• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Slipy  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Plemnik, spermatozoid – gameta męska, haploidalna komórka rozrodcza wytwarzana przez gonadę osobnika płci męskiej służące do rozmnażania płciowego. Plemniki występują zarówno u zwierząt, jak i u roślin, choć różnią się budową. U zwierząt plemnik jest zwykle ruchliwy, o długości zależnej od gatunku: od 40, u waleni, do 250 mikrometrów u niektórych chrząszczy (u człowieka długości ok. 50–60 µm).Migracja, emigracja, imigracja – wędrówka ludności mająca na celu zmianę miejsca pobytu. Przemieszczanie się ludności jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i występowało we wszystkich czasach. Nasilenie się migracji może nastąpić m.in. z przyczyn złej sytuacji gospodarczej w miejscu zamieszkania (migracje ekonomiczne) lub sytuacji politycznej nie odpowiadającej migrującym (migracje polityczne).
  Męskie slipy

  Slipy (od ang. slip, w wolnym tłumaczeniu: wsuwać, wślizgiwać się) – element odzieży spodniej, dolnej, rodzaj spodni, element bielizny męskiej, bielizna męska osobista o wciętym kroju, odsłaniająca całe uda, noszona bezpośrednio przy skórze pod innymi ubraniami, przylegająca do ciała. Slipy sięgają od pasa do uda, nie mają nogawek. Ich zadaniem jest zakrywanie i optymalna ochrona intymnych części ciała mężczyzny.

  Patent – potocznie: dokument wydawany przez urzędy patentowe; właściwie: ograniczone w czasie prawa właściciela rozwiązania technicznego do wyłącznego korzystania z wynalazku bądź wynalazków będących przedmiotem patentu w celach zawodowych lub zarobkowych na terenie państwa, które decyzją administracyjną patentu udzieliło, pod warunkiem wniesienia opłat za co najmniej pierwszy okres ochrony od daty zgłoszenia.Calvin Richard Klein (ur. 19 listopada 1942 roku w Nowym Jorku) – syn węgierskiego imigranta, amerykański projektant mody.

  Slipy, jako bielizna osobista, stanowią obowiązkowy element stroju i to nie tylko z powodu przyzwyczajenia czy wymogów moralnych, ale przede wszystkim ze względów estetycznych i zdrowotnych. Łączą w sobie praktyczność z dobrym wyglądem oraz prostotę z wygodą. Pełnią funkcję użytkową, estetyczną oraz ochronną. Poza tym chronią również męską intymność. Eleganckie slipy potrafią podkreślić męskie atuty i zagwarantować noszącemu dużą wygodę, zwłaszcza podczas pracy siedzącej i aktywności fizycznej. Slipy należą do klasyki ubioru. Tradycyjne slipy służą do okrycia górnej części ciała od uda w górę do pępka (w zależności od projektu), zakrywają intymne narządy męskie, krocze oraz pośladki. Pełnią również funkcję higieniczną, jak i ochronną – zabezpieczają przed lekkimi urazami mechanicznymi, np. otarciami, a ubranie od zabrudzeń. Slipy pełnią ważną rolę w utrzymywaniu na swoim miejscu wszystkiego, co znajduje się wewnątrz naszego brzucha. Noszenie nieodpowiednich majtek lub nienoszenie ich w ogóle może prowadzić do powstawania przepukliny. Poza funkcjami zdrowotnymi oraz ułatwieniem utrzymania higieny intymnej slipy męskie odpowiednio dobrane kształtują poszczególne partie ciała sytuując je na właściwym miejscu, dzięki czemu sylwetka nabiera ładnej linii. W przeciwieństwie do bokserek przytrzymują użytkownikowi genitalia (worek mosznowy z jądrami i penisa) w stosunkowo stałym położeniu oraz modelują pośladki, tak aby uzyskać optymalną męską sylwetkę. To sprawia, że slipy stały się popularnym typem bielizny dla aktywnych mężczyzn, biorących udział w zajęciach sportowych lub którzy czują potrzebę większego wsparcia niż w przypadku luźnej bielizny. Powszechnie uważa się, iż slipy gwarantują brak widocznego podniecenia mężczyzny objawiającego się wzwodem penisa, przynajmniej tak dużego jak w przypadku luźnych bokserek. Dlatego też slipy są często zakładane pod garnitur lub spodnie wykonane z cienkiego materiału. Slipy swoim anatomicznym kształtem zapewniają również dodatkowe funkcje. Dobrze dobrane slipy powinny odprowadzać wilgoć – utrzymywać skórę suchą i świeżą, charakteryzować się dużą przewiewnością i odprowadzać pot. Powinny również utrzymywać stałą temperaturę ciała, aby jądra nie wytwarzały zbyt dużej ilości ciepła, ponieważ zbyt duże ciepło może doprowadzić do zahamowania produkcji plemników, co w konsekwencji może doprowadzić do bezpłodności. Powinny zatem utrzymać przy skórze właściwy mikroklimat oraz zapewnić komfort termiczny ciała. Slipy męskie często posiadają rozporek, zwany z angielskiego „muchą” lub kieszenią, – zakryty otwór w przedniej części ubioru, który pozwala na wygodę w oddawaniu moczu. Korzystanie z otworu jest opcjonalne i wielu mężczyzn nie wykorzystuje go w ogóle.

