• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Smithsonian Institution

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Alexander Wetmore, właśc. Frank Alexander Wetmore (ur. 18 czerwca 1886 w North Freedom, zm. 7 grudnia 1978 w Glen Echo) – amerykański ornitolog, zoolog i paleontolog.
  Narodowe Muzeum Historii Naturalnej (ang. National Museum of Natural History) – muzeum historii naturalnej, część Smithsonian Institution. Znajduje się w Waszyngtonie przy National Mall.
  Gmach Smithsonian Institution w Waszyngtonie

  Smithsonian Institution – największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, mieszczący się głównie w Waszyngtonie, powstały jako fundacja w roku 1846 na podstawie testamentu Jamesa Smithsona, brytyjskiego chemika i mineraloga.

  Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Finansuje i organizuje badania naukowe, wydaje książki i czasopisma, prowadzi wymianę publikacji z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Na cześć instytutu jedną z planetoid nazwano Smithsonian.

  Organizacja Smithsonian Institution[ | edytuj kod]

  W skład instytucji wchodzą między innymi:

 • Anacostia Community Museum – muzeum historii i kultury społeczności afroamerykańskich
 • Arts and Industries Building
 • Cooper-Hewitt, National Design Museum
 • Freer and Sackler Galleries – muzeum sztuki azjatyckiej i malarstwa amerykańskiego
 • Hirshhorn Museum and Sculpture Garden
 • National Air and Space Museum – muzeum historii, nauki i technologii lotnictwa i lotów kosmicznych
 • Steven F. Udvar-Hazy Center – aneks do muzeum lotnictwa, położony w miejscowości Chantilly w stanie Wirginia
 • National Museum of African Art – muzeum sztuki afrykańskiej
 • National Museum of American History, Behring Center – muzeum historii nauki, technologii, społeczeństwa i kultury w Ameryce
 • National Museum of Natural History – muzeum historii naturalnej
 • National Museum of the American Indian – muzeum Indian amerykańskich
 • National Portrait Gallery
 • National Postal Museum – muzeum historii poczty i filatelistyki
 • National Zoological Park – ogród zoologiczny
 • Smithsonian American Art Museum and the Renwick Gallery – muzeum malarstwa, rzeźby, grafiki, sztuki ludowej i fotografii od XVIII wieku do czasów współczesnych
 • Smithsonian Institution Building, the Castle – pierwszy budynek Smithsonian Institution, obecnie centrum informacyjne i administracyjne.
 • Zbiory instytucji liczą w sumie ponad 142 miliony eksponatów. Znajdują się w nich między innymi:

  Bitwa pod Baltimore – to bitwa wojny brytyjsko-amerykańskiej 1812 roku, która odbyła się w dniach 12 do 13 września 1814, pod miastem Baltimore.National Air and Space Museum (Narodowe muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej) – muzeum w Waszyngtonie, część Instytutu Smithsona. Posiada największą na świecie kolekcję eksponatów statków powietrznych oraz kosmicznych, a ponad 9 milionów turystów rocznie czyni je najczęściej zwiedzanym muzeum świata.
 • cylinder Abrahama Lincolna
 • ogromny sztandar, który podczas bitwy pod Baltimore zainspirował Francisa Keya do napisania hymnu Stanów Zjednoczonych
 • list, który znajdował się w sterowcu „Hindenburg” podczas katastrofy i dotarł do adresata
 • duża część ENIAC-a.
 • Administracja[ | edytuj kod]

  Kanclerzem Smithsonian Institution jest z urzędu prezes Sądu Najwyższego (obecnie John Glover Roberts). Sprawy organizacji są prowadzone ponadto przez 17-osobową radę, w której skład wchodzi osiem osób z racji pełnienia urzędu: prezes Sądu Najwyższego, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, trzech senatorów (wyznaczonych przez przewodniczącego Senatu) oraz trzech członków Izby Reprezentantów (wyznaczonych przez spikera).

