• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Snap - sport

  Przeczytaj także...
  Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.Center (C) (środkowy) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku, i wchodzi w skład offensive line. Jego zadaniem jest rozpoczęcie akcji i podanie piłki do rozgrywającego.
  Line of scrimmage, linia wznowienia gry - pojęcie w futbolu amerykańskim a także kanadyjskim oznaczające umowną linię przecinającą boisko prostopadle do linii bocznych, której drużyny nie mogą przekroczyć przed rozpoczęciem próby. Linia wznowienia wyznaczana jest w miejscu zakończenia ostatniej akcji z poprawką wynikającą z jardów karnych.

  Snap – zagranie w futbolu amerykańskim rozpoczynające próby.

  Quarterback (QB; rozgrywający) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku, a jego zadaniem jest rozegranie piłki.

  Poza momentami rozpoczęcia połówek meczu i po zdobyciu punktów, piłka zawsze wprowadzana jest do gry przez snap: zawodnicy ataku ustawiają się przodem do obrony na linii wznowienia gry, wyznaczonej przez miejsce zakończenia ostatniej akcji, prostopadłej do linii bocznych, a jeden z zawodników formacji atakującej, środkowy, podaje lub rzuca piłkę pomiędzy swoimi nogami do innego zawodnika, zazwyczaj do rozgrywającego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.691 sek.