  Strój kąpielowy – strój zaprojektowany do rekreacyjnego pływania i wypoczynku na kąpieliskach lub basenach. Wykonany ze specjalnego materiału. Jednym z rodzajów stroju kąpielowego jest bikini.Majtki – rodzaj bielizny okrywającej zwykle genitalia, krocze i pośladki. Dawniej słowo to oznaczało również spodnie męskie.

  Mało jest takich ubrań, które w zasadzie w niezmienionej formie przetrwały tak długo. Zaliczają się do nich slipy – absolutny bieliźniany klasyk. Czy to w formie mniej czy też bardziej zabudowanej, opierają się o kształt litery V. Slipy stanowią istotną część garderoby każdego mężczyzny. Są uniwersalne – równie dobrze sprawdzą się i pod garniturem, jak i pod sportowym dresem.Okazuje się, że także one podlegają kanonom mody. Należy ją dobierać do sylwetki, odpowiednio do sytuacji w dopasowaniu do pozostałych elementów garderoby. Subtelna elegancja, styl sportowy albo tradycyjny. Aktualnie istnieją różne typy slipek: mające szerszą nogawkę lub węższą, midi, mini, pełne, sportowe, aktywne, bikini, tanga, stringi. Możemy więc kupić zarówno slipy codzienne, jak też sportowe czy ekskluzywne – na specjalne okazje (np. erotyczne). Standardowo męskie slipy są wykonywane z bawełny, która jest przewiewna i dobrze wchłania pot. Od niedawna pojawiły się także slipy z mikrofibry.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Marka, inaczej znak fabryczny, znak firmowy (ang. brand, trade mark) – znak określający producenta: nazwa lub symbol graficzny (znak towarowy) umieszczany na wyrobach w celu ochrony przed naśladownictwem lub podrabianiem, podszywaniem się, przypisywaniem sobie autorstwa. Traktowana jest jako rodzaj świadectwa: producent nie wstydzi się swego wyrobu, „podpisując” go, gwarantuje jego jakość. Stąd „marka” jest synonimem opinii.

  Etymologia[ | edytuj kod]

  Słowo slipy, a raczej slip, jako określenie męskich majtek sportowych pojawiło się w 1906 roku – tak Francuzi nazwali krótkie, sportowe trykotowe kalesony, którego znaczenie wywodzi się od angielskiego czasownika slipy, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy ślizgać. W polskich słownikach językoznawczych słowo slipy pojawiło się w 1961 roku, jako zapożyczenie z języka angielskiego (z ang. – slip wsunąć, wślizgiwać się) dla określenia majtek sportowych. Jacek Fisiak, profesor filologii, uważa słowo slipy jako jedno z ważniejszych zapożyczeń funkcjonującym w naszym języku ojczystym. Słownik języka polskiego → slipy: krótkie, głęboko wycięte, obcisłe majteczki męskie bez nogawek. Słownik wyrazów obcych → slipy: krótkie spodenki męskie. Słownik onomazjologiczny → slipy: rzeczownik, odzież dolna, majtki, krótkie, męskie spodenki kąpielowe. W słowniku synonimów znajdziemy 30 bliskoznaczników dla słowa slipy, m.in. takie określenia jak: famurały, gacie, galoty, gatki, ineksprymable, jegiery, kalesony, majtki, majtochy, majtadały, majtasy, desusy, niewymowne, pludry, badki, batki, mikromajtki, reformy, figi, slipy, spodenki, maxislipy, fullslipy, pełnodupki. W gwarze więziennej określane jako badejki. Zwrot badejki używany jest również do określenia męskich krótkich spodenek, zazwyczaj we wzorki lub wielokolorowych. W Polsce w latach 70. XX w. wraz w importem majtek z Chin pojawił się trójkąt męski elegancki, dla zdefiniowania majtek innych niż bokserki. Taka była ich nazwa handlowa w państwowych sklepach MHD.

