• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Smoking

  Przeczytaj także...
  Ślub – uroczystość zawarcia małżeństwa, podczas której strony składają przysięgę małżeńską w obecności świadków oraz zaproszonych gości.Marynarka, żakiet, blezer – górna część męskiego garnituru, długa do pasa lub bioder lub samodzielny element ubioru.
  Mucha, muszka – ozdobny element ubioru, noszony zazwyczaj przez mężczyzn, składający się z wąskiego paska materiału zawiązanego pod szyją. Muszki noszone są do smokingu (wyłącznie mucha czarna), fraka (wyłącznie mucha biała) lub garnituru. Tzw. „gotowe muszki” uchodzą za kicz, podobnie jak krawaty na gumce dla dzieci.
  Grafika poglądowa smokingu
  Grafika poglądowa smokingu tropikalnego
  Smoking dwurzędowy w wersji 4x1

  Smoking, także dinner jacket, tuxedo, black tie – półformalny męski strój wieczorowy, bardziej elegancki od garnituru, ale nie tak oficjalny jak frak. Smoking nosi się zazwyczaj po zmroku – około 16. zimą i po 18/19. wiosną i latem. Gdy mężczyzna wkłada smoking, jego partnerka powinna założyć długą suknię wieczorową. Nie wypada zakładać go na odbywające się w ciagu dnia śluby w kościele, stosowny wówczas będzie strój formalny lub półformalny dzienny – żakiet lub stroller, jest natomiast właściwy w czasie wesela.

  Butonierka (fr. boutonnière) – niewielki otwór na guzik w klapie marynarki lub żakietu. Dawniej zwany butonierą, służył do zapinania najwyższego guzika. Obecnie marynarki nie posiadają guzika na wysokości butonierki. Często dziurkę tę przyozdabia się niewielkim kwiatem, miniaturkę orderu, logo firmy itp. w zależności od okazji. Butonierka często mylona jest zarówno z brustaszą, jak i z poszetką. Inne znaczenie słowa butonierka dotyczy małego flakonika na kwiaty, który kobiety przypinały do sukni balowej.Szelki to paski z elastycznej tkaniny, zakładane na ramiona, w celu podtrzymywania spodni. Współczesne szelki mocowane są do spodni za pomocą tzw. żabek, choć nadal spotykane są zapięcia guzikowe. Tylna część przyjmuje zazwyczaj kształt zbliżony do litery Y bądź X.

  Budowa[ | edytuj kod]

  Smoking składa się z:

 • czarnej lub ciemnogranatowej (midnight blue) marynarki jedno- lub dwurzędowej, z gładkimi, atłasowymi lub jedwabnymi tzw. frakowymi (ostrymi) klapami, albo z kołnierzem szalowym; (w przypadku ciepłych krajów lub pór roku marynarka może być beżowa bądź biała). Marynarka smokingowa powinna mieć pasplowane kieszenie. Jednorzędowa marynarka smokingowa powinna mieć zawsze jeden guzik. Może on być zastąpiony zapięciem „na styk”, czyli łańcuszkiem łączącym dwa guziki. Guziki te powinny być obciągnięte jedwabiem. Klapy mogą być czarne (w obu wersjach kolorystycznych) lub ciemnogranatowe (w wersji midnight blue). Marynarka dwurzędowa może mieć różne układy guzików, np. 6x2, gdzie tylko dwa są zapinane, pozostałe często spotykane układy to: 6x1, 4x2, 4x1, 2x1, 2x2, 1x1;
 • pasujących do marynarki czarnych lub ciemnogranatowych (midnight blue) spodni z pojedynczym atłasowym lampasem;
 • białej koszuli z wykładanym kołnierzykiem i krytą plisą (zakrywającą guziki) bądź odkrytą i jubilerskimi guzikami, mankietem pojedynczym lub podwójnym (tzw. francuskim) na spinki, dopuszczalna jest również koszula frakowa (z kołnierzem łamanym);
 • jedno- lub dwurzędowej czarnej (wełnianej, jedwabnej) bądź białej (zrobionej z jedwabiu lub bawełnianej piki) kamizelki z głębokim wcięciem, która może zostać zastąpiona jedwabnym pasem (tzw. pas hiszpański); obu opcji nie stosuje się w przypadku dwurzędowego smokingu;
 • jedwabnej muszki wiązanej, obowiązkowo w kolorze klap marynarki i lampasów – najczęściej czerni lub ciemnego granatu (jeśli to smoking midnight blue).
 • Dodatkowe elementy[ | edytuj kod]

