• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Smok  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Guild Wars – gra komputerowa z gatunku MMORPG lub CORPG (patrz sekcja Gatunek gry). Została ona stworzona przez studio ArenaNet, firmę założoną przez grupę byłych pracowników Blizzard Entertainment – korporacji znanej z m.in. największego konkurenta Guild Wars – World of Warcraft. Polska wersja gry posiada napisy.Azja Południowo-Wschodnia – nazwa stosowana dla określenia regionu Azji obejmującego Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski wraz z Filipinami. Obejmuje on zatem następujące państwa: Mjanma, Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Malezja, Singapur, Indonezja, Timor Wschodni, Brunei i Filipiny. Zajmują one powierzchnię około 4,495 mln km², z liczbą ludności przekraczającą 550 mln mieszkańców (szacunek na rok 2004).
  Smok – ilustracja z Nowych Aten

  Smok – fikcyjne stworzenie, najczęściej rodzaj olbrzymiego, latającego gada. Występuje w licznych mitach i legendach oraz w literaturze, filmach i grach. Według wielu mitów smoki obdarzone były dużą inteligencją, potrafiły posługiwać się magią, znały ludzką mowę, a także ziały ogniem. Poza tym posiadały lub strzegły rozmaitych skarbów.

  Monster Hunter - bardzo popularna, zwłaszcza w Japonii, seria gier wideo, stworzona i wydana przez firmę Capcom. Seria zaliczana jest do szeroko pojętego gatunku Action RPG, choć faktycznie elementy RPG zostały zepchnięte na dalszy plan, co w wielu kwestiach zdaje się wręcz zaprzeczać kanonom gatunku - brak konkretnej linii fabularnej, czy klasycznego systemu zdobywania doświadczenia i rozwoju postaci. Gry z serii Monster Hunter słyną z bardzo wysokiego poziomu trudności, niekompromisowych rozwiązań, oraz niespotykanie długiego czasu gry, który w przypadku ostatniej odsłony MHF:Unite, szacowany jest nawet na ok. 500 godzin. Seria Monster Hunter, jak dotąd gościła na trzech konsolach. Wyjątkiem był stworzony z myślą o rozgrywce online, Monster Hunter Frontier, którego platformą docelową są komputery PC. Tytuł ten jak dotąd nie opuścił granic Azji i pomimo upływu dwóch lat od chwili jego premiery, nadal nie wiadomo czy kiedykolwiek trafi do Stanów i Europy. Najlepiej sprzedającą się jak dotąd częścią sagi, okazał się Monster Hunter Freedom Unite (Portable 2ndG), który w samej tylko Japonii sprzedał się w ilości ponad 3,5 mln kopii, co daje mu pierwsze miejsce wśród najlepiej sprzedających się gier na PlayStation Portable.Ladon – w mitologii greckiej smok o stu głowach. Był synem morskiego boga Forkosa i jego żony, bogini morskiej, Keto. Według innych mitów jego rodzicami byli Tyfon i Echidna.

  Różne zwierzęta podobne do smoków występowały w mitologiach wielu kultur. Smoki są istotami reprezentującymi siły natury i cztery żywioły, zwłaszcza zaś ogień i powietrze. Smok był też często używany w roli symbolicznej. W niektórych powieściach smoki mogły zmieniać się w ludzi.

  Typowy smok ma cztery łapy, często pojawiający się w herbach smok dwunogi nosi nazwę wiwern.

  Margaret Weis (ur. 16 marca 1948 w Independence, USA) - amerykańska pisarka gatunku fantasy. Wspólnie z Tracym Hickmanem stworzyła m.in. wielotomową sagę Dragonlance. Niekiedy posługuje się pseudonimami Susan Lawson oraz Margaret Baldwin.Anne Inez McCaffrey (ur. 1 kwietnia 1926, zm. 21 listopada 2011) – amerykańska pisarka science fiction oraz fantasy, najbardziej znana z cyklu Jeźdźcy Smoków z Pern.