  ENIAC (od ang. Electronic Numerical Integrator And Computer – Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer) – komputer skonstruowany w latach 1943-1945 przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly’ego na Uniwersytecie Pensylwanii w USA. Zaprzestano jego używania w 1955.Termin Przewodniczącego Senatu Stanów Zjednoczonych (ang. Presiding Officer of the United States Senate, lub President of the United States Senate) odnosi się do osoby, która przewodniczy obradom izby wyższej Kongresu Stanów Zjednoczonych.

  Lista sekretarzy Smithsonian Institution

  1. Joseph Henry (1846–1878)
  2. Spencer Fullerton Baird (1878–1887)
  3. Samuel Pierpont Langley (1887–1906)
  4. Charles Doolittle Walcott (1907–1927)
  5. Charles Greeley Abbot (1928–1944)
  6. Alexander Wetmore (1944–1952)
  7. Leonard Carmichael (1953–1964)
  8. Sidney Dillon Ripley (1964–1984)
  9. Robert McCormick Adams (1984–1994)
  10. I. Michael Heyman (1994–1999)
  11. Lawrence M. Small (2000–2007)
  12. G. Wayne Clough (2008–2015)
  13. David J. Skorton (od 1 lipca 2015)

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Smithsonian Institution, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2019-09-22].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Smithsonian Institution

 • National Portrait Gallery (Narodowa Galeria Portretów) – muzeum sztuki w Waszyngtonie, założone w 1962 roku na mocy ustawy Kongresu Stanów Zjednoczonych jako muzeum publiczne, do którego wstęp jest bezpłatny, poświęcone podobiznom osób, które zapisały się w historii i kulturze Stanów Zjednoczonych, jak również artystom, którzy podobizny te stworzyli. Muzeum mieści się w gmachu Old Patent Office Building, dzieląc powierzchnię wspólnie z Smithsonian American Art Museum and the Renwick Gallery. Muzealna kolekcja obejmuje obrazy olejne, grafikę, fotografię i multimedialną rzeźbę począwszy od portretów George’a Washingtona, a skończywszy na podobiznach Madonny. Spencer Fullerton Baird (ur. 3 lutego 1823 w Reading, zm. 19 sierpnia 1887 w Woods Hole) – amerykański zoolog, ornitolog i ichtiolog.
  Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy. Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hirshhorn Museum and Sculpture Garden – muzeum sztuki w Waszyngtonie, założone w 1974 roku w w oparciu o kolekcję 6 600 dzieł sztuki należącą do Josepha H. Hirshhorna, podarowaną przez niego w maju 1966 roku dla Smithsonian Institution. Muzeum jest położone przy National Mall. W jego zbiorach znajduje sie ponad ponad 11 500 prac takich artystów jak Pablo Picasso, Piet Mondrian, Willem de Kooning oraz artystów współczesnych jak Damien Hirst i Olafur Eliasson.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki jest obierany na cztery lata wraz z prezydentem. Na wiceprezydenta może kandydować osoba, która posiada bierne prawo wyborcze w wyborach prezydenckich.
  Smithsonian National Zoological Park (powszechnie określany także jako National Zoo) – ogród zoologiczny w Waszyngtonie, stolicy Stanów Zjednoczonych. Zoo jest częścią Smithsonian Institution, największego na świecie zespołu muzeów i instytucji kulturalno-oświatowych. Założona w 1889 roku placówka posiada zoo o powierzchni 0,7 km² położone w Waszyngtonie oraz centrum badawcze (Conservation Research Center) o powierzchni ok. 13 km² zlokalizowane w pobliżu miasta Front Royal w stanie Wirginia oraz parku narodowego Shenandoah. Zoo w Waszyngtonie jest bezpłatne i otwarte dla publiczności, podczas gdy placówka badawcza jest zamknięta dla publiczności i zajmuje się głównie rozmnażaniem, ochroną i badaniem zagrożonych gatunków. W sumie na terenie obu obiektów znajduje się ok. 2000 zwierząt należących do 400 różnych gatunków.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Charles Doolittle Walcott (ur. 31 marca 1850 w New York Mills, zm. 9 lutego 1927 w Waszyngtonie) – amerykański paleontolog i geolog, specjalista od skamieniałości kambru i ordowiku, odkrywca stanowiska paleontologicznego środkowokambryjskiej fauny w Burgess.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.927 sek.