  Kurenda, okólnik, cyrkularz – to rodzaj urzędowego pisma obiegowego, które wysyłane jest do wszystkich zainteresowanych stron. Zawiera ogólne wskazówki bądź zalecenia wydawane odgórnie do podległych mu organów państwowych.Kanadyjska Królewska Policja Konna, Royal Canadian Mounted Police/Gendarmerie Royale du Canada, w skrócie RCMP/GRC – kanadyjska policja federalna będąca wykonawczą i pomocniczą agencją kanadyjskiego federalnego ministerstwa bezpieczeństwa publicznego - Ministry of Public Safety and Emergency Preparedness. W przeciwieństwie do swoich odpowiedników w innych krajach, np. FBI w USA, RCMP spełnia także funkcje na poziomie prowincjonalnym, samorządowym, a nawet korporacyjnym. Osiem z dziesięciu prowincji Kanady i wszystkie trzy terytoria (wyjątkiem są posiadające swe policje prowincjonalne Ontario i Quebec), 198 miast, 192 samorządy indiańskie i 172 przedsiębiorstwa (np. wiele lotnisk) korzysta z kontraktowych usług RCMP .

  Historia[ | edytuj kod]

  Męskie slipy

  Męskie slipy, które teraz znamy znacznie odbiegały od tych, które pojawiały się w poprzednich epokach. Ewolucja męskich slipów ma długą historię. Znamy ją, ponieważ wzmianki pojawiają się w literaturze oraz na rysunkach, rycinach, obrazkach pochodzących z każdej ery ludzkości. Ludzie zawsze mieli tendencję do wyszukiwania czegoś, czym mogliby się zasłonić. Czegoś, co można było uznać za odpowiednie nakrycie. Późniejsze formy okrycia były czymś w rodzaju pieluch. Pasy tkanin owijano wokół bioder i prowadzono sobie je przez krocze, przypominało to przepasane chusty.

  Samiec (organizm męski, ♂) – określenie osobnika płci męskiej, to znaczy takiego organizmu zwierzęcego, który wytwarza komórki spermy, w których znajdują się komórki rozrodcze nazywane plemnikami. Komórki spermy definiowane są jako mniejsze gamety, podczas gdy większe gamety są wytwarzane przez samicę (organizm żeński).Nylon – handlowa nazwa poliamidów stworzonych przez firmę DuPont obecnie produkowanych przez firmę Invista, która jest częścią koncernu chemicznego Koch Industries. Są to syntetyczne polimery zawierające grupę amidową służące m.in. do wytwarzania włókien syntetycznych o bardzo dużej wytrzymałości na rozciąganie i łatwo dającego się barwić. Stosowany jest przede wszystkim do produkcji dzianin, tkanin, lin i żyłek a także, ze względu na doskonałe właściwości mechaniczne, do panewek łożysk, kół zębatych itp.

  Przez tysiące lat opaski biodrowe o kroju podobnym do slipek nosili rdzenni mieszkańcy Ameryki, Polinezji i Afryki. Pierwszy dokument historyczny na temat stringów dotyczy ich męskiej wersji. W 1878 roku John Hanson Beadle, relacjonując swoją podróż po Dzikim Zachodzie, zanotował, że „biodra chłopców okrywał geestring” (g-string). I to właśnie od tego określenia wywodzi się nazwa naszych stringów. 15 lat potem to samo słowo pojawiło się na łamach Harper’s Magazine, choć są wątpliwości, czy dotyczyło tego rodzaju bielizny. Pewne jest natomiast, że już w latach 20. XX wieku w czymś na kształt slipów biegał Tarzan, co w swoich powieściach opisał Edgar Rice Burroughs (1875–1950). Historycy powstanie stringów przypisują Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku.

  Design (dizajn) – wieloznaczny termin odnoszący się do przedmiotów użytkowych i dzieł sztuki mogący oznaczać ich wygląd albo projektowanie.Komfort cieplny – stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, tzn. nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna.
  Męskie slipy z 1945 roku zapinane na guzik, Niemcy, Muzeum Narodowe.

  Gdy w grudniu 1922 roku naukowcy pracujący w zespole Howarda Cartera i Georga Carnarvona dokonali odkrycia bielizny w kształcie trójkąta w jednej z szaf grobowca egipskiego faraona Tutanchamona, pochodzącego z XIV wieku przed naszą erą, światu było już znane słowo slipy. Pojawiło się ono katalogu Manufrance z 1906 roku i określało męską bieliznę sportową. W katalogu prezentowano wąskie majtki wykonane z miękkiej wełny, oferowanie po 2 franki za sztukę. Słowo slipy pojawiło się również 20 września 1913 roku w czasopiśmie L’Illustration jako opis szortów lub bardzo krótkich szortów.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Mocz (łac. urina) - uryna, płyn wytwarzany w nerkach i wydalany z organizmu, zawierający produkty przemiany materii bezużyteczne lub szkodliwe dla ustroju.