  Do smokingu nosi się czarne, gładkie oxfordy (wiedenki) z zamkniętą przyszwą (niekoniecznie lakierki), dawniej noszono również eskarpiny (czółenka, pantofle wieczorowe) z rypsową kokardą. Ponadto czarne długie skarpetki lub podkolanówki, spinki do mankietów (najczęściej spotykane z wypełnieniem z onyksu, masy perłowej, kamieni szlachetnych lub jednolite złote, srebrne), zegarek na czarnym pasku (nie należy wkładać zegarka z metalową bransoletą) lub też w ogóle rezygnuje się z zegarka. W kieszonce (brustasza) biała, lniana lub bawełniana poszetka. W marynarce smokingowej nie powinny być widoczne wysunięte patki przy kieszeniach (właściwie nie powinna ich nawet mieć). Aby smoking się nie gniótł, powinien być wykonany z niskoskrętnej wełny o dużej gramaturze, najlepiej z tkaniny o tradycyjnym splocie barathea, często stosuje się także domieszki np. moheru lub jedwabiu, aby nadać tkaninie subtelnego połysku. Do smokingu obowiązkowo do podtrzymania spodni nosi się szelki na guziki (najczęściej z jedwabnej mory) z kolorze białym lub czarnym, choć dopuszczalne są odstępstwa kolorystyczne – czerwień, burgund, etc., niedopuszczalne jest zakładanie paska. Do butonierki włożyć się powinno biały lub czerwony goździk, gardenię, różę.

  Koszula – ubiór okrywający tułów oraz ręce, historycznie będący płócienną bielizną zarówno męską, jak i damską. Obecnie termin koszula oznacza niemal wyłącznie ubiór męski, będący samodzielnym okryciem górnej części ciała bądź noszony pod marynarką.Mankiet – element stroju, zakończenie rękawa lub nogawki u spodni w postaci wywiniętego, przypiętego lub przyszytego paska tkaniny.

  W krajach tropikalnych, podczas przyjęć na powietrzu lub na pokładach statków, marynarka do smokingu może być w kolorze białym, kości słoniowej lub ecru, z klapami wyłożonymi białym atłasem, ale spodnie muszą być czarne lub ciemnogranatowe.

  Smoking współcześnie[ | edytuj kod]

  Współcześnie spotyka się również smoking złożony z:

 • aksamitnej jedno- bądź dwurzędowej marynarki, często z jedwabnymi klapami (frakowymi lub szalowymi), jednak nie jest to konieczne, w wielu kolorach, najczęściej burgundowym, czarnym, granatowym, butelkowozielonym. Wywodzi się ona z bonżurki;
 • czarnych lub ciemnogranatowych wełnianych (moherowych) spodni z pojedynczym jedwabnym lampasem, dopuszczalne są również różnokolorowe spodnie w szkocką kratę (tartan);
 • czarnych wiedenek lub lotników, często zakłada się również tzw. Albert slippers – wsuwane aksamitne buty, często z wyszytymi inicjałami właściciela i w kolorze marynarki;
 • jedwabnych lub bawełnianych długich skarpetek lub podkolanówek, panuje tu pewna swoboda kolorystyczna;
 • białej koszuli z wykładanym kołnierzem krytą plisą lub guzikami jubilerskimi;
 • jedwabnej lub aksamitnej muchy, w tym wypadku dopuszczalne jest odstępstwo od czarnej;
 • białej jedwabnej lub bawełnianej poszetki.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej, Kraków: SQN, 2017, s. 73, ISBN 978-83-8129-051-7.
  2. zob. E. Pietkiewicz, Protokół dyplomatyczny, MSZ, Warszawa 1998, s. 262
  3. Ubraniowy poradnik ślubny #6: Jak wygląda smoking?. [dostęp 2015-08-19].
  4. B. Roetzel, Gentleman. A timeless fashion. Koenemann, 2004, s. 323
  5. Tkanina na garnitur szyty na miarę. [dostęp 2015-08-19].
  6. E. Pietkiewicz, op. cit., s. 262
  7. Bonżurka czyli marynarka domowa. [dostęp 2015-08-19].
  8. Jak się ubrać na Sylwestra?. [dostęp 2015-08-19].


