry Pilatus. Stolica kantonu Lucerna. Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy o międzynarodowej sławie.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Socjalistyczna Międzynarodówka Sportu Robotniczego – organizacja założona w Belgii w 1913 roku. W związku z wybuchem I wojny światowej zaprzestała jednak działalności. Po zakończeniu działań wojennych wznowiła działalność w 1920 roku w Lucernie jako Lucerneńska Międzynarodówka Sportowa. Organizacja była zbliżona ideowo z II Międzynarodówką. Głównymi członkami były Niemcy, Austria i Czechosłowacja. W wyniku rozbicia przez hitlerowców organizacji w Niemczech i Austrii jej głównymi sekcjami stały się Francja, Finlandia i Polska. W 1934 roku w 23 krajach liczba członków wynosiła ponad 371,5 tysiąca osób. Socjalistyczna Międzynarodówka Sportu Robotniczego była organizatorem Olimpiad Robotniczych. Po II wojnie światowej została reaktywowana jako Międzynarodowy Komitet Sportu Robotniczego.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Zobacz też[]

  Związek Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych Rzeczypospolitej Polskiej

  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.Międzynarodowy Komitet Sportu Robotniczego – założona w 1946 roku w Brukseli organizacja sportowa zrzeszająca 14 organizacji sportu robotniczego, które powiązane były z partiami socjaldemokratycznymi ówczesnej Europy Zachodniej i Izraela. Obecnie liczy 35 członków. Międzynarodowy Komitet Sportu Robotniczego deklarował, że był kontynuatorem działań Socjalistycznej Międzynarodówki Sportu Robotniczego.

  Bibliografia[]

 • "Mała Encyklopedia Sportu", wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1984
 • Druga Międzynarodówka była międzynarodowym stowarzyszeniem partii i organizacji socjalistycznych. Organizacja powstała 14 lipca 1889 roku w Paryżu. Została założona przez partie socjaldemokratyczne z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Belgii. Kontynuowała pracę rozwiązanej Pierwszej Międzynarodówki, z której wykluczono zwolenników silnego ruchu anarchosyndykalistycznego.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Związek Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych Rzeczypospolitej Polskiej (ZRSS RP) - działający w latach 1925 - 1939 i 1945 - 1948 związek sportowy prowadzący działalność w 27 dyscyplinach sportowych (m.in. lekkoatletyka, siatkówka, gimnastyka). Posiadał 7 komitetów okręgowych kierujących klubami sportowymi (ich liczba wzrosła z 7 w 1925 roku do 400 w 1934). Liczba członków w 1934 roku wynosiła 20 tysięcy. W latach 1926 - 1939 zorganizowano 7 kongresów ZRSS (ostatni odbył się w Katowicach). Związek organizował mistrzostwa Polski, brał udział w Olimpiadach Robotniczych. Organem prasowym była "Sztafeta Robotnicza". Jednym z przewodniczących związku był Kazimierz Pużak.
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.
  Olimpiada Robotnicza – impreza sportowa organizowana przez Socjalistyczną Międzynarodówkę Sportu Robotniczego. W zawodach (letnich i zimowych) brali udział sportowcy z 14 krajów Europy. Po II wojnie światowej zawieszono organizację imprezy. Na jej miejsce Międzynarodowy Komitet Sportu Robotniczego organizował zawody w niektórych dyscyplinach sportowych. II Robotnicza Olimpiada w Wiedniu (19-26 lipca 1931), to wielkie święto robotniczych klubów sportowych, głównie europejskich. W Olimpiadzie brało udział ok. 25 tysięcy sportowców z 19 krajów, którzy startowali w 18 dyscyplinach sportowych na 11 obiektach, z których najważniejszym był wybudowany w 23 miesiące Prater Stadium (m. in. męska piłka ręczna, piłka nożna, piłka wodna, tenis, gimnastyka, podnoszenie ciężarów, pływanie, kajakarstwo, jiu-jitsu, kolarstwo, boks, lekkoatletyka, siatkówka). W dniach Olimpiady przybyło ponad 100 tysięcy gości. Olimpiada w Wiedniu była również ogromnym spotkaniem działaczy robotniczych klubów sportowych, polem wymiany myśli i doświadczeń nie tylko w zakresie sportu, ale również myśli politycznej, gdzie dominującym głosem były propozycje narodowych socjalistów z Austrii i Niemiec. Wiele z nich nie było zbyt dobrze postrzeganych, szczególnie przez liczną prawie 400 osobową reprezentację Polski. Wybranie Wiednia na organizatora Olimpiady Robotniczej nie było przypadkowe. Ówczesna austriacka socjaldemokracja zbudowana na, jak pisze Benjamin Stefan Probst Opratko w austriackim magazynie „Perspektywy” z maja 2010 roku w artykule „Socjalizm w jednym mieście?”, austro-marksistowskich fundamentach potrzebowała wsparcia, szczególnie w walce austriackim narodowym socjalizmem. Olimpiada miała być i była Międzynarodowym Zlotem – Pielgrzymką robotniczego proletariatu. W dniach olimpiady miała przekształcić Wiedeń w miasto proletariackiej jedności i siły. Parada ponad 100 tysięcy działaczy, kibiców sportowców przed otwarciem Igrzysk była niemal paradą wojskową, zdyscyplinowaną, zaplanowaną. Samo otwarcie Olimpiady, to ogromny ponad godzinny pokaz ponad 4 tysięcy austriackich gimnastyków, śpiewaków, muzyków z robotniczych klubów ubranych w jasnoniebieskie koszulki i spodenki, który przedstawiał dzieje proletariatu od średniowiecza aż do kapitalizmu przemysłowego. Zwieńczeniem spektaklu było symboliczne przewrócenie złotego postumentu symbolizującego kapitalizm. Warto nadmienić, że po pokazie zgromadzona na stadionie publiczność złożyła swoistą przysięgę lojalności widzów zmagań sportowców w duchu idei socjalistycznych. Źródło: www.perspektiven-online.at/2010/05/04/sozialismus-in-einer-stadt/, prater-stadium-history

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.