• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Smithsonian Institution

  Przeczytaj także...
  Alexander Wetmore, właśc. Frank Alexander Wetmore (ur. 18 czerwca 1886 w North Freedom, zm. 7 grudnia 1978 w Glen Echo) – amerykański ornitolog, zoolog i paleontolog.Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.
  Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.
  Budynek Smithsonian Institution w Waszyngtonie

  Instytut Smithsona (ang. Smithsonian Institution) – największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, mieszczący się głównie w Waszyngtonie; powstał w roku 1846 jako fundacja na podstawie testamentu brytyjskiego chemika i mineraloga Jamesa Smithsona; finansuje i organizuje badania naukowe, wydawanie książek i czasopism, prowadzi wymianę publikacji z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Na cześć instytutu jedną z planetoid nazwano (3773) Smithsonian.

  Bitwa pod Baltimore – to bitwa wojny brytyjsko-amerykańskiej 1812 roku, która odbyła się w dniach 12 do 13 września 1814, pod miastem Baltimore.LZ-129 Hindenburg – niemiecki sterowiec pasażerski. Wraz z bliźniaczym LZ-130 Graf Zeppelin II, był największym sterowcem w historii. Zapewniał podróżnym przelot przez Atlantyk w luksusowych warunkach. Na cześć byłego prezydenta Niemiec nosił imię Hindenburg.

  Muzea Instytutu Smithsona[]

  W skład Instytutu wchodzą między innymi:

 • Anacostia Community Museum – muzeum historii i kultury społeczności afroamerykańskich
 • Arts and Industries Building
 • Cooper-Hewitt, National Design Museum
 • Freer and Sackler Galleries – muzeum sztuki azjatyckiej i malarstwa amerykańskiego
 • Hirshhorn Museum and Sculpture Garden
 • National Air and Space Museum – muzeum historii, nauki i technologii lotnictwa i lotów kosmicznych
 • Steven F. Udvar-Hazy Center – aneks do muzeum lotnictwa, położony w miejscowości Chantilly w stanie Wirginia
 • National Museum of African Art – muzeum sztuki afrykańskiej
 • National Museum of American History, Behring Center – muzeum historii nauki, technologii, społeczeństwa i kultury w Ameryce
 • National Museum of Natural History – muzeum historii naturalnej
 • National Museum of the American Indian – muzeum amerykańskich Indian
 • National Portrait Gallery
 • National Postal Museum – muzeum historii poczty i filatelistyki
 • National Zoological Park – ogród zoologiczny
 • Smithsonian American Art Museum and the Renwick Gallery – muzeum malarstwa, rzeźby, grafiki, sztuki ludowej i fotografii od XVIII wieku do czasów współczesnych
 • Smithsonian Institution Building, the Castle (tzw. "zamek") – pierwszy budynek Smithsonian Institution, obecnie centrum informacyjne i administracyjne.
 • Zbiory Instytutu liczą w sumie ponad 142 miliony eksponatów. Znajdują się w nich między innymi:

  National Air and Space Museum (Narodowe muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej) – muzeum w Waszyngtonie, część Instytutu Smithsona. Posiada największą na świecie kolekcję eksponatów statków powietrznych oraz kosmicznych, a ponad 9 milionów turystów rocznie czyni je najczęściej zwiedzanym muzeum świata.ENIAC (od ang. Electronic Numerical Integrator And Computer – Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer) – komputer skonstruowany w latach 1943-1945 przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly’ego na Uniwersytecie Pensylwanii w USA. Zaprzestano jego używania w 1955.
 • Cylinder, który miał na sobie Abraham Lincoln, kiedy go zastrzelono
 • Ogromny sztandar, który podczas bitwy pod Baltimore zainspirował Francisa Keya do napisania hymnu USA
 • List, który znajdował się w sterowcu Hindenburg i dotarł do adresata.
 • Duża część ENIAC-a
 • Administracja[]

  Kanclerzem Smithsonian Institution jest z urzędu prezes Sądu Najwyższego USA (obecnie John Glover Roberts). Sprawy Instytutu są prowadzone ponadto przez 17-osobową Radę, w której skład wchodzi 8 osób z racji pełnienia urzędu: prezes SN USA, wiceprezydent USA, trzech senatorów USA (wyznaczonych przez przewodniczącego Senatu) oraz trzech członków Izby Reprezentantów (wyznaczonych przez Spikera Izby).

  Termin Przewodniczącego Senatu Stanów Zjednoczonych (ang. Presiding Officer of the United States Senate, lub President of the United States Senate) odnosi się do osoby, która przewodniczy obradom izby wyższej Kongresu Stanów Zjednoczonych.Spencer Fullerton Baird (ur. 3 lutego 1823 w Reading, zm. 19 sierpnia 1887 w Woods Hole) – amerykański zoolog, ornitolog i ichtiolog.

  Lista Sekretarzy Smithsonian Institution

  1. Joseph Henry (18461878)
  2. Spencer Fullerton Baird (1878–1887)
  3. Samuel Pierpont Langley (1887–1906)
  4. Charles Doolittle Walcott (19071927)
  5. Charles Greeley Abbot (19281944)
  6. Alexander Wetmore (1944–1952)
  7. Leonard Carmichael (19531964)
  8. Sidney Dillon Ripley (1964–1984)
  9. Robert McCormick Adams (1984–1994)
  10. I. Michael Heyman (1994–1999)
  11. Lawrence M. Small (2000–2007)
  12. G. Wayne Clough (2008-2015)
  13. David J. Skorton (desygnowany)

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna witryna Smithsonian Institution
 • Hirshhorn Museum and Sculpture Garden – muzeum sztuki w Waszyngtonie, założone w 1974 roku w w oparciu o kolekcję 6 600 dzieł sztuki należącą do Josepha H. Hirshhorna, podarowaną przez niego w maju 1966 roku dla Smithsonian Institution. Muzeum jest położone przy National Mall. W jego zbiorach znajduje sie ponad ponad 11 500 prac takich artystów jak Pablo Picasso, Piet Mondrian, Willem de Kooning oraz artystów współczesnych jak Damien Hirst i Olafur Eliasson.Smithsonian National Zoological Park (powszechnie określany także jako National Zoo) – ogród zoologiczny w Waszyngtonie, stolicy Stanów Zjednoczonych. Zoo jest częścią Smithsonian Institution, największego na świecie zespołu muzeów i instytucji kulturalno-oświatowych. Założona w 1889 roku placówka posiada zoo o powierzchni 0,7 km² położone w Waszyngtonie oraz centrum badawcze (Conservation Research Center) o powierzchni ok. 13 km² zlokalizowane w pobliżu miasta Front Royal w stanie Wirginia oraz parku narodowego Shenandoah. Zoo w Waszyngtonie jest bezpłatne i otwarte dla publiczności, podczas gdy placówka badawcza jest zamknięta dla publiczności i zajmuje się głównie rozmnażaniem, ochroną i badaniem zagrożonych gatunków. W sumie na terenie obu obiektów znajduje się ok. 2000 zwierząt należących do 400 różnych gatunków.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Charles Doolittle Walcott (ur. 31 marca 1850 w New York Mills, zm. 9 lutego 1927 w Waszyngtonie) – amerykański paleontolog i geolog, specjalista od skamieniałości kambru i ordowiku, odkrywca stanowiska paleontologicznego środkowokambryjskiej fauny w Burgess.
  National Museum of American History (Narodowe Muzeum Historii Amerykańskiej) – muzeum położone w National Mall w Waszyngtonie, będące częścią Instytutu Smithsona. Zostało otwarte w 1964 jako Museum of History and Technology (Muzeum Historii i Techniki), a swoją obecną nazwę nosi od 1980.
  John Glover Roberts (ur. 27 stycznia 1955 w Buffalo) – amerykański prawnik, prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.
  Prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, właśc. Główny Sędzia Stanów Zjednoczonych (en. The Chief Justice of the United States) jest przewodniczącym Sądu Najwyższego i szefem władzy sądowniczej.
  Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie ((Smithsonian) National Museum of Natural History) – muzeum historii naturalnej, część Smithsonian Institution. Znajduje się w Waszyngtonie przy National Mall.
  Smithsonian American Art Museum and the Renwick Gallery (pol. Muzeum Sztuki Amerykańskiej im. Smithsona i Galeria Renwicka) – galeria sztuki w Waszyngtonie, założona w roku 1829 przez Johna Vardena. Smithsonian American Art Museum jest jednym z najstarszych amerykańskich muzeów sztuki. Jego zbiory wzięły swój początek z darów pochodzących z kolekcji prywatnych i od organizacji artystycznych istniejących w stolicy kraju przed założeniem Smithsonian Institution w 1846 roku. Muzeum z biegiem lat powiększało swe zbiory stając się ośrodkiem naukowym i miejscem zachowania dziedzictwa kulturowego Ameryki. Obecnie jego kolekcja składa się z prac reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki, powstałych w okresie ponad 300 lat. Muzeum posiada jedną z największych kolekcji sztuki amerykańskiej na świecie (ponad 41 000 dzieł). Obecnie Smithsonian American Art Museum tworzy jeden kompleks muzealny razem z założoną w 1972 Renwick Gallery. W historycznym budynku muzeum mieści się ponadto National Portrait Gallery.
  Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich (ang. National Museum of the American Indian) − należące do Smithsonian Institution muzeum poświęcone historii, życiu, językom, literaturze i sztuce tubylczej ludności obu Ameryk, w tym zwłaszcza amerykańskich Indian.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.