• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Omsku

  Przeczytaj także...
  Kopuła – sklepienie o kształcie czaszy, półkoliste, półeliptyczne, ostrołukowe lub cebulaste, oparte na murze lub bębnie budowane nad pomieszczeniami o planie kolistym, eliptycznym albo wielobocznym za pośrednictwem pendentywów lub tromp.Mikołaj II Aleksandrowicz Romanow, ros. Николай II, Николай Александрович Романов (ur. 6 maja/18 maja 1868 w Sankt Petersburgu, zm. w nocy z 16 na 17 lipca 1918 w Jekaterynburgu) – ostatni cesarz Rosji, panujący w latach 1894-1917. Koronowany w Moskwie 14 maja/26 maja 1896; syn Aleksandra III z dynastii Romanowów i jego żony carycy Marii Fiodorowny. Święty prawosławny.
  Wniebowstąpienie Pańskie – wstąpienie do nieba zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Jako święto chrześcijańskie obchodzone corocznie w 40. dniu od Zmartwychwstania Pańskiego (czwartek). W Polsce w Kościele rzymskokatolickim uroczystość ta – zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – od 2004 r. obchodzona jest w VII Niedzielę Wielkanocną.

  Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Omskuprawosławny sobór, katedra eparchii omskiej, wzniesiony w 1898, wysadzony w powietrze w 1934 i odbudowany w latach 2005–2007.

  Kamień węgielny pod budowę soboru został położony w 1891, w czasie wizyty następcy tronu, Mikołaja Aleksandrowicza Romanowa, w Omsku. Prace budowlane nad obiektem zakończono w 1898. Początkowo świątynia miała nosić wezwanie Wniebowstąpienia Pańskiego, jednak w 1895, gdy powstała eparchia omska i tarska, zdecydowano o jego zmianie. Od momentu konsekracji cerkiew była katedrą tejże eparchii.

  Eparchia omska – jedna z eparchii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z siedzibą w Omsku. Jej obecnym biskupem ordynariuszem jest metropolita omski i tawriczeski Włodzimierz (Ikim), zaś funkcję katedry pełni sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Omsku.Prawosławie – doktryna ortodoksyjnego (gr. ὀρθόδοξος – prawdziwie, prawidłowo wierzący) Kościoła chrześcijańskiego – jednej z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła katolickiego, powstałych w wyniku rozłamu w chrześcijaństwie z 1054 roku (tzw. schizmy wielkiej – co uznaje się historycznie bardziej uzasadnione niż pojęcie tzw. schizmy wschodniej).

  W 1923 sobór został zamknięty, dziesięć lat później zdjęto z niego kopuły, zaś dzwony skonfiskowany na potrzeby trwającej industrializacji. W 1934 całe wyposażenie obiektu zostało przeniesione do muzeum religii i ateizmu. Ostatecznie rok później cerkiew została wysadzona w powietrze, a jej ruiny zrównane z ziemią. Na miejscu obiektu zaplanowano urządzenie Ogrodu Pionierów.

  W 1999 na miejscu zniszczonego soboru został wzniesiony krzyż pamiątkowy. Cztery lata później podjęta została decyzja o odbudowie cerkwi.

  Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.