  Majtki (kalesony) stopniowo ulegały skracaniu. Dopiero w połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku miało miejsce rewolucyjne zdarzenie: wprowadzono majtki bez nogawek. W 1918 roku Stephen Valton, syn Pierre’a Valtona, założyciela i właściciela firmy Valton-Quinquarlet & Fils, wymyślił „spodnie bez nóg” i zastąpił szorstką wełnę niebieloną bawełną. Zastąpił również niewygodne guziki elastycznym pasem w talii i udach. Inspiracją do stworzenia owych slipów był tekst piosenki dla dzieci, nuconej przez jego syna Maman les p'tits bateaux qui vont sur l'eau ont-ils des jambes. Swój wynalazek nazwał Petit Bateau. Oficjalnie marka Petit Bateau została opatentowana w 1920 roku przez firmę Valton-Quinquarlet & Fils. Jako logo firmy przyjęto niebieską zagłówkę, natomiast w kampanii reklamowej wykorzystywano rysunek dziewczynki zwanej Marinette (ponieważ firma specjalizowała się w bieliźnie dla dzieci). Majtki Valtona były dość nowatorskim produktem zważywszy na to, iż do tej pory mężczyźni nosili wyłącznie długie kalesony. Slipy Petit Bateau otrzymały dyplom Grand Prix na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 roku.

  Harper’s Magazine – amerykański miesięcznik społeczno-polityczny, który ukazuje się nieprzerwanie od 1850 roku, co czyni go drugim (po Scientific American) najdłużej wydawanym czasopismem w Stanach Zjednoczonych. Przeciętny nakład magazynu to 220 000 egzemplarzy. Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Slipy sportowe

  W 1927 roku André Gillier pod marką Jil, opatentował i wyprodukował w swoich tkalniach w Troyes, pierwsze spodenki z rozporkiem w kształcie kangurzej torby (kangaroo pouch). Jest to słynny model rozporka, która w następnych latach był (i jest nadal) szeroko kopiowany i udoskonalany przez inne marki z sektora bieliźniarskiego pod różnymi nazwami. Niedługo potem wraz z tenisistą René Lacoste rozpoczął produkcję odzieży sportowej.

  Nîmes (prow. Nimes, łac. Colonia Augusta Nemausus) – miasto i gmina w południowo-wschodniej Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon, na Nizinie Langwedockiej, na zachód od doliny dolnego Rodanu.Krykiet – sport drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema drużynami po jedenastu zawodników. Pochodzi z Anglii, gdzie podobna gra była znana już na przełomie XIII i XIV wieku.

  Slipy w kształcie jaki znamy dzisiaj zostały sprzedane po raz pierwszy 19 stycznia 1935 roku przez Coopers, Inc. w Chicago, w stanie Illinois w domu towarowym Marshall Fielddom. Nazwano je nowatorsko Jockey (dżokejkami), ponieważ oferowane slipy miały podobny stopień podparcia ud jak jockstrapy. Tego dnia, miasto nawiedził straszliwy huragan i dyrekcja domu towarowego Marshall Field and Company doszła do wniosku, że w obliczu takiej tragedii nie należy niepotrzebnie szokować klientów. Nakazano usunięcie bielizny z wystawy. Zanim jednak polecenie zostało wykonane, klienci wykupili cały zapas – 600 sztuk. W Wielkiej Brytanii slipy po raz pierwszy zostały sprzedane w 1938 roku. Miało to miejsce w Londynie, w sklepie Simpsons of Piccadilly – największym sklepie z odzieżą męską w Wielkiej Brytanii.

  Wulgaryzm – wyraz, wyrażenie lub zwrot uznawany przez użytkowników danego języka jako nieprzyzwoity, ordynarny. Używanie wulgaryzmów uważane jest za przejaw wywyższania się i świadczy o bardzo niskiej kulturze osobistej.Heteroseksualizm – trwały erotyczny pociąg do osób odmiennej płci. Najczęściej występująca orientacja seksualna. Termin ten bywa też używany w badaniach gender studies. Może być również stosowany jako określenie zachowań seksualnych pomiędzy ludźmi lub zwierzętami o odmiennej płci.

