• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Smooth-jazz

  Przeczytaj także...
  Smooth Night - debiutancki smooth-jazzowy album saksofonisty, Marcina Nowakowskiego, wyprodukowany przez Marcina i Wojtka Olszaka. Wydany w 2005 przez Smooth Jazz Records . Album uzyskał status złotej płyty.Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.
  Chuck Mangione, właśc. Charles Frank Mangione (ur. 29 listopada 1940 w Rochester) – amerykański kompozytor i muzyk jazzowy, specjalizujący się w grze na trąbce i skrzydłówce.

  Smooth jazz – typ muzyki, który łączy ze sobą instrumenty (czasami improwizacje) tradycyjnie połączone z jazzem oraz style takie jak funk, pop i R&B. W latach 80. zdobył ogromną popularność w amerykańskich stacjach radiowych. W Polsce smooth jazz był promowany przez Marka Niedźwieckiego podczas audycji Smooth Jazz Cafe na antenie Programu III Polskiego Radia. Gatunek często krytykowany przez ortodoksyjnych fanów jazzu.

  The Rippingtons - grupa muzyczna grająca fussion jazz, często określana również jako smooth jazz. Utworzona w 1986 roku przez gitarzystę i lidera Russ Freemana. W pierwszej połowie lat 90., grupa tworzyła muzykę zaliczaną do instrumentalnego jazz-rocka. Po roku 1999 tworzona muzyka posiada duże wpływy gatunku Smooth Jazz. Wiele z utworów grupy jest odtwarzanych jako tło muzyczne prognoz pogody.Pieces of a Dream – pierwszy album kompilacyjny złożony z największych hitów nagrany przez amerykańską wokalistkę pop Anastacię, wydany dnia 7 listopada 2005 w Europie oraz 15 listopada 2005 w Wielkiej Brytanii. Album znalazł się na oficjalnych listach sprzedaży w wielu krajach, w których został wydany głównie zajmując pozycje w Top 20. Kompilacja zawiera wszystkie single wydane przez wokalistkę z albumów Not That Kind, Freak of Nature i Anastacia, oprócz utworów "Boom" oraz "Love Is a Crime", które zostały umieszczone na innych składankach. Pomimo faktu nie umiejscowienia ich na oficjalnej liście utworów krążka, piosenki te znalazły się na drugim dysku wydawnictwa w limitowanej edycji w wersji zremiksowanej.

  Geneza i początki gatunku[]

  Smooth jazz – w formie jaką znamy dziś – pojawił się na muzycznej scenie w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Pierwszymi artystami poruszającymi się w tym stylu byli Grover Washington Jr.., Spyro Gyra oraz Pieces of a Dream. Wywodził się on z już istniejących stylów, włączając jazz fusion. Smooth jazz jednak skupia się na melodii, a nie – jak ten ostatni – na improwizacjach.

  Samplowanie (ang. sampling) – użycie fragmentu wcześniej dokonanego nagrania muzycznego, zwanego samplem jako elementu tworzonego utworu przy użyciu specjalnego instrumentu zwanego samplerem (lub komputera). Sample uzyskuje się w sposób naturalny bądź sztuczny. Najczęściej sample stanowią pojedyncze dźwięki instrumentów naturalnych (np. sample perkusyjne) lub odpowiednio wycięte części innych utworów.Grover Washington Jr. (ur. 12 grudnia 1943 w Buffalo, zm. 17 grudnia 1999 w Nowym Jorku) – amerykański saksofonista i flecista grający muzykę smooth jazz.

  Korzeni tego gatunku można szukać w późnych latach 60., kiedy gitarzysta Wes Montgomery wraz z słynnym producentem Creedem Taylorem nagrali trzy utwory ("A Day in the Life" i "Down Here on the Ground" w 1967 roku oraz "Road Song" w 1968) składające się z instrumentalnych wersji podobnych do siebie piosenek pop takich jak "Eleanor Rigby", "I Say a Little Prayer for You" i "Scarborough Fair". Nagrania z tej sesji, skierowane do słuchaczy popu tak jak do fanów jazzu, są często uważane za istotny wczesny smooth jazz.

  Uderzenia na minutę – częstotliwość, miara tempa utworu muzycznego lub akcji serca, wyznaczająca liczbę regularnych uderzeń metronomu lub ćwierćnut przypadających na jedną minutę.Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.

  Opis[]

  Typowa smoothjazzowa piosenka jest utrzymana w downtempo (większość utworów jest grana w przedziale 90–105 BPM), skupia się na jednym instrumencie grającym główną melodię (najczęściej wykorzystywana jest kombinacja saksofon + gitara), a muzyczne tło stanowi rytm oraz pady lub sample.

  Paul Milton Jackson Jr. (ur. 30 grudnia 1959 w Los Angeles) – amerykański gitarzysta, muzyk sesyjny, kompozytor, aranżer i producent muzyczny.George Benson (ur. 22 marca 1943 w Pittsburghu) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor jazzowy. Powszechnie znany jednak ze swojej twórczości w dziedzinie R&B oraz muzyce popularnej. 10-krotny laureat nagrody Grammy, a także m.in. wyróżnienia NEA Jazz Master 2009 za całokształt twórczości, przyznane przez National Endowment for the Arts. Jest ono uważane za najwyższe odznaczenie jazzowe na naszym globie. Jego płyta Breezin z 1976 była pierwszą w historii jazzu, która uzyskała status platynowej.