  Goździk (Dianthus L.) – rodzaj roślin z rodziny goździkowatych. Obejmuje ok. 300 gatunków z terenu Eurazji i północnej Afryki. W Polsce rośnie dziko 11 gatunków, dość zmiennych morfologicznie. Tworzą mieszańce, niektóre występują w kilku odmianach. Nazwy dianthus używano od starożytności. Wywodzi się ją od Dios anthos – kwiat Zeusa.Wełna – włókno naturalne uzyskiwane z okrywy włosowej (sierści) owiec, lam, wielbłądów, kóz, królików i innych. Włókno wełniane posiada charakterystyczne cechy (karbikowatość, łuskowatość, lanolina), dzięki którym nadaje się doskonale do wytwarzania wysokiej jakości, wyrobów włókienniczych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poszetka (franc. pochette) – ozdobna chusteczka wkładana do górnej kieszonki w marynarce (brustaszy). Ma kształt kwadratu. Większość z nich ma wymiary 35x35cm.
  Żakiet, zwany również "jaskółką" - oficjalny, elegancki, męski strój dzienny. Nie należy mylić go z frakiem. Składa się z szaro-czarnej marynarki o długich połach, sięgających kolan z tyłu, oraz sztuczkowych spodni. W zależności od okazji pod marynarką nosi się jasnoszarą lub czarną kamizelkę. Do tego biała koszula, popielaty lub czarnoszary krawat, gładkie, czarne buty (nie lakierki). Czarne lub czarnoszare skarpetki i biała chusteczka batystowa w kieszonce.
  Kamizelka – rodzaj ubioru, rozumianego w bardzo szerokim zakresie, obejmującego tułów, od pasa po szyję, którego cechą jest brak rękawów. Niektóre rodzaje kamizelki to:
  Stresemann, stroller – męski strój dzienny, garnitur nazwany od nazwiska niemieckiego polityka Gustava Stresemanna, noszony wyłącznie w ciągu dnia na uroczyste okazje. Zakładany przez pana młodego do ślubu, noszony podczas pogrzebów, uroczystości państwowych lub bankietów.
  Przyjęcie weselne – zwyczajowa forma przyjęcia okolicznościowego, określanego potocznie jako wesele, organizowanego z okazji ślubu.
  Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides) – gatunek ozdobnego, niewielkiego, wiecznie zielonego krzewu z rodziny marzanowatych (Rubiaceae). Pochodzi z lasów laurolistnych Chin, Japonii, Wietnamu i Tajwanu. Nazwa rodzajowa upamiętnia Aleksandra Gardena – botanika z Charleston w stanie Karolina (USA), żyjącego w XVII wieku.
  Tartan – tkanina, zwykle z wełny owczej, o kraciastym wzorze utworzonym z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. W klasycznej szkockiej kracie zespół pasków zostaje w sposób lustrzany odwzorowany w pionie i poziomie. W niektórych szkockich kratach (np. tartanie Jukonu) zamiast lustrzanego odbicia stosuje się zwykłe kopiowanie, lub (w kracie zwanej American with eagle) wprowadza się dodatkowe prążki burzące symetrię. Jest to najbardziej charakterystyczny wizualny wyróżnik identyfikujący, wraz z godłem (Badge), zawołaniem wojennym i marszem klanowym przynależność do konkretnego klanu szkockiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.069 sek.