• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SmartDrive

  Przeczytaj także...
  XMS (ang. eXtended Memory Specification) to specyfikacja dostępu do pamięci rozszerzonej (ang. exteneded memory, znajduje się powyżej 1 MB) w programach pracujących w systemie operacyjnym DOS na komputerach wyposażonych w procesor 80286 lub wyższy. XMS definiował również dostęp do pamięci HMA, w tym umożliwiał sterowanie linią A20 - więcej na ten temat w artykule Tryb rzeczywisty.Sterownik urządzenia to program lub fragment programu odpowiadający za dane urządzenie i pośredniczący pomiędzy nim, a resztą systemu komputerowego. Zwykle uabstrakcyjnia pewne cechy urządzenia, choć może jedynie zajmować się kwestiami uprawnień dostępu i udostępniać urządzenie bez żadnej ingerencji. Wtedy program, który z niego korzysta też jest w pewnym sensie sterownikiem.
  Windows 9x – rodzina systemów Microsoft Windows opartych na MS-DOS-ie. Do rodziny Windows 9x zaliczają się systemy: Microsoft Windows 95, Microsoft Windows 98 oraz Microsoft Windows Me. Wszystkie wersje systemów Windows 9x były oznaczone jako Windows 4.x.

  SmartDrive jest to program buforowania dysku, który dostarczany wraz z systemem MS-DOS w wersji powyżej 4.01 oraz z systemem Windows 3.x, znacznie poprawiał wydajność dysku w wyniku przechowywania często używanych danych w pamięci RAM, a dokładniej XMS. Wczesne wersje SmartDrive są realizowane przez sterownik urządzenia o nazwie SMARTDRV.SYS ładowany z pliku systemowego CONFIG.SYS. Późniejsze jego wersje są już uruchamiane za pomocą pliku wykonywalnego o nazwie Smartdrv.exe, zazwyczaj automatycznie podczas startu systemu poprzez umieszczenie odpowiedniego wpisu w pliku autostartu AUTOEXEC.BAT.

  Windows 3.x – interfejs graficzny użytkownika, autorstwa firmy Microsoft, działający w środowisku systemu operacyjnego MS-DOS, opracowany w latach 1990-1994 dla komputerów osobistych standardu IBM PC. Zyskał dużą popularność, jest poprzednikiem znanego systemu Windows 95.AUTOEXEC.BAT – nazwa specjalnego programu wsadowego m.in. systemu MS-DOS. Znajduje się on w katalogu głównym uruchamianego systemu plików/partycji.

  SmartDrive był również wykorzystywany w celu przyspieszenia ładowania się systemów operacyjnych takich jak Windows 3.x oraz skrócenia czasu instalacji Windows9x/Me, które bazowały na systemie MS-DOS.

  Windows Me (Millennium Edition, Windows ME, nazwa kodowa Millennium) – hybrydowy 16/32-bitowy system operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika (GUI), wyprodukowany przez firmę Microsoft. Jego premiera miała miejsce 14 września 2000 roku.MS-DOS (ang. Microsoft Disk Operating System) to system operacyjny stworzony przez firmę Microsoft na podstawie nabytego przez nią kodu źródłowego systemu QDOS (ang. Quick and Dirty Operating System - napisany szybko i na brudno system operacyjny) stworzonego przez Seattle Computers. Jest to wersja systemu operacyjnego DOS przeznaczona dla komputerów IBM-PC.
  RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.735 sek.