  Przedstawiciele gatunku[]

  Artyści i zespoły, którzy zdobyli sławę w smooth jazzie zmierzali do prowadzenia melodii w taki sposób, by móc ich rozpoznać po paru taktach. Dobrym tego przykładem jest saksofonista David Sanborn oraz gitarzyści Craig Chaquico i Peter White. Niektórzy, np. Dave Koz zasłynęli dzięki duetom z największymi gwiazdami gatunku. Polskim przedstawicielem smooth jazzu jest saksofonista Marcin Nowakowski.

  Marek Wojciech Niedźwiecki (ur. 24 marca 1954 w Sieradzu) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter Programu III Polskiego Radia (1982-2007, od 2010). Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Okazjonalnie współpracuje z prasą muzyczną. Brat Piotra Niedźwieckiego, prezydenta Zduńskiej Woli. Dzieciństwo spędził w Szadku. Z wykształcenia inżynier budownictwa.Fourplay - zespół grający muzykę z gatunku smoothjazzu, powstały w USA. Pierwszy album został wydany w 1991 roku. Zespół od samego początku wzbudził wielkie zainteresowanie. Członkami zespołu są: Bob James (instr. klawiszowe), Lee Ritenour (gitary do 1997 r.), Nathan East (gitara basowa), Harvey Mason (perkusja), Larry Carlton (gitary od 1997 r.), Chuck Loeb (gitary od 2010 r.).

  Podgatunki[]

  Często spotykaną odnogą smooth jazzu jest urban jazz, który łączy z sobą elementy hip-hopu. Styl obrał sobie za cel dotarcie do ludzi słuchających radiostacji związanych z hip-hopem i R&B. Muzycy grający w tym podgatunku to np: Dave Koz, Boney James, Paul Jackson Jr..

  John Leslie "Wes" Montgomery (ur. 6 marca 1925 w Indianapolis, zm. 15 czerwca 1968 tamże) – amerykański gitarzysta jazzowy.Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

  Innym trendem w smooth jazzie jest łączenie jazzu i elektroniki, w wyniku której powstaje muzyka podobna do chill outu.

  Kontrowersje[]

  Smooth jazz jest kontrowersyjnym pojęciem. Niektórzy miłośnicy jazzu twierdzą, że smooth jazz nie ma żadnego związku z samym jazzem, nazywając go elevator music.

  Inni twierdzą, że jest to niezależny podgatunek jazzu, który łączy w sobie tradycyjne cechy stylu matki oraz nowoczesne brzmienia takie jak R&B. Co więcej, uznani przez publiczność muzycy – jak Pat Metheny, David Sanborn czy Marcus Miller – często bywają kojarzeni właśnie z smooth jazzem.

  Chillout (także chill out) – gatunek muzyczny, w którego skład wchodzi wiele spokojnych stylów tworzonych przez artystów i producentów sceny muzyki elektronicznej.Improwizacja – spontaniczne tworzenie. W muzyce to sposób grania polegający na układaniu przez instrumentalistę lub wokalistę swojej partii podczas grania (np. w trakcie występu), przez co proces tworzenia utworu zbiega się w czasie z jego wykonaniem. Może polegać również na modyfikacjach wykonywanego tematu.

  Albumy definiujące gatunek[]

 • First Wish – Chris Botti
 • Letter to Evan – David Benoit
 • Tourist in Paradise – The Rippingtons
 • Double Vision – Bob James i David Sanborn
 • Rise – Herb Alpert
 • Morning Dance – Spyro Gyra
 • Breezin' – George Benson
 • Feels So Good – Chuck Mangione
 • Festival – Lee Ritenour
 • Fourplay – Fourplay
 • Rapture – Anita Baker
 • Rapture – Bradley Joseph
 • Winelight – Grover Washington Jr.
 • Love's Silhouette – Pieces of a Dream
 • Smooth NightMarcin Nowakowski
 • David Benoit (ur. 18 sierpnia 1953 w Bakersfield) – amerykański pianista jazzowy i smooth jazzowy, kompozytor, dyrygent oraz producent muzyczny. Związany jest z Los Angeles, gdzie się wychował. W swojej karierze był pięciokrotnie nominowany do nagrody Grammy. Obecnie łączy karierę wykonawcy jazzowego z pracą kierownika muzycznego Azjatycko-Amerykańskiej Orkiestry Symfonicznej.Saksofon – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Klasyfikację tę zawdzięcza swojej budowie i stroikowi. Występuje w siedmiu odmianach różniących się wielkością i zakresem dźwięków. Najczęściej stosowanymi odmianami saksofonów są:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
  Pad to określenie długiego, jednostajnego lub powoli zmieniającego swoją barwę i ton dźwięku wydobywanego z syntezatora.
  Marcus Miller, właśc. William Henry Marcus Miller Jr. (ur. 14 czerwca 1959 w Brooklynie) – amerykański muzyk, kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista, grający przede wszystkim na gitarze basowej.
  Lee Mack "Captain Fingers" Ritenour (ur. 11 stycznia 1952 roku w Los Angeles) - amerykański gitarzysta sesyjny. Zdobył duża popularność współtworząc grupę Fourplay. Wziął udział w nagrywaniu albumu The Wall zespołu Pink Floyd.
  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.
  Jazz-rock (jazz fusion, fusion) – nurt w muzyce jazzowej i rockowej będący wypadkową elementów tych dwóch koncepcji muzycznych.
  Polskie Radio Program III (Trójka, Radiowa Trójka, Program Trzeci Polskiego Radia, oficjalny skrót PR3) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 1 kwietnia 1962 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.