• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Smreczany

  Przeczytaj także...
  Hazlovská pahorkatina – część Smreczan w powiecie Cheb, na pograniczu czesko-niemieckim. Jej powierzchnia wynosi 109 km². Najwyższym wzniesieniem jest Záhoř 744 m n.p.m.Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.
  Las Frankoński (niem. Frankenwald) – średnie góry w Bawarii, w Niemczech, położone między Lasem Turyńskim a Smreczanami.

  Smreczany, Góry Fichtel, Smreczane Góry (niem. Fichtelgebirge, czes. Smrčiny) – pasmo górskie w północno-wschodniej Bawarii, południowej Saksonii i zachodnich Czechach.

  Rozciąga się między Rudawami i Lasem Frankońskim. Nad nieznacznie falistą powierzchnią (średnia wysokość 600 m n.p.m.) wznoszą się granitowe i gnejsowe grzbiety. Najwyższym szczytem jest Schneeberg (1053 m n.p.m.). Góry porastają lasy, głównie świerkowe. W Smreczanach mają swe źródło Men, Soława i Ohrza.

  Chebská pahorkatina – część Smreczan Výhledská vrchovina, na pograniczu czesko-niemieckim, na zachód od miasta Cheb. Jej powierzchnia wynosi 43 km². Najwyższym wzniesieniem są Výhledy 656 m n.p.m.Schneeberg – szczyt w Smreczanach (Niemcy). Wysokość 1053 m n.p.m. Na jej zboczach znajdują się źródła rzeki Ochrza.

  Podział[]

  Czeska część Smreczan dzieli się na trzy części, są to:

 • Ašská vrchovina
 • Hazlovská pahorkatina
 • Chebská pahorkatina
 • Przypisy

  1. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 4. R-Z. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1976, s. 214.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Rudawy (331.1) (niem. Erzgebirge, czes. Krušné hory) – pasmo górskie o długości ok. 150 km i szerokości ok. 40 km w północnych Czechach i południowo-wschodnich Niemczech (Saksonia) w sąsiedztwie doliny Łaby. Stanowi fragment Krainy Rudaw (czes. Krušnohorská subprovincie).
  Ašská vrchovina – część Smreczan w okolicy miasta Aš, na pograniczu czesko-niemieckim. Najwyższym wzniesieniem jest Háj 758 m n.p.m.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Gnejs – skała metamorficzna powstająca w warunkach metamorfizmu regionalnego lub dyslokacyjnego. Przeważnie jest to metamorfizm średniego stopnia strefy mezo, rzadziej wysoki stopień kata. Nazwa pochodzi od starego słowiańskiego terminu górniczego oznaczającego zgnieciony kamień (G. Agricola, 1556; A.G. Werner, 1786), bądź od staronordyckiego gneista – "krzesać kamień".
  Granit – głębinowa kwaśna skała o budowie jawnokrystalicznej, zbudowana z kwarcu, skalenia potasowego i plagioklazu oraz biotytu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.