Smok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Współczesne popularne wyobrażenie smoka

Smok to mitologiczne stworzenie i kryptyda, najczęściej wyobrażane w postaci olbrzymiego i lotnego gada, występujące w licznych mitach, legendach, literaturze, filmach i grach. Standardowo smoki obdarzone są dużą inteligencją, potrafią posługiwać się magią, znają ludzką mowę, zieją ogniem, a ponadto posiadają lub strzegą rozmaite skarby, a w niektórych powieściach smoki nawet zmieniają się w ludzi. Typowy smok ma cztery łapy, często pojawiający się w herbach smok dwunogi nosi nazwę wiwern.

Azja Południowo-Wschodnia – nazwa stosowana dla określenia regionu Azji obejmującego Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski wraz z Filipinami. Obejmuje on zatem następujące państwa: Mjanma, Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Malezja, Singapur, Indonezja, Timor Wschodni, Brunei i Filipiny. Zajmują one powierzchnię około 4,495 mln km², z liczbą ludności przekraczającą 550 mln mieszkańców (szacunek na rok 2004).Monster Hunter - bardzo popularna, zwłaszcza w Japonii, seria gier wideo, stworzona i wydana przez firmę Capcom. Seria zaliczana jest do szeroko pojętego gatunku Action RPG, choć faktycznie elementy RPG zostały zepchnięte na dalszy plan, co w wielu kwestiach zdaje się wręcz zaprzeczać kanonom gatunku - brak konkretnej linii fabularnej, czy klasycznego systemu zdobywania doświadczenia i rozwoju postaci. Gry z serii Monster Hunter słyną z bardzo wysokiego poziomu trudności, niekompromisowych rozwiązań, oraz niespotykanie długiego czasu gry, który w przypadku ostatniej odsłony MHF:Unite, szacowany jest nawet na ok. 500 godzin. Seria Monster Hunter, jak dotąd gościła na trzech konsolach. Wyjątkiem był stworzony z myślą o rozgrywce online, Monster Hunter Frontier, którego platformą docelową są komputery PC. Tytuł ten jak dotąd nie opuścił granic Azji i pomimo upływu dwóch lat od chwili jego premiery, nadal nie wiadomo czy kiedykolwiek trafi do Stanów i Europy. Najlepiej sprzedającą się jak dotąd częścią sagi, okazał się Monster Hunter Freedom Unite (Portable 2ndG), który w samej tylko Japonii sprzedał się w ilości ponad 3,5 mln kopii, co daje mu pierwsze miejsce wśród najlepiej sprzedających się gier na PlayStation Portable.

Smoki są istotami reprezentującymi siły natury: z żywiołów zwłaszcza ogień i powietrze. W mitologiach wielu kultur występują też pokrewne zwierzęta podobne do smoków.

Etymologia[ | edytuj kod]

Dracan – zapis w języku staroangielskim z anglosaskiego poematu Beowulf (X-XI w.)

Słowo smok ma charakter ogólnosłowiański, na przykład cz. zmok, słow. zmok/zmak, ros. смок smok, z prasłowiańskiego *smokъ, być może z praindoeuropejskiego *smewk(g), (“ślizgać się, przekradać”), z którego też wywodzi się też np. szmugiel.

Two Worlds II (wcześniej Two Worlds: The Temptation) – fabularna gra akcji wyprodukowana przez polskie studio Reality Pump Studios i wydana w 2010 roku przez Zuxxez. Jest to kontynuacja gry Two Worlds. Została wydana na platformy PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows i Mac OS X. Smok Wawelski – legendarny smok mieszkający u podnóża krakowskiego wzgórza wawelskiego w jaskini nazywanej Smoczą Jamą.

W większości pozostałych języków europejskich na to pojęcie używa się derywatów łac. dracō, będącego zapożyczeniem ze stgr. δράκων drákōn, dosł. „bystrooki”, od stgr. δέρκεσθαι dérkesthai „spoglądać przenikliwie, bystro”, np. ang. dragon, bułg. дракон drákon, niem. Drache, cz. drak.

Ladon – w mitologii greckiej smok o stu głowach. Był synem morskiego boga Forkosa i jego żony, bogini morskiej, Keto. Według innych mitów jego rodzicami byli Tyfon i Echidna.Margaret Weis (ur. 16 marca 1948 w Independence, USA) - amerykańska pisarka gatunku fantasy. Wspólnie z Tracym Hickmanem stworzyła m.in. wielotomową sagę Dragonlance. Niekiedy posługuje się pseudonimami Susan Lawson oraz Margaret Baldwin.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Anne Inez McCaffrey (ur. 1 kwietnia 1926, zm. 21 listopada 2011) – amerykańska pisarka science fiction oraz fantasy, najbardziej znana z cyklu Jeźdźcy Smoków z Pern.
Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.
Biała Podlaska – miasto na prawach powiatu na wschodzie Polski, w województwie lubelskim, siedziba powiatu bialskiego i gminy Biała Podlaska. Drugie co do wielkości miasto we współczesnej Polsce na ziemiach, które w okresie od 1569 do 1795 r. w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Raya i ostatni smok (oryg. Raya and the Last Dragon) – film fantasy animowany komputerowo z 2021 roku, wyprodukowany przez Walt Disney Animation Studios.
Warcraft – seria gier komputerowych (RTS z elementami cRPG oraz gry typu MMORPG), opowiadań i książek wydanych przez firmę Blizzard.
Małgorzata Antiocheńska, cs. Wielikomuczenica Marina – żyjąca na przełomie III i IV wieku w Antiochii Pizydyjskiej męczennica chrześcijańska, jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego (jako Maryna).

Reklama