  Autorem slipów marki Jockey był inżynier Arthur Kleiber (1882–1958) z miejscowości Kenosha w Wisconsin, syn niemieckich emigrantów, projektant bielizny męskiej oraz wiceprezes do spraw marketingu przedsiębiorstwa pończoszniczego o nazwie Wisconsin Hosiery Company Co. (w 1971 roku zmieniono firmę przedsiębiorstwa na Jockey International, Inc aby bardziej kojarzyła się z jej głównym produktem). Kneibler został podobno zainspirowany pocztówką, którą otrzymał od znajomego odwiedzającego Riwierę Francuską w czerwcu 1934 roku. Pocztówka przedstawiała mężczyznę w krótkim, dopasowany kostiumie kąpielowym. Inspirowany tym co zobaczył, uszył slipy. Coopers Incorporation opatentowała wówczas majtki z frontem uformowanym w kształt odwróconej litery „Y”, które wykonane w wersji dłuższej i krótszej, zostały wprowadzone na rynek w 1935 roku pod handlową nazwą Jockey. 29 maja 1935 roku wzór slipek z Y-frontem zgłoszono do Urzędu Patentowego w USA i w Wielkiej Brytanii. Amerykański patent przyznano 29 października 1935 roku (US Patent nr 2019140), natomiast brytyjski rok później – 29 maja 1936 roku (GB479119A). W opisie patentowym można przeczytać: Przedmiotem niniejszego wynalazku jest bielizna, zwłaszcza bielizna męska zwana spodenkami. Głównym celem wynalazku jest: 1) dostarczenie bielizny wygodnej i gładkiej, która nie będzie miała tendencji do marszczenia się podczas noszenia, zwijania się ani gromadzenia brudu w tej części garderoby (w kroczu), 2) dostarczenie takiego układu bielizny, w którym część krokowa będzie podtrzymywana przez odzież w sposób wygodny dla ciała, będzie również podtrzymywała męskie narządy oraz zapewniała ich higienę i czystość odzieży poprzez wyposażenie jej we frontowy otwór w kształcie odwróconego Y, służącego do wykonania czynności fizjologicznych, który będzie miał tendencję do utrzymania się w pozycji zamkniętej. Niespotykany wcześniej kształt przedniego brytu zapewniał doskonałe dopasowanie oraz wcześniej niespotykane modelowanie. Firma zapewniła swojemu nowemu produktowi nie tylko jakość, ale zadbano również o marketing i skuteczną reklamę. Niezwykle atrakcyjne wizualnie ilustracje, podbijały bowiem serca pań, mających na ogół decydujący głos w męskich wyborach odzieżowych. Nowy model w błyskawicznym tempie zyskał miano kultowego i dziś licencję na jego produkcję posiada ponad 120 właścicieli, pochodzących z różnych stron świata. Slipki stały się bardzo popularne – zaledwie w ciągu trzech miesięcy od ich wprowadzenia do sprzedaży sprzedano trzydzieści tysięcy sztuk po 50 centów za sztukę. Nazwa slipek Jockey wziętą się od – już wtedy istniejącej – jock strap(s), czyli czegoś, co po polsku określa się niekiedy jako suspensorium. Jock to w slangu amerykańskim fallus, czyli jock strap znaczy tyle, co „kutaśny pasek”; słowo strap jest tutaj użyte dość impresjonistycznie, albowiem to co zasłania penisa należałoby raczej określić mianem „torebki” (po angielsku jest nawet na to nazwa: front pouch), a paski przebiegają poniżej pośladków. Jednocześnie słowo jockey (dżokej) oznaczało jeźdźca, także rowerowego, a owo obcisłe suspensorium miało podtrzymywać genitalia podczas jazdy po wertepiastych drogach. Ponieważ jockstrapsy były również używane przez sportowców, choćby podczas gier w piłkę (tu z kolei chodziło o przyzwoitość – żeby klejnoty zbyt widocznie nie „majtały” pod luźnymi galotami), słowo jock oznaczało również sportowca. Co ciekawe Arthur Kneibler w dziedzinie projektowania bielizny był bardzo płodny. W przeciągu 5 lat uzyskał 24 patenty. 29 sierpnia 1935 roku zgłosił do amerykańskiego urzędu patentowego również wzór slipek bez frontalnego otworu (US Patent 2012879 A). W opisie patentowym można przeczytać: Przedmiotem niniejszego wynalazku jest bielizna, zwłaszcza rodzaj bielizny znanej w handlu jako spodenki. Przeznaczeniem majtek jest ochroną męskich części ciała przed obtarciami podczas uprawiania sportów. 21 lutego 1941 roku opatentował boxer-briefs z Y-frontem (US Patent 2232950 A). W opisie patentowym można przeczytać: Przedmiotem niniejszego wynalazku jest bielizna, zwłaszcza bielizna męska zwana spodenkami. Głównym celem niniejszego wynalazku jest uzyskanie odzieży dopasowanej do anatomii ciała, opiętej, gładkiej, wraz z układem wspierającym część krokową w sposób łagodny dla użytkownika, posiadającej przedni otwór, który będzie miał tendencję do utrzymania się zamknięciu. Ponadto wśród innych patentów inżyniera Kneiblera możemy znaleźć jeszcze takie elementy męskiej bielizny jak: kalesony (US Patent 2242526 A z 20 maja 1941 roku), kąpielówki (US Patent 2102323 A z 14 marca 1937 roku), top męski (US Patent 2309601 A z 26 stycznia 1943 roku) oraz sportowe szorty z wewnętrzną siateczką (slipkami) na „męskie klejnoty” (US Patent 2599769 A z 10 stycznia 1952 roku – ten patent Arthur Kneibler wniósł razem z Williamem MacR'ae).

