• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Smrk - Beskid Śląsko-Morawski

  Przeczytaj także...
  Karpaty (51-54) (węg. Kárpátok; rum. Carpaţi; ukr. i serb. Карпати; czes. i słow. Karpaty) – łańcuch górski w środkowej Europie (jeden z największych w tej części świata), ciągnący się łukiem przez terytoria Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Serbii i Rumunii. Najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m.John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, jeden z Beatlesów.
  Jan Palach (ur. 11 sierpnia 1948 we Všetatach, zm. 19 stycznia 1969 w Pradze) – student historii i ekonomii politycznej na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze, który w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i powszechnej apatii czeskiego społeczeństwa 16 stycznia 1969 o godz. 16 dokonał aktu samospalenia przed Muzeum Narodowym na placu Wacława w Pradze.
  Masyw Smreku zimą – widok z Butořanky, na zboczu Łysej Góry

  Smrek (Velký Smrk, Smrk; 1276 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Śląsko-Morawskim w Czechach. Położony jest między miejscowościami Ostravice i Čeladná – geograficznie znajduje się na Morawach.

  W jego masywie można wyróżnić kilka innych szczytów – Malý Smrček (711 m n.p.m.), Smrček (858 m n.p.m.) i Malý Smrk (1174 m n.p.m.). Na górze nie wybudowano żadnego obiektu dla turystów, znajduje się za to książka pamiątkowa. Ze szczytu rozciąga się widok na Beskid Śląsko-Morawski (przede wszystkim niedaleką Łysą Górę, Śląsk czeski oraz północną część Moraw).

  Czeladna (czes. Čeladná) – gmina w Czechach, w powiecie Frydek-Mistek, w kraju morawsko-śląskim, nad rzeką Čeladenką, lewym dopływem Ostrawicy. Według danych z dnia 1 stycznia 2012 liczyła 2413 mieszkańców, powierzchnia 59,05 km².Zbiornik wodny Šance (czes. Vodní nádrž Šance) - zbiornik zaporowy na rzece Ostrawica na terenie gminy Stare Hamry, w Czechach.

  Smrek jest atrakcyjny pod względem przyrodniczym – na jego zboczu znajdują się wodospady Bučací (Bučací vodopády) – jedne z największych kaskadowych wodospadów w tej części Karpat. Dwa główne mierzą wspólnie 10 metrów, a całkowita długość tych wodospadów wynosi 40 metrów. W szczycie i w pobliżu utworzono rezerwat przyrody Smrk o powierzchni 160 ha w celu ochrony lasu świerkowego oraz jodłowo-bukowego. W masywie są jeszcze trzy inne, mniejsze rezerwaty – m.in. przy wodospadzie i Malým Smrku.

  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.Wodospad – swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą.

  W okresie „normalizacji” na grzebieniu Smreka stanął pomnik studenta Jana Palacha, a w latach 80. XX w. Johna Lennona – powstało miejsce spotkań dysydentów z tego regionu. W 2004 r. powstał kolejny pomnik – trenera hokejowego Ivana Hlinki.

  25 stycznia 2006 r. ze Smreku zeszła lawina śnieżna – jej ofiarą stał się narciarz. Była to pierwsza lawina w tej części Beskidów (i w całych czeskich Beskidach), która pociągnęła za sobą śmierć człowieka.

  Piesze szlaki turystyczne na szczyt:

  Malý Smrk (1173 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Śląsko-Morawskim w Czechach, we wschodniej części masywu góry Smrk, ok. 3 km na południe od Ostrawicy i 2 km na zachód od zbiornika wodnego Šance.Ostrawica (czes. Ostravice, niem. Ostrawitz(a)) – rzeka we wschodnich Czechach w kraju morawsko-śląskim, prawy dopływ górnej Odry.
 • Szlak czerwony – z Łysej Góry przez Ostravicę – 14 km.
 • Szlak czerwony – z miejscowości Čeladná – 5,2 km.
 • Szlak niebieski Szlak czerwony – z miejscowości Horní Bečva przez Podolanky – 10,5 km.
 • Szlak żółty Szlak czerwony – z Łysej Góry przez zbiornik wodny Šance i Malý Smrk (a właściwie Siodło pod Smrekiem – Smrk sedlo) – 12,5 km.
 • Przypisy

  1. Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 11. Europa, Część I, 2009, Publikacja w formacie PDF.
  Horní Bečva – gmina w Czechach, w powiecie Vsetín, w kraju zlińskim. Według danych z dnia 1 stycznia 2012 liczyła 2447 mieszkańców.Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lawina – gwałtowna utrata stabilności i przemieszczanie się: spadanie, staczanie lub ześlizgiwanie się ze stoku górskiego mas śniegu, lodu, gleby / gruntu, materiału skalnego, bądź ich mieszaniny (ruch jednego typu materiału z reguły powoduje ruch innego typu materiału znajdującego się na zboczu). Lawina jest najgwałtowniejszą postacią ruchów masowych i stanowi olbrzymie zagrożenie dla ludzi i ich otoczenia oraz infrastruktury. Występowanie lawin można jednak w pewnym stopniu przewidywać, a moment ich uruchomienia monitorować (np. przy wykorzystaniu geofonów jako systemu wczesnego ostrzegania, przy założeniu, że lawina powstaje w pewnej stałej strefie. Ewentualnie można monitorować szlaki schodzenia lawin, które są definiowane rzeźbą terenu. Jest to powszechna praktyka np. na terenach alpejskich).
  Łysa Góra (cz. Lysá hora, ciesz. Gigula, niem. Lysa – Berg, Kahlberg; 1324 m n.p.m.) – najwyższy szczyt pasma Beskidu Morawsko-Śląskiego i jednocześnie najwyższa góra Śląska Cieszyńskiego.
  Ostrawica (czes. Ostravice, niem. Ostrawitz) - wieś gminna położona na terenie Czech w powiecie Frydek-Mistek. Zamieszkuje ją 2372 (2012) osoby na obszarze 27,67 km², położona jest na wysokości 415 m n.p.m.
  Beskid Śląsko-Morawski (513.44; czes.: Moravskoslezské Beskydy, słow. Moravskosliezske Beskydy, także Beskid Morawsko-Śląski) – pasmo górskie na pograniczu Czech i Słowacji.
  Morawy (czes. Morava, łac. Moravia, niem. Mähren) – kraina historyczna we wschodniej części Republiki Czeskiej (potocznie – dzisiejszych Czech), jedna z trzech krain (obok Czech i Śląska Czeskiego) wchodzących w skład tego państwa. Północne fragmenty Moraw leżą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (Kietrz, Baborów) – były to dawne enklawy morawskie na obszarze Śląska, powstałe w wyniku włączenia do Śląska większości terytoriów dawnego morawskiego księstwa opawskiego (który to około dwustuletni proces zakończył się w 1613 r.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.106 sek.