• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sneek

  Przeczytaj także...
  Súdwest Fryslân – gmina w prowincji Fryzja w Holandii. W 2014 roku zamieszkiwało ją 84 258 mieszkańców. Gmina ma bardzo dużą powierzchnię - 841,56 km², jednak aż 381,92 km² zajmuje woda. Gmina powstała w 2011 roku z połączenia Bolsward, Nijefurd, Sneek, Wonseradeel oraz Wymbritseradeel. W 2014 roku dołączona została także Boarnsterhim. Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Sneek (fryz. Snits) – miasto w Holandii, we Fryzji. Stolica gminy Súdwest Fryslân. Leży nad autostradą A7.

  Język fryzyjski (Frysk) to język, którym posługują się Fryzowie. Fryzyjski składa się z wielu dialektów, często bardzo się od siebie różniących.Autostrada A7 (nl. Rijksweg 7) – najdłuższa autostrada w Holandii o długości 236 km. Zaczyna się na rondzie w mieście Zaandam, następnie krzyżuje się z autostradą A8. Dalej przebiega przez tamę Afsluitdijk. Kończy się na granicy niemieckiej w pobliżu miasta Bad Nieuweschans, gdzie przechodzi w autostradę A280.

  Ze Sneek pochodzi Erna Brinkman, holenderska siatkarka, reprezentantka kraju.

  Kurobe (jap. 黒部市 Kurobe-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Toyama, w środkowej części wyspy Honsiu. Erna Augusta Brinkman (ur. 25 marca 1972 w Sneek), była holenderska siatkarka, siatkarka grająca na pozycji przyjmującej. Mistrzyni Europy 1995. Wicemistrzyni Europy 1991. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich 1992 w Barcelonie oraz 1996 w Atlancie.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Japonia Kurobe
 • Reklama

  Czas generowania strony: 1.138 sek.