  Bruce Weber (ur. 29 marca 1946 w Greensburg) – amerykański fotograf mody, a także filmowiec. Jest on szerzej znany z kampanii dla Calvina Kleina, Ralpha Laurena, Pirelli, Abercrombie & Fitch, Revlon, Gianni Versace, a także prac dla czasopism Vogue, GQ, Vanity Fair, Elle, Life, Interview, i Rolling Stone.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Slipy Y-front

  Powstaniu i popularności slipek w USA pomogło wiele czynników i splot kilku wydarzeń. Przede wszystkim przyczyniło się do tego: zmienione prawo (zlikwidowano ustawę wprowadzającą prohibicję i akty prawne z nią związane), kryzys gospodarczy (który zmusił przedsiębiorstwa pończosznicze do poszukiwania nowych produktów jak biustonosze dla pań i majtki) oraz kultura masowa i popularność takich aktorów jak Johnny Weissmuller, który był sportową legendą, a następnie odtwórcą roli Tarzana. Doprowadziło to do zmian społecznego myślenia o męskim ciele oraz męskiej bielizny. Slipy stały się wtedy o wiele łatwiejsze do zaakceptowania. Można przypuszczać, iż najwalniejszą przyczyną popularności slipów było zastosowanie miękkiej bawełny, która nie wymaga prasowania. Było to bardzo praktyczne i wygodne. W tym samym czasie w Azji (prawdopodobnie w Japonii), ktoś wpadł na pomysł, aby wyeliminować wszystkie te guziczki, które do tej pory przytrzymywały męską bieliznę na właściwym miejscu. Zamiast nich wprowadził elastyczny pas w talii. Pomysł się przyjął i tak zrodziły się pierwsze modele luźnych gatek, prekursorów różnych rodzajów slipek, których lata triumfu właśnie nadchodziły.

  Genitalia – nieścisły termin biologiczny odnoszący się do męskich lub żeńskich narządów płciowych i związanych z nimi struktur anatomicznych.Higiena (gr. hygeinos - leczniczy) – dział medycyny, badający wpływ środowiska na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Celem tych badań jest zapewnienie poszczególnym osobom oraz społeczeństwu jak najlepszych warunków rozwoju fizycznego i psychicznego. Praktycznymi wynikami higieny są wskazania dotyczące usuwania z życia ludzkiego wpływów ujemnych, w różny sposób zagrażających zdrowiu i wprowadzania czynników dodatnich.

  II wojna światowa przyniosła modę na nową kolorystykę slipek. Żołnierze mieli w zwyczaju wieszać świeżo upraną bieliznę na sznurach a tak udekorowany na biało camp był łatwym celem dla artylerii wroga. Kilka skutecznych ostrzałów spowodowało wprowadzenie do produkcji, wcześniej zupełnie niedocenianej, nowej gamy kolorystycznej: barw ziemi i lasu, koloru oliwkowego, zielonego, brunatnego. Pierwsze lata po wojnie znacznie zrewolucjonizowały park maszynowy oraz technologię wytwarzania bielizny, dając tym samym dużo większą wydajność, precyzję wykończenia i otwierając pole dla kreatywności jej twórców.

  Nick Kamen (właśc. Ivor Neville Kamen, ur. 15 kwietnia 1962 w Harlow) – angielski model i piosenkarz, znany z przebojów „Each Time You Break My Heart” i „I Promised Myself”. Okolica pośladkowa (łac. regio glutea) – parzysta, topograficzna część ciała człowieka, ograniczona od góry w części przyśrodkowej grzebieniem biodrowym (łac. crista iliaca), a następnie linią łączącą szczyt kości krzyżowej i kolec biodrowy górny przedni. Z reguły jest symetryczna.
  Slipy typu bikini