  Spis treści

 • 1 Etymologia słowa
 • 2 Historia
 • 2.1 Wygląd
 • 2.2 Legendy
 • 2.3 Symbolika
 • 2.3.1 Pozytywna
 • 2.3.2 Negatywna
 • 3 Smoki Europy i Bliskiego Wschodu
 • 4 Smoki Dalekiego Wschodu
 • 5 Smoki w polskich herbach
 • 6 Smoki w kulturze popularnej
 • 6.1 Literatura
 • 6.2 Film
 • 6.3 Muzyka
 • 6.4 Gry
 • 7 Przypisy
 • 8 Bibliografia
 • William John King znany także jako Bill King (ur. 7 grudnia 1959 w Stranraer, Szkocja) – brytyjski pisarz fantasy i science fiction, znany z cyklów książek osadzonych w światach Warhammer i Warhammer 40000. Wieloletni współpracownik Games Workshop przy tworzeniu gier fantasy. Przez kilka lat mieszkał w Pradze, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, Radkę, z którą wziął ślub 24 września 2005. W lipcu 2006 King wraz z rodziną przeniósł się z powrotem do Szkocji, obecnie mieszka w Glasgow.Xiaolin – pojedynek mistrzów, ang. Xiaolin Showdown, (2003-2006) – amerykański serial animowany. W Polsce serial był wyemitowany w Cartoon Network 2 stycznia 2006 roku. Serial opowiada o losach czwórki dzieci, szkolących się w klasztorze Shaolin. Młody mnich Omi (władający żywiołem wody), Brazylijczyk Raimundo (używający mocy wiatru), specjalistka od technologii, Japonka Kimiko (władająca ogniem) oraz teksański kowboj Clay (przynależny ziemi) wspólnie muszą stawić czoło złu, uosabianemu przede wszystkim przez ducha heylińskiej wiedźmy, Wuyi, której pomaga "geniusz zła" Jack Spicer. Pokonując swoje słabości i przełamując lęki, toczą z przeciwnikami liczne pojedynki o Shen Gong Wu – przedmioty o niebywałej mocy, które w nieodpowiednich rękach mogą doprowadzić do katastrofy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.
  Biała Podlaska – miasto na prawach powiatu na wschodzie Polski, w województwie lubelskim, siedziba powiatu bialskiego i gminy Biała Podlaska. Drugie co do wielkości miasto we współczesnej Polsce na ziemiach, które w okresie od 1569 do 1795 r. w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego.
  Warcraft – seria gier komputerowych (RTS z elementami cRPG oraz gry typu MMORPG), opowiadań i książek wydanych przez firmę Blizzard.
  Małgorzata Antiocheńska, cs. Wielikomuczenica Marina – żyjąca na przełomie III i IV wieku w Antiochii Pizydyjskiej męczennica chrześcijańska, jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego (jako Maryna).
  Hobbit (ang. The Hobbit) – trylogia filmowa produkcji amerykańsko-nowozelandzkiej, łącząca gatunek fantasy z filmem przygodowym. Jest to ekranizacja powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem autorstwa J.R.R. Tolkiena, wprowadzana do kin jako prequel trylogii filmowej Władca Pierścieni. Producentem, współscenarzystą i reżyserem całego projektu jest Peter Jackson.
  Eragon – pierwsza część cyklu Dziedzictwo, została napisana przez Christophera Paoliniego i opublikowana przez wydawnictwo Alfred A. Knopf, w Polsce przez MAG. Znajdowała się na liście bestsellerów New York Timesa (dane z 22 kwietnia 2004 r.).
  Pocałunek smoka (tytuł oryg. Kiss of the Dragon) – francusko-amerykański film sensacyjny, wyreżyserowany przez Chrisa Nahona. Premiera w USA odbyła się 6 lipca 2001, natomiast w Polsce 1 lutego 2002. W USA na potrzeby kina zrobiono 2025 kopii, natomiast w Polsce 30. W USA dystrybucją zajęła się wytwórnia Fox, w Polsce – Monolith.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.081 sek.