• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Smartavia

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.
  Boeing 737 – najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu, produkowany w wielu wersjach od 1967 roku (obecna generacja od 1996) przez firmę Boeing w Stanach Zjednoczonych.
  Tu-154B-2 w barwach linii Aerofłot-Nord

  Nordavia (ros. Нордавиа, dawniej Aerofłot-Nord, ros. Аэрофлот-Норд) - rosyjska linia lotnicza z siedzibą w Archangielsku, założona z przekształcenia linii AVL Airlines. W latach 2004-2009 była częścią holdingu Aerofłot.

  Boeing 737 – najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu, produkowany w wielu wersjach od 1967 roku (obecna generacja od 1996) przez firmę Boeing w Stanach Zjednoczonych.Archangielsk (ros. Арха́нгельск; do 1613 Nowochołmogory, ros. Новохолмого́ры) – miasto w Rosji, stolica obwodu archangielskiego.

  Historia[ | edytuj kod]

  Linie zostały założone w 1963 roku jako Archangielska Eskadra Lotnicza która wchodziła w skład Wojskowych Sił Powietrznych. W 1991 roku jednostka w wyniku przebranżawiania stała się cywilną linią lotniczą obsługującą loty regionalne i zmieniła nazwę na AVL Airlines. W 2004 roku Aerofłot wykupił 51% udziałów w firmie i zmienił nazwę na Aerofłot-Nord. Po katastrofie lotu 821 w 2008 roku linia zaczęła mieć problemy finansowe, więc rok później Aerofłot zerwał umowę z AVL. Od 2009 roku linie operują pod nazwą Nordavia. W marcu 2011 linie zostały sprzedana firmie MMC Norilsk Nickel która połączyła ich operacje z NordStar Airlines. Od tamtej chwili są to linie partnerskie a samoloty Nordavii obsługują niektóre połączenia NordStar Airlines.

  An-24 (ros. Ан-24) – wąskokadłubowy turbośmigłowy samolot pasażerski zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Olega Antonowa.Aerofłot, Aerofłot – Rosyjskie Linie Lotnicze S.A. (ros. OAO Аэрофлот – российские авиалинии) – państwowe rosyjskie linie lotnicze i największy przewoźnik w Rosji. Wcześniej, były to jedyne linie lotnicze Związku Radzieckiego, zarazem największe w świecie. Formalnie Aerofłot stanowił oddzielny resort – Ministerstwo Lotnictwa Cywilnego (Министерство гражданской авиации), zaś ich szef miał rangę ministra. De facto był to centralnie zarządzany konglomerat kilkudziesięciu terytorialnych (republikańskich, obwodowych lub krajowych) przewoźników wraz z jednym obsługującym połączenia międzynarodowe. Portem bazowym jest podmoskiewskie lotnisko Szeremietiewo (Шереметьево).

  Flota Nordavia[ | edytuj kod]

  Flota linii Nordavia w dniu 24 października 2015 roku:

  W poprzednich latach linie miały na wyposażeniu maszyny An-24, An-26, Tu-134, Tu-154 i Boeing 737-300.

  Katastrofy i wypadki[ | edytuj kod]

 • 14 września 2008 Katastrofa lotu Aerofłot 821 samolot Boeing 737-500 (typ 737-505) VP-BKO należący do Aerofłot-Nord, lecąc w służbie linii Aerofłot rozbił się w okolicach Perm. Zginęli wszyscy na pokładzie - 88 osób.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • AVL Airlines
 • Aerofłot
 • Donavia
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcia samolotów Boeing 737-500 Nordavia na stronie www.airliners.net
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jako Archangielska Eskadra Lotnicza
  2. Jako AVL Airlines
  3. Jako Aerofłot-Nord
  4. Jako Nordavia
  5. О компании, nordavia.ru
  6. Aircraft Quick Search - Nordavia, ch-aviation.com
  Tu-134 (ros. Ту-134) - radziecki samolot pasażerski krótkiego i średniego zasięgu skonstruowany w biurze konstrukcyjnym Tupolewa. Produkowany seryjnie w latach 1966-1984 przez Charkowskie Zakłady Lotnicze.Wojskowe Siły Powietrzne (ros. Военно-воздушные силы, w alfabecie łacińskim Wojenno-Wozdusznyje Siły), często nazywane też w skrócie WWS (ros. ВВС) – jeden z rodzajów sił zbrojnych Związku Radzieckiego, stworzony z części Sił Powietrznych Rosji Carskiej w roku 1917.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Katastrofa lotu Aerofłot 821 – wypadek pasażerskiego samolotu odrzutowego Boeing 737-500 (nr rejestracji VP-BKO) linii lotniczej Aerofłot-Nord, operującej rozkładowo dla linii lotniczej Aerofłot, rejs nr 821 z 14 września 2008. Katastrofa miała miejsce w pobliżu docelowego portu lotniczego Perm, przy podejściu do lądowania. Zginęli wszyscy na pokładzie maszyny – 88 osób.
  An-26 (ros. Ан-26) Kod NATO "Curl" – radziecki samolot transportowy zaprojektowany przez biuro konstrukcyjne Olega Antonowa.
  Donavia (ros. Донавиа, dawniej Aerofłot-Don)– rosyjskie linie lotnicze z siedzibą w Rostowie nad Donem. Głównymi węzłami są port lotniczy Rostów nad Donem i Moskwa-Szeremietiewo. W latach 2000-2009 była częścią holdingu Aerofłot.
  Tu-154 (ros. Ту-154) oznaczenie NATO Careless – pasażerski samolot średniego zasięgu, produkcji radzieckiej, zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Tupolewa.
  AVL Airlines (ros. АВЛ — Архангельские воздушные линии) - była rosyjska linia lotnicza z siedzibą w Archangielsku, prowadziła operacje od 1991 roku, aż do 2004 kiedy to została przejęta przez Aerofłot i po rebradingu rozpoczęła działalność jako Aerofłot-Nord (Obecnie funkcjonuje pod nazwą Nordavia).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.