  W 1944 roku Georges Jonathan – sprzedawca bielizny z Paryża, i Gilbert Sivel – technik włókiennictwa z Cévennes założyli w Nîmes firmę Éminence. W celu produkcji slipek dobrej jakości nabyli w Szwajcarii krosna tkackie. Pozwoliło im to wyprodukować „specjalny materiał” (bawełnę prążkowaną, z niem. Doppelripp), nieznaną jeszcze wtedy we Francji. Była to prążkowana dzianina o wysokiej gramaturze, niezwykle miękka, przyjemna w dotyku, przypominająca przewiewną siateczkę, zwaną „małą stebnówką”. W 1950 roku, po podróży do Argentyny (w 1947 roku) i odkryciu wzmocnienia majtek u Gauchos Pampas, wprowadzili na rynek slipy zwane Model 100, wyprodukowany z tej tkaniny. W 1960 roku wprowadzili Model 108 – z rozporkiem typu Y-front również wykonany z prążkowanej bawełny. Premierze tych slipów towarzyszyła obszerna kampania medialna, z wykorzystaniem wizerunku licznych gwiazd, m.in.: piosenkarza Rogera Nicolasa. Wykorzystano również plakat autorstwa Rene Gruau, który zawierał hasło: „Éminence pierwsza spółka ludzi zajmująca się bielizną”. Model 108 uczynił firmę liderem na rynku męskiej bielizny. Ten model slipów jest najlepiej sprzedawanym typem męskiej bielizny na świecie. Szerszemu rozpowszechnieniu slipek w Europie pomogło wydane w 1967 roku pozwolenie rządu francuskiego na prezentowanie w reklamach telewizyjnych bielizny sportowej. Wykorzystała to firma Éminence tworząc markę slipów Athena do dystrybucji w sklepach sieciowych (hiper-marketach).

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.

  W okresie powojennym, wraz z wprowadzeniem mody młodzieżowej, bliższej sylwetce, nastoletnie style subkultur, a także i starsze wyzwolone pokolenia, zaczęły poszukiwać bielizny nie tak „obszernej” jak dotychczas. Po koniec lat 60. XX wieku Y-fronty były postrzegane już jako staromodne i mało męskie ze względu na swój „wysoki stan”. Zmienił to dopiero Calvin Klein który w 1982 roku pokazał swój nowy model slipów z rozporkiem typu „mucha”. W zasadzie swój największy rozkwit „slipy” miały w latach 80 XX wieku. Wtedy to do swojej kolekcji wprowadził je nie tylko Calvin Klein, ale również inni projektanci mody męskiej, tacy jak: Andrew Christian, Michael Kors, Tommy Hilfiger. Calvin Klein w 1982 roku, reklamując swoje białe slipy, wykorzystał do tego celu ogromny billboard w Nowym Jorku na Times Square oraz bilbordy w 25 nowojorskich autobusach. Co ciekawe, wszystkie plakaty umieszczone w autobusach zostały skradzione już w następnej nocy. Był to obraz jawnie seksualny, przedstawiający mężczyznę z doskonale uformowanymi mięśni, ubranego w białą bieliznę, opartego o wybielony wapnem komin na Greckiej wyspie Santorini. Modelem był brazylijski lekkoatleta (tyczkarz) Tomás Valdemar Hintnaus (syn czeskich emigrantów), a fotografem Bruce Weber. Była to technologia, która zainspirowała futurystyczny motyw reklamy. Bilbord Kleina zwiastował nową erę nie tylko w reklamie, ale w całej męskiej modzie, szczególnie dotyczącej bielizny. Kampania reklamowa była nieprzyzwoicie droga – kosztowała 500 tys. dolarów. Niemniej odniosła ogromny sukces i działała na wyobraźnie. W efekcie producenci męskiej bielizny zaczęli kłaść coraz większy akcent na design, styl, kolorystykę, a ostatecznie na promocję samych marek bielizny. Wciąż ulepszane materiałowo oraz zróżnicowane kolorystycznie bokserki i slipy sprzedawały się jak szalone a purytańska biała bielizna pozostawała w wyraźnej defensywie. Nadchodziła bielizna nowego wieku, coraz mocniej powiązania z męskim seksapilem. W 1982 roku Grecki projektant Nikolaos Apostolopoulos zaprojektował skąpe majtki dla mężczyzn w dotychczas niewyobrażalnym kolorze – czarnym i czerwonym. Całą kolekcję slipek – inspirowaną grecką mitologią i nawiązaniem do perfekcyjnej budowy ciała – nazwał „Nikos”. Od tej pory bielizna męska, w tym szczególnie slipy, stała się bardziej seksowna, a wzory bardziej krzykliwe, wyraziste i często humorystyczne. Bielizna przestała być nie tylko funkcjonalna a zaczęła być modna i sexy. Powstało mnóstwo nowych projektów (Calvin Klein, Dolce & Gabbana, Andrew Christian, 2(x)ist, C-IN2, Ginch Gonch, Lord). W produkcji slipów stosowano coraz to nowsze tkaniny, o wspaniałej kolorystyce i kombinacji wzorów. Trzeba tutaj podkreślić, iż slipy zrewolucjonizowały nie tylko męskie „szafy i komody” ale również sposób myślenia o całej męskiej garderobie oraz sposobie i stylu życia. Młodzież coraz chętniej sięgała po stroje sportowe, które dotychczas noszono wyłącznie w salach sportowych. Moda sportowa wyszła na ulice. Jednym z elementów tej awangardy były slipy, podkreślające sportową sylwetkę oraz męskość. Wkrótce sklepy sprzedawały już ponad 3000 slipek tygodniowo. Były one tak popularne, że w 1948 roku, każdy członek brytyjskiego zespołu olimpijskiego otrzymał w prezencie slipy.

  Kalesony - część bielizny męskiej. Rodzaj obcisłych spodni z miękkiej i elastycznej dzianiny, najczęściej trykotu bawełnianego, najczęściej z długimi do kostek nogawkami (kalesony długie) lub sięgających powyżej połowy uda (kalesony krótkie), zwykle z rozcięciem z przodu umożliwiającym mężczyźnie oddawanie moczu bez konieczności zdejmowania bielizny.Tarzan (ur. jako John Clayton) – postać literacka wymyślona przez Edgara Rice’a Burroughsa. Pierwsza z serii książek pt. Tarzan wśród małp (Tarzan of the Apes) była publikowana odcinkami w gazecie w 1912, a jako książka ukazała się w 1914. Potem napisał jeszcze dwadzieścia trzy dalsze części. Tarzan był synem Brytyjczyków o szlacheckim pochodzeniu, których buntownicy wysadzili na bezludnej afrykańskiej wyspie. Rodzice Tarzana zmarli, kiedy ten był jeszcze niemowlęciem. Osieroconym ludzkim dzieckiem zaopiekowały się małpy. Tarzan wyrósł na potężnego mężczyznę i niejednokrotnie wykazywał się ponadprzeciętną siłą fizyczną. Kolejne książki ukazywały coraz to nowe przygody, w wyniku których bohater m.in. poznał swoją miłość Jane i odnalazł rodzinę w Anglii. Pojawiali się też liczni naśladowcy opisujący przygody Tarzana, z którymi prowadzono spory sądowe o prawa autorskie. Nakręcono wiele adaptacji filmowych. Najsłynniejszą z nich był klasyczny cykl z Johnnym Weissmullerem.

  Slipy wkroczyły również do armii. Po II wojnie światowej slipy firmy Jockey pojawiły się w sortach mundurowych piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych. Od 1953 roku slipy są stałym wyposażeniem armii brytyjskiej, szczególnie w korpusach żołnierzy służących w warunkach pustynnych. Slipy, chociaż w odpowiedniej kolorystyce, w swoich sortach wojskowych posiadają również armie: francuska, hiszpańska, kanadyjska oraz australijska. W 1958 roku w ogólnym okólniku armii francuskiej ukazał się nakaz noszenia slipek w warunkach polowych. Slipy noszą również polscy żołnierze. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 października 2014 r. w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką, stanowi, iż żołnierze marynarki wojennej noszą slipy granatowe (pozycja 13), pozostali żołnierze noszą slipy w kolorze khaki (pozycja 12).

  Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.Christopher Ashton Kutcher (ur. 7 lutego 1978 roku w Cedar Rapids) – amerykański aktor, producent, scenarzysta filmowy i telewizyjny, model.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.
  Australian Army (Armia Australijska) – wojska lądowe Australii, będące częścią Australijskich Sił Obrony (ang. Australian Defence Force), powstałe w 1901 roku. W 2008 roku liczba żołnierzy pełniących służbę zawodową w Australian Army wynosiła 26 611, a liczba rezerwistów 15 892.
  Termin ten pojawił się w XVI wieku p.n.e., gdy Egipt wkroczył w okres silnej ekspansji terytorialnej pod rządami XVIII dynastii. Po zjednoczeniu kraju przez Narmera egipski władca nosił tytuł nesut-biti – Ten-który-należy-do-pszczoły-i-trzciny, bowiem w tym okresie godłem Górnego Egiptu była pszczoła, a Dolnego – trzcina. Z biegiem czasu zaczęto używać tytułu Król Górnego i Dolnego Egiptu oraz Król Południa i Król Północy.
  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).
  Bokserki – rodzaj bielizny męskiej typu majtki, krojem przypominające krótkie spodenki bokserskie, bez podszycia siatką.
  Trójkąt – wielokąt o trzech bokach. Trójkąt to najmniejsza (w sensie inkluzji) figura wypukła i domknięta, zawierająca pewne trzy ustalone i niewspółliniowe punkty płaszczyzny (otoczka wypukła wspomnianych trzech punktów).